ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

30 Mayıs 2024 Perşembe    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 III. ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BAHAR KONFERANSLARI

TARİH: 07.10.2004 - 09.10.2004
YER: KESİNLEŞMEDİ

Genel Bilgiler

 

Şubemiz Endüstri-İşletme Meslek Dalı Komisyonu organizasyonunda ilkinde 11 Mayıs 2001'de "Rekabet Üstünlüğü Yaratmada Maliyetler" konusunun ele alındığı, ikincisinde 25-26 Ekim 2002'de "Endüstri Mühendisliğinde Yeni Ufuklar" konusunun ele alındığı Endüstri Mühendisliği Bahar Konferanslarının üçüncüsü 7-9 Ekim 2004 tarihlerinde yapılmış ve "Kurumsal Verimlilik ve Sistem Yaklaşımı" konusu ele alınmıştır.

Sistem yaklaşımı yardımıyla problem çözümü, bir sistemin alt sistemlerini ayrı ayrı ele almak yerine, sistemi bir bütün olarak ele almak anlamına gelir. Sistem analizi ise, sistemi alt sistemlere ayrıştırarak modellemeyi ve incelemeyi öngörür. Buradaki temel sorun, alt sistemlerin ayrı ayrı optimizasyonunun, sistemin bütününün optimizasyonunu her zaman garanti etmemesidir. İşletmeler birer sosyo-ekonomik sistem olarak, yani bir kurum olarak, düşünüldüğünde, bütünsel verimliliklerinin, işletmeyi oluşturan departmanların verimliliğinden daha önemli olduğu görülmektedir. Dolayısıyla kurumsal verimlilik kavramı, sistem yaklaşımı ile sağlanacak bir hedef halini almaktadır.

Kurumsal verimliliğe ulaşmadaki temel sorun, kurumun yapısını ve davranışını analiz etmeye olanak sağlayan modellerin geliştirilmesidir. Bu sorunun temel kaynağı herhangi bir dinamik sistemin modellenmesindeki zorluk olmakla beraber, asıl zorluk, işletmenin insandan bağımsız bir sistem olmak yerine, temel bileşeni insan olan bir kurum olmasıdır. Sistemi, yani kurumu, analiz etmeye yarayan modeller, gerçek hayatta uygulanabilen realistik modeller olmalıdır.

Bu konferansın ana teması, sistem yaklaşımı temelinde kurumsal verimliliği sağlayacak modelleri ve bu modellerin gerçek hayatta uygulanabilirliğini tartışılmış, bu tartışma özellikle ERP, MIS, e-dünya gibi, kurumu bir bütün olarak ele alan bilgisayar yazılımları bağlamında ele alınmıştır. Ayrıca, Kamuda verimlilik, Kobilerde kurumsallaşma ve şirket evlilikleri, Lojistik bilgi sistemleri vb. konular da içeren uygulamadan örneklerle sunumlar yapılmıştır.


 
 
 

Destekleyenler

 
 
  
 
 

ETKİNLİK İÇERİĞİ

 
ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BAHAR KONFERANSLARI - 3. KAIZEN PAYLAŞIMLARI
V. ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BAHAR KONFERANSLARI / 10-11 NİSAN 2009
IV. ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BAHAR KONFERANSLARI
III. ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BAHAR KONFERANSLARI
II. ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BAHAR KONFERANSLARI
I. ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BAHAR KONFERANSLARI

ETKİNLİKLER

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2024 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri