ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

23 Mayıs 2024 Perşembe    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BAHAR KONFERANSLARI - 3. KAIZEN PAYLAŞIMLARI - 2. KAIZEN PAYLAŞIMLARI


Masaaki Imai`nin Sunumunun Video Kaydını Youtube Kanalımızdan İzleyebilirsiniz.


2. Kaizen Paylaşımları Etkinliği kapsamında Sergilenen 
40 projenin başvuru slaytlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

SERGİLENEN KOBETSU KAIZEN PROJELERİ


KATEGORİ: İSİG

KATEGORİ: ENERJİ

KATEGORİ: KALİTE

KATEGORİ: ÜRETİM VERİMLİLİĞİ


SERGİLENEN ÖNCE-SONRA KAIZEN PROJELERİ


KATEGORİ: İSİG

KATEGORİ: ENERJİ

KATEGORİ: KALİTE

KATEGORİ: ÜRETİM VERİMLİLİĞİ


2. KAİZEN PAYLAŞIMLARI ETKİNLİĞİ, KATILIMCILARIN BEĞENİSİNİ KAZANDI

undefined 

Şubemiz Endüstri Mühendisliği Meslek Dalı Komisyonu tarafından organize edilen 2. KAIZEN Paylaşımları Etkinliği, 4-5 Aralık 2015 tarihlerinde Odamız Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi`nde gerçekleştirildi.

Toplam 537 mühendis ve teknikerin katılımıyla gerçekleştirilen 2. Kaizen Paylaşımları Etkinliği`nde "Önce-Sonra Kaizen" ve "Kobetsu Kaizen" kategorilerinde İSG, Enerji, Kalite ve Üretim Verimliliği türlerinde sergilenmeye değer görülen 40 proje 4-5 Aralık 2015 tarihlerinde A katı fuaye alanında katılımcılarla buluştu. Sergi katılımı için bu yıl 123 proje başvurdu ve akademisyen, eğitimci-danışman ve firma çalışanlarından oluşturulan Değerlendirme Kurulunun çalışmaları sonucu her türden 5 olmak üzere toplamda 40 proje sergide yer aldı. Katılımcılar ile proje sahipleri sergi alanında bir araya gelerek projeler hakkında detaylı bilgi edinme şansı yakaladılar.

Etkinlik açılış konuşmasında Şubemiz Yönetim Kurulu Başkanı Güniz Gacaner Ermin, Endüstri Mühendisliği Meslek Dalı komisyonunca yalın üretim alanında yapılan geçmişteki çalışmaları hatırlatarak, Kaizen Paylaşımları Etkinliği`nin geçen yıl gerçekleştirilen ilk etkinliğin ardından gelen talepler üzerine tekrarlandığını ifade etti. Ermin, bu etkinlik ile amaçlananın, ‘Sürekli Gelişim` anlamındaki Kaizen kavramının anlaşılması, uygulama alanlarının genişletilmesi ve konuya gerekli önemin verilmesini sağlamak olduğunu söyledi. Ermin, "Değerli konuklarımızın da katkılarıyla etkinliğimizin amacına ulaşacağına ve son derece verimli geçeceğine inanıyorum" dedi.

Kaizen kavramının yaratıcısı olan Masaaki Imai, Kazien Paylaşımları etkinliğinde bir konferans gerçekleştirdi. Konferansta, Kaizen uygulamasının gerekleri üzerinde duran Masaaki Imai, her gün iyileştirme yapmanın kararlı olmayı gerektiğini ifade ederek, "İki üretim sistemi vardır. Bunlar geleneksel ve yalın üretimdir. Yalın üretim, asgari kaynaklarla azami verim sağlamayı amaçlar. Kaizen ruhu, mevcut halinden memnun olmamayı gerektirir. Bir şeyin nasıl yapılabileceğini, neden yapılamadığını düşünmeyi, hiçbir zaman mazeret yaratmamayı, mevcut durumu sorgulamayı ve mükemmeli aramayı gerektirir. Kaizen yapmak için para değil aklınızı kullanmalısınız. Kendinize beş kez ‘neden` diye sormalısınız" diye konuştu. Imai, yalın üretim yapan firmalardaki çalışan sayısının, geleneksel üretim yapan firmalara oranla yüzde 10-20 arasında daha az olduğuna dikkat çekerek, geleneksel firmaların çok uzun üretim sürelerine sahip olduklarını ve kalite sorunları yaşadıklarını, piyasadan gelen talepleri karşılayabilecek esnekliğe de sahip olmadıklarını belirtti.

2. Kaizen Paylaşımları`nın sonunda etkinliğe katılan proje ekipleri sahneye davet edilerek Şubemiz Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Tayfun Çaylan ve Etkinlik Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şeyda Topaloğlu tarafından katılım belgeleri ile Masaaki Imai tarafından yazılan "Japonya`nın Başarısının Anahtarı" adlı kitabı takdim edildi.


2. KAIZEN PAYLAŞIMLARINA PROJELERİYLE KATILAN EKİP ÜYELERİ ETKİNLİĞİN BAŞARILI GEÇTİĞİNİ İFADE ETTİLER

2. Kaizen Paylaşımları Etkinliği`nde, "Önce-Sonra Kaizen" ve "Kobetsu Kaizen" kategorilerinde toplam 40 proje yer aldı. Proje ekip üyeleriyle etkinliğe ilişkin yaptığımız söyleşimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Mehmet Kocabıyık
EGE ENDÜSTRİ

undefined

Bu yıl üç projemiz sergide yer aldı. Bir yandan yaptığımız çalışmaları katılımcılarla paylaşırken bir yandan da sunulan diğer projeleri takip ediyoruz. Örneğin bir firmanın geçen yıl sunduğu kişisel güvenlik ekipmanlarına ilişkin projesini kendi firmamıza uyarlayarak kullanıma geçirdik.

Özellikle genç arkadaşlarımız yaptıkları çalışmaları katılımcılarla paylaşması onlar için ayrıca bir motivasyon oluşturuyor. İyi sunumları kendileri de uygulamak için çalışma yapıyorlar. Sayın Imai`nin sunumu gayet başarılıydı. Gene genç arkadaşların bu işin gurusundan eğitim alması motivasyonlarını arttırıyor. Bu etkinlik sayesinde kendi firmamıza kapanmıyor ve İzmir`de, Türkiye`de yapılan çalışmalar hakkında bilgi alarak insanlarla etkileşip onların da önerilerini alıyoruz.

Cumali Ertaş
DÖNMEZ DEBRİYAJ

undefined

Bu formatı çok doğru buluyorum. Geçen yıl yaptığınız yarışma formatının dışına çıkmanız daha güzel olmuş. Açılışınızı Masaaki Imai ile yaparak çok üst seviyede bir etkinlik yaptınız. Bu durumda bir sonraki etkinlikte daha yukarı nasıl çıkaracaksınız çok merak ediyorum. Böylesine kitaplarını referans olarak kullandığımız bir kişiyi canlı izlemek çok güzeldi. Açılışın ardından aperatif bir şeyler atıştırıp hemen proje anlatımına geçtik. Bu anlamda zaman çok verimli kullanıldı. Firmamızda Kaizen çalışmalarına geçen yıl Eylül ayında başladık. Çok genç arkadaşlarla çalışıyoruz. 1. Kaizen Paylaşımları Etkinliği`nde yarışmada ödül aldık. Ödülün ardından Yönetim Kurulumuzun çalışmalarımıza desteği daha da arttı. Kendi iç ödüllendirmelerimizle arkadaşlarımız işlerine daha çok motive oldular. Geçen yıl burada tanıştığımız arkadaşlara eğitim verdik.

Ben, mühendislerin önemli özelliklerinden birisinin sosyallik olması gerektiğini düşünüyorum. Bu ortam sosyalleşme adına mühendis arkadaşlarımıza çok şey katıyor. İkinci gün programda yer aldığı şekliyle sayın Imai sergilenen dört projeyi katılımcılara değerlendirecekti. Sadece o süreçte bazı aksaklıklar yaşandı.  Bunun dışında firmalara ve insanlara bir etkinlik ancak bu kadar güzel şeyler katar diye düşünüyorum.

Mustafa Kara / Seyhan Şenkaya
HUGO BOSS

undefined

Etkinlik, hem içerik hem de katılım anlamında çok güzel geçiyor. Farklı sektörler olmasına rağmen başka bir firmada gördüğümüz uygulamaları kendi bünyemizde uygulayabiliyoruz. Yaptığımız çalışmaları paylaşmamız, bu çalışmaların değer görmesi ve katılımcıların önerileri ile çalışmalarımızı daha öteye taşıyoruz. Bazı çalışmalar için destek almayı düşündüğümüz kişiler oldu.

Proje sunumlarında görselliğe ilişkin çalışmalar yapılabilir. Farklı sektörden katılımlar olduğu için anlatımları yalınlaştırmak çalışmaları daha anlaşılır kılacaktır. Organizasyon çok güzel olmuş, benim için keyifli bir etkinlik oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Mustafa Esat / Mirsat Zukoviç / Orçun Çilengiroğlu / Ferit Gencer
SANEM PLASTİK

undefined

Bu yıl katılan proje sayısının yanı sıra çeşitliliği daha çok ve buna paralel olarak katılım da daha yoğun oldu. Bu da hem firmaların birbirleri hem de katılımcılarla olan etkileşimini arttırdı. Katılımın yoğun olmasının yanı sıra katılımcılar projelere çok ilgililer. Etkinliğe Antalya, Kocaeli, İstanbul gibi Türkiye`nin birçok şehrinden katılım olduğunu gördük. Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi`nin düzenlediği bu organizasyonun diğer şubelerce ve kurumlarca yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Firmaların nasıl çalışmalar yaptığını görüyoruz. Bu etkinliğin devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Masaaki Imai`nin gelip sunum yapması çok güzeldi. Imai`nin gelmesi etkinliğin niteliğini daha da arttırmış.

 
 

ETKİNLİK İÇERİĞİ

 
ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BAHAR KONFERANSLARI - 3. KAIZEN PAYLAŞIMLARI
V. ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BAHAR KONFERANSLARI / 10-11 NİSAN 2009
IV. ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BAHAR KONFERANSLARI
III. ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BAHAR KONFERANSLARI
II. ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BAHAR KONFERANSLARI
I. ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BAHAR KONFERANSLARI
SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2024 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri