ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

30 Mayıs 2024 Perşembe    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BAHAR KONFERANSLARI - 3. KAIZEN PAYLAŞIMLARI - 6. ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BAHAR KONFERANSLARI

############################################################### 

Konferans Sunumları ve Video Kayıtlarına SUNUMLAR Linkinden Ulaşabilirsiniz.
###############################################################
http://www.facebook.com/EndustriMuhendisligiBaharKonferanslari
###############################################################
Konferans Değerlendirlerinin yer aldığı ARDINDAN Dergisine ıssuu‘dan ulaşabilirsiniz.
###############################################################
Ardından Dergisini 
PDF olarak da indirebilirsiniz.


6. ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BAHAR KONFERANSLARI "YALIN DÖNÜŞÜM" ALANINDA İLGİLİLERİ BİR ARAYA GETİRDİ

İlki 2001 yılında düzenlenen, Endüstri Mühendisliği Bahar Konferansları`nın altıncısını "YALIN DÖNÜŞÜM" ana temasıyla gerçekleştirildi. Konferans 11 kurum ve kuruluş tarafından desteklendi.


Endüstri Mühendisliği Bahar Konferansları 3 Ekim perşembe günü yalın uygulamaları çalışmalarında kullanan Manisa`daki 5 firmaya yapılan teknik geziler ile başladı ve bu teknik gezilere 74 kayıtlı katılımcı katıldı.

Kongre boyunca 25 oturumda  "Yalın Organizasyon", Yalın Üretim", "Yalın Ürün Geliştirme", "Yazılımda Yalın", "Yalın Düşünce-Eğitim", "Hizmette Yalın", "Yalın Girişim", "Yalın Ofis", "Yalın Tedarik Zinciri-Lojistik", "Yalın Muhasebe", "Enerjide Yalın", "Sağlıkta Yalın", "Yalın Yönetim" ve "Yalın Üretim-Yönetim" konularının ele alındığı deneyim paylaşım oturumları ve akademik bildiriler sunuldu. Bu yoğun program 5 ayrı salonda paralel olarak düzenlendi.

Etkinliğin ilk günü, açılış konuşmalarının ardından Yalın Enstitü Derneği`nden Yalçın İpbüken bir sunum gerçekleştirdi. Yine ilk gün saat 14.00`de Toyota Türkiye`den Orhan Özer, ikinci gün ise Yalın Üretim ve TPM Uzmanı Tetsuya Yamazaki konuklarımıza bir sunum gerçekleştirdi. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünden H. Murat Günaydın ise "Yalın Yaşam İçin Kişisel Hedef Koyma" konusundaki sunumu katılımcılarla paylaştı.

Tüm bunların yanında, Endüstri Mühendisliği Bahar Konferansları`na paralel olarak düzenlenen sergiye yalın uygulamalar alanında çalışma yapan 18 kurum ve kuruluş katılarak ürün ve hizmetlerini katılımcılarla paylaşma imkanı yakaladı.

Tüm mesleki ve sektörel etkinliklerin yanında Endüstri Mühendisliği Bahar Konferansları`nın ilk gününde Hüsnü Arkan`ın katılımıyla bir konser gerçekleştirildi.

EMBK 2013`ü 762`si kayıtlı katılım, 323`ü ziyaretçi olmak üzere, 1085 mühendis ve üniversite öğrencisi izledi.

EMBK 2013`ün son gününde yedi ana başlıkta düzenlenen çalıştaylara 140 katılımcı kayıt yaptırarak katıldı. Altı salonda düzenlenen bu çalıştaylar "LeanoGames", "Simülasyon ile Geleceği Görmek Mümkün!", "İleri Üretim Planlama ve Çizelgelemede Yalın Çözüm: Asprova", "Karar Verme Sürecinde Simülasyon Uygulamaları", "Yalın Tasarımın Yol Haritası ve Araçlarının Kullanımı", "HoshinKanri ile Stratejik Planlama ve İnovasyon" ve "LeanKanban" başlıklarında gerçekleştirildi.

Destekleyen Firmalar

SDVHOROZ LOJİSTİK
NETSİS
VESTEL

Firmalarına destekleri için teşekkür ederiz. Çalıştaylar - 6 Ekim 2013 Pazar

(ÇALIŞTAYLAR İÇİN KONTENJANLAR DOLMUŞTUR, İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ)


LeanoGames // Can Yükselen, Yalın Enstitü (KAYITLAR DOLMUŞTUR)
09.30-13.30 // 14.30-18.30 (Yarım günlük 2 kurs düzenlenecektir)

Çalıştayın Amacı: LeanoGames Eğitim Araçlarını ve LeanoGames ile Yalın Düşünce yaklaşımını anlatmak

Çalıştay İçeriği: LeanoGames eğitim araçlarını kullanarak Yalın Düşünce`nin, Sürekli Akış, PUKÖ Çevrimi, Hoshin Kanri, Heijunka ve SMED konularında değinecek bir çalıştaydır. 

Çalıştayda İzlenecek Yöntem: Yalın kavramları LeanoGames eğitim araçlarıyla metaforik şekilde anlatarak kalıcı öğrenmeyi sağlamak. 

Süre: Yarım gün

Hedef Katılımcı Sayısı: 15 kişi. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere 2 seans halinde açılacaktır.

Hedef Katılımcı Profili: İnsan Kaynakları, Eğitim Birimleri, Hat Çalışanları, Orta ve üst kademe yöneticiler.


Simülasyon ile Geleceği Görmek Mümkün! // Çağatay Abay, Sinan Aygün, Dijitalis
09.30-18.30 (KAYITLAR DOLMUŞTUR)


Çalıştayın Amacı: Katılımcılara preaktif bakış açısı kazandırmak. 

Çalıştay İçeriği: Hayal edin ki, tesisinizin beş yıl sonraki iş hacminde ne tür sıkıntılar yaşayacağını önceden görebiliyor ve öngördüğünüz sıkıntıları gerçekleşmeden önce tüm tesis bazında iyileştiriyor, üretimde kayıp yaşamadığınız için çok daha fazla kar sağlıyorsunuz. Simülasyon ile imalatınızı bire bir temsil edecek bir simülasyon modeli kurabilir, aklınıza gelen her türlü gelecek senaryosu altında süreçlerinizin performansını ölçebilirsiniz. Bu sayede kapasite darboğazları, malzeme akışında sıkışan noktaları, parça, makine ve işçilerin bekleme süreleri ile müşteri hizmet seviyelerini, stok seviyelerini, parça kuyruklarını çok daha gerçekçi ve güvenilir bir  bilimsel yöntemle tespit edebilir, preaktif bir bakış açısıyla değer katmayan süreleri elimine edebilirsiniz.
 
Sahadaki israflardan bahsedildikten sonra, isarfların eliminasyonu üzerine çeşitli bakış açıları sunulacaktır.

Çalıştayda İzlenecek Yöntem: Sahadaki israflar ve bunların eliminasyonundan sonra, bunun için kullandığımız araçlar katılımcılara sunulacak, katılımcı sorunları ve çözümleri üzerine bir çalıştay yapılacaktır.

Süre: Tam gün

Hedef Katılımcı Sayısı: 20 kişi

Hedef Katılımcı Profili: İmalat yapan firmaların üretim, proses ve metod mühendisliğinde çalışan herkes.


İleri Üretim Planlama ve Çizelgelemede Yalın Çözüm ASPROVA // Gökhan Argenç, Mesut Fidan, Dijitalis (KAYITLAR DOLMUŞTUR)
09.30-18.30

Çalıştayın Amacı: Katılımcılara bütünsel bir bakış açısı kazandırarak, doğru planlama ile israfın nasıl elimine edilebildiğini aktarmak.

Çalıştay İçeriği: Geleneksel planlama araçları, üretim sahasındaki tüm kısıtları dikkate almamaktadır. Bu sebeple üretici firmaların zamanında teslim başarısı düşer ve firmalar uzun temin süreleri, uzun hazırlık sürelerini düşürmekte zorlanırlar. Bu aşamada müşteriyi memnun edebilmek için stok tutmaya ve/veya fazla mesai yapmaya başlarlar. Bu da bir maliyet getirir. Tam da bu noktada büyük bir iyileştirme potansiyeli yatar.
Şirketlerin bu noktadaki hedeflerini ve ideal bir planlamanın bu hedeflere nasıl hizmet ettiğinin anlatılmasının ardından, İleri Üretim Planlama ve Çizelgeleme Çözümümüz ASPROVA üzerinde bir örnek hazırlanacaktır.

Çalıştayda İzlenecek Yöntem: Şirketlerin hedefleri ve sahalarındaki iyileştirme potansiyellerinden bahsedildikten sonra, katılımcıların bilgisayarlarda çizelgeleme çözümü üzerinde çalışması ve birlikte bir örnek hazırlanması planlanmaktadır.

Süre: Tam gün

Hedef Katılımcı Sayısı: 20 kişi. 

Hedef Katılımcı Profili: İmalat yapan firmaların planlama yöneticileri ve planlama mühendisleri


Karar Verme Sürecinde Simülasyon Uygulamaları // Gökalp YILDIZ, Dokuz Eylül Üniversitesi
09.30-18.30 (KAYITLAR DOLMUŞTUR)


Çalıştayın Amacı: Simülasyon konusunda herhangi bir altyapısı olmayan bir kitleye temel kavramları vermek ve simülasyon ile yapılabilecekleri küçük örneklerle açıklamak

Çalıştay İçeriği: Giriş, girdi analizi, ARENA ile modelleme, çıktı analizi, uygulamalar

Çalıştayda İzlenecek Yöntem: Çalıştayda sunumlardan yararlanılacak ve katılımcıların kendilerinin getireceği bilgisayarlarda uygulamalar yapılacaktır. 

Süre: Tam gün

Hedef Katılımcı Sayısı: 10 kişi. 

Hedef Katılımcı Profili:
 Mühendis


Lean Kanban Atölye Çalışması // Altuğ Bilgin Altıntaş, kodcu.com (KAYITLAR DOLMUŞTUR)
09.30-13.30

Çalıştayın Amacı: Bu atölye çalışmasının amacı, katılımcıların proje yönetim bilgilerini yalın yaklaşım ve kanban paratikleriyle güçlendirmektir.

Çalıştay İçeriği: 
    Temel Prensipler
      - Toyota Way Kültürü
      - Lean (Yalın) Yaklaşım ve Kanban nedir ?
      - Tek parça akışı(one piece flow) ve Kanban board
      - Şirket kültürü için 14 prensip
    Lean Kanban
      - Agile ve Lean arasındaki farklar ve ortak noktalar
      - Limiting WIP (Work in Progress)
      - Değer ırmağının (Value Stream) oluşturulması
      - Projeleri takip ve tahmin yöntemleri
      - Classes of services
      - Önceliklendirme yaklaşımı (Cost of delay)
      - Kanban oyunu

Çalıştayda İzlenecek Yöntem: Çalıştayda katılımcılara tamamen pratik örnekler üzerinden konular anlatılacaktır. Bu doğrultuda konuların pekişmesi için canlı Kanban proje yönetimi oyunu katılımcılar ile paylaşılacaktır. Katılımcıların bu etkinliğe kendi dizüstü makinalarıyla gelmeleri gerekmektedir.

Süre: Yarım gün.

Hedef Katılımcı Sayısı: 20 kişi.

Hedef Katılımcı Profili: Yazılım yöneticileri


Yalın Tasarımın Yol Haritası ve Araçlarının Kullanımı // Osman Tığ, STCC Coaching & Consulting
09.30-18.30

Çalıştayın Amacı: Satış ve R&D fonksiyonlarını bünyelerinde barındıran şirketlere, Yalın Kültürle bir bütün oluşturacak yeni ürün geliştirme sürecinin müşteriden, müşteriye uzanan zincir boyunca yol haritasını tanımlamak ve bu yol haritasında kullanılabilecek R&D ve Yalın araçlarının ritmik olarak birbirleri ile nasıl uyumlu bir bütün olarak yapılandırılabileceğini ve bu araçlarla ürünün konseptten pazara girişe kadarki geliştirme ve gerçekleştirme sürelerinin nasıl dramatik olarak kısaltılabileceği fırsatlarını görebilmek.

Çalıştay İçeriği:
 L-TTM / Lean Time To Market ve ICDCI  kavramları ile tanışmak

Çalıştayda İzlenecek Yöntem: Öğlene kadar kavramlar, ana fazlar ve araçlarla tanışmak, yeni ürün geliştirme ve gerçekleştirmenin yol haritasını öğrenmek; Araçların nasıl ve nerede kullanılabileceklerini tartışmak.

Süre: Tam gün. Öğleden sonra üç grup halinde örnek vaka çalışmaları

Hedef Katılımcı Sayısı: 30-50

Hedef Katılımcı Profili: Şirket Teknik Yöneticileri (R&D, Metod, Process Development, Sales, After Sales)


HoshinKanri ile Stratejik Planlama ve İnovasyon // Mehmet Tevfik Durmuşoğlu, BMGI Türkiye / ManagingDirector (KAYITLAR DOLMUŞTUR)
14.30-18.30

Çalıştayın Amacı: Bu çalıştayda katılımcılar,"sıçramalı" ve "olağan dışı"fırsat alanları yaratabilmek için kullanılan bazı temel inovasyon araçları ile tanışacak; hedefi stratejik plan haline dönüştürmek için HoshinKanri metodunun kullanımı hakkında deneyim edineceklerdir.

Çalıştay İçeriği:
     - S-eğrisi ve inovasyon
     - 4 kritik büyüme alanı
     - Amaçlanan iş (Jobto be Done)
     - Değer eğrisi
     - Sıçrama hedefi nasıl belirlenir?
     - HoshinKanri ile stratejinin planlanması:
        - Sıçrama hedefi – yıllık plan bağlantısı
        - Hedefe ulaşmak için taktik belirleme
        - Proje/aksiyon seviyesine iniş
     - Yıllık izleme döngüsü

Çalıştayda İzlenecek Yöntem: Katılımcılar çalıştay sırasında aktarılan araçları kendi iş senaryoları üzerinde uygulayacaklardır. Uygulama şirket (organizasyonum 5 yıl sonra ne yapıyor olmalı?) veya fonksiyon (departmanım 3 yıl sonra nerede olmalı?) seviyesinde yapılabilir. Katılımcıların çalıştay öncesi uygulama senaryosuna karar vermeleri seansın daha verimli geçmesini sağlayacaktır.

Süre: Yarım gün

Hedef Katılımcı Sayısı: 12.

Hedef Katılımcı Profili: Organizasyona veya fonksiyona yön vermekten, hedef belirleyip gerçekleştirmekten  sorumlu yönetici ve çalışanlar.


EMBK 2013 KATILIM BİLGİLERİ

SUNUMLAR

Yayını için izin verilen video ve pdf dosyalarına aşaağıdan ulaşabilirsiniz.


Açılış Oturumu - Anadolu Salonu


Yalçın İpbüken, Yalın Enstitü Derneği // Sunum: pdf Sunum Video: youtube


Oturum 1A - Yalın Organizasyon - Anadolu Salonu


Yalın Liderlik // Hilmi Ünsal, Wagner Kablo // Sunum: pdf

A3 Yönetimi ile Yağlama ve Paketleme Sürecinin Reorganizasyonu "Metal Sanayi Sektöründe Bir Uygulama"
Aynur Akay, İstanbul Ünversitesi // Deniz Tiryaki, Borusan Mannesmann
Sunum: pdf // Sunum Video: youtube


Oturum 1B - Yalın Üretim - Akdeniz Salonu


Yalın Üretim ve Standart İş 
Işıl Çelebi, Ford-Otosan // Sunum: pdf Sunum Video: youtube


Oturum 1C - Yalın Ürün Geliştirme - Yalın Üretim - Ege Salonu


Ürün Geliştirmede Yalın Süreçlerde Dönüşüm 
Bülent Durmuşoğlu, Serdar Baysan, İstanbul Teknik Üniversitesi
Sunum: pdf // Sunum Video: youtube


Oturum 1E - Yalın Üretim - Yazılımda Yalın - Marmara Salonu


Yalın Yönetimde OEE ve Sahada Kayıp Yönetimi Yaklaşımı
Seçkin Yılmaz, Mert Yazılım Trex Mes Yazılım

Teknolojinin Yalın Yönetim ile Bütünleşik Çözümleri 
Volkan Bilmiş, Mert Yazılım Trex Mes Yazılım

Hes Kabloda Üretim
Hasan Ünal, Hes Kablo
Sunum Video: youtube


Davetli Konuşmacı - Anadolu Salonu


Orhan Özer, Toyota Türkiye // Sunum: pdf // Sunum Video: youtube


Oturum 2A - Yalın Üretim - Anadolu Salonu


Değer Akış Haritası, Standart İş Adımları ve Hat Dengelemesi, Milkrun-Kanban Sistemleri
M. Barış İlhan, Özge Öztop, Ahmet Anıl Kumru, Vestel Beyaz Eşya
Sunum: pdf1  pdf2

Vestel Elektronik TV Montaj  Final Üretim Hatlarında Tüm Çalışanların  Katılımının Sağlandığı Günlük Yönetim Sistemi (GYS) Uygulamaları
Ercan Atakay, Ata Alp Yüksel, Vural Kömürcü, Vestel Elektronik
Sunum: pdf // Sunum Video: youtube


Oturum 2B - Yalın Organizasyon - Akdeniz Salonu


Yalın Düşünce // İK`da Yalın // İSG ve Sosyal Uygunluk`ta Yalın
Neslin Özkaya, Özlem Şenkoyuncu, Yeşim Tekstil
Sunum: pdf


Oturum 2C - Yazılımda Yalın


Netsis`de Yalın Uygulamalar
Murat Ihlamur, Yalçın Tarkan, Stefano Tito, Netsis
Sunum Video: youtube


Oturum 2D - Yalın Düşünce - Eğitim


Yalın Düşünce/ Eğitimde Yalın/A3 // Bülent Akyıl, Delphi

Oobeya // Onur Boz, Delphi

ID Süreçlerde Yalın Standart İş - ID Verimlilik Uygulamaları
Bülent Akyıl, Delphi // Sunum Video: youtube


Oturum 3A - Hizmette Yalın


Hizmet Süreçlerinde Yalın Dönüşüm
Rıfat Oğuz Özbek, SPAC Yalın Altı Sigma Danışmanlık
Kutad Alpturkan, İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği
Sunum: pdf

Hukuk Mahkemelerinde Yalın Düşünce
Hilmi Yüksel, Armağan E. B. Yüksel, D.E.Ü.
Sunum: pdf // Sunum Video: youtube


Oturum 3B - Yalın Üretim


Hat Dengeleme ve Sürekli Akış, Yamazumi
Can Yükselen, Hüsrev Yaman, Yalın Enstitü Derneği
Sunum: pdf // Sunum Video: youtube


Oturum 3C - Yazılımda Yalın


Türksat Yazılım Geliştirme Projelerinde SCRUM Kullanımı
Tahir Emirhan, Turksat
Barış Bal, T2 Software Technologies.
Sunum: pdf

Yalın Çevik Yaklaşımıyla Yazılım Geliştirme: SCRUM Uygulama Örnekleri
Hikmet Erbıyık, Yalova Üniversitesi
Ayşenur Erdil, Marmara Üniversitesi
Sunum: pdf // Sunum Video: youtube


Oturum 3D - Yalın Yönetim - Eğitim


Yalın Yönetim, Yalın Eğitim
Tufan Çoban, Burak Özsoy, Cenk Yıldız, Rexam
Sunum: pdf // Sunum Video: youtube


Oturum 3E - Yalın Üretim - Yazılımda Yalın


Çeliğin Yolculuğu
Tolga Yanaşık, Dijitalis // Sunum: pdf


Oturum 4A - Yaşamda Yalın


Yalın Yaşam için Kişisel Hedef Koyma
H. Murat Günaydın, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Sunum Video: youtube


Oturum 5A - Yalın Girişim


Yalın Girişim
İhsan Elgin, Özyeğin Üniversitesi

Yalın Girişim Örnekleri Uygulama
Cumhur Türkmen, Finansbank
Sunum: pdf // Sunum Video: youtube


Oturum 5B - Yalın Ofis


Ofis Süreçlerinde Yalınlaşma
Onur Artıışık, Fiat
Sunum: pdf


Oturum 5C - Yalın Tedarik Zinciri - Lojistik


ManPlus ile Yalın Değer Akışı
Gündüz Karaören, Kübra Kutlay, Hüseyin Demirçelik, Banu Güsar, Bosch Termoteknik Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Sunum: pdf // Sunum Video: youtube


Oturum 5E - Yalın Üretim


ESHOT Genel Müdürlüğünde 5S Uygulamaları 
Bilgen Akıl, Nurtaç K. Çimen, Elif Keskin, A. Çağlar Önçağ, ESHOT

Sarıgözoğlu Yalın Dönüşüm Projesi
Güray Kayalıbağ, Sarıgözoğlu
Sunum: pdf // Sunum Video: youtube


Oturum - Davetli Konuşmacı


Tetsuya Yamazaki, Yalın Üretim ve TPM Uzmanı
Sunum Video: youtube


Oturum 6A - Enerjide Yalın


Enerji Verimliliği
Erhan Şen, CocaCola
Sunum: pdf // Sunum Video: youtube


Oturum 6B - Yalın Üretim - Yönetim


Operasyonel Mükemmellik ve Değişim Yönetimi
Lütfi Apilioğulları, Lean Ofis
Sunum: pdf // Sunum Video: youtube


Oturum 6C - Yalın Yönetim


Japon Yönetim Yaklaşımları
Yavuz Tuğsuz, Gemba Partner
Sunum: pdf // Sunum Video: youtube


Oturum 6D - Yalın Muhasebe


Yalın Düşünce İlkelerine Dayalı Muhasebe Bilgi Sistemi ve Model Önerisi
Münir Şakrak, Marmara Ünv.
Sunum: pdf

Yalın Maliyet Muhasebesi ve Bir Uygulama 
Zeynep Tuğçe Şimşit, Marmara Ünversitesi
B. Durmuşoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi
Sunum: pdf // Sunum Video: youtube


Oturum 6E - Sağlıkta Yalın


Hastahane Laboratuvarında Yalın Düşünce İlkelerinin Uygulanması
Hilmi Yüksel, Dokuz Eylül Üniversitesi
Sunum: pdf

Yalın Yönetimin Sağlık Sektöründe Uygulanabilirliği
Neslihan Şimşek, Neslihan Derin, İnönü Ünversitesi
Sunum: pdf

 

 
 

ETKİNLİK İÇERİĞİ

 
ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BAHAR KONFERANSLARI - 3. KAIZEN PAYLAŞIMLARI
V. ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BAHAR KONFERANSLARI / 10-11 NİSAN 2009
IV. ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BAHAR KONFERANSLARI
III. ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BAHAR KONFERANSLARI
II. ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BAHAR KONFERANSLARI
I. ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BAHAR KONFERANSLARI
SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2024 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri