ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

19 Ekim 2018 Cuma    

EİM-MEDAK MİEM PBK
ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SEKTÖRÜNE BAKIŞ” KONULU PANEL DÜZENLENDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 08.04.2017  Güncellenme Zamanı: 08.05.2017 14:13:44  Yayınlayan Birim: ESKİŞEHİR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 10.04.2017 10:56:34


Şubemiz tarafından “İş Sağlığı ve Güvenliği Sektörüne Bakış” konulu panel 08 Nisan 2017 tarihinde düzenlendi. Özdilek Sanat Merkezinde gerçekleşen panele konuşmacı olarak A sınıfı İş Güvenliği Uzmanları Nurcan Yılmazlar, Mustafa Özesen, Ali Borucu ve Yadigar Kapıcıoğlu ile MMO Eskişehir Şube Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Nezihe Hanecioğlu ve Acıbadem Hastanesi İşyeri Hekimi Dr. İsmet Topaç konuşmacı olarak katıldı.

BİLİNCİN OLUŞMASI GEREKİYOR

Panelin açılış konuşmasını yapan Makina Mühendisleri Odası Şube Başkanı Hakan Ünal, "Bu konunun sürekli takipçisiyiz. Değişik zamanlarda bu konularda uyarı, durum analizlerini kamuoyu ile paylaşıyoruz. İş güvenliği konusunda durum maalesef iyi gitmiyor. Türkiye‘nin bu alanda notu bir türlü olumluya dönemiyor" dedi.
Ünal, "Bu iş için gönüllü olarak çalışan arkadaşlarımızın yanında bir ordu yaratmak istiyoruz. Sadece hukuksal yönünü değil, sadece çalışanların değil hiyerarşinin en üstünden başlayarak bu bilincin oluşması gerekiyor" diye konuştu.


İŞ KAZALARININ YÜZDE 98‘İ ÖNLENEBİLİR

Panelde ilk konuşmayı yapan Makina Mühendisi A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Ali Borucu, panelin amacı hakkında bilgi vererek, "Amacımız oda üyesi meslektaşlarımızı ve mühendis arkadaşlarımızı bilgilendirmek, işveren veya işveren vekillerinin konuyla ilgili bilgi sahibi olmasını sağlamak. Ayrıca iş güvenliği uzmanı adaylarının, mühendislik mesleğine adım atacak arkadaşlarımızın ve işçilerin iş güvenliği bilincini oluşturmayı amaçlıyoruz" diye konuştu.


Borucu, "İş kazalarının yüzde 98‘i önlenebilir. Doğru önlemler alınırsa ve kurallara uygun çalışılırsa kazaların tamamına yakını önlenebilir. Ancak ülke olarak iş kazalarında Avrupa`da 1. Sırada, dünya sıralamasında ise 3. sıradayız. Bunun sebepleri taşeronlaşmanın hızla artması, örgütlenmenin önünün kesilmesi, çıkarılan iş yasalarının uygulanmaması, denetim mekanizmasının çalışmaması, eğitim çalışmalarına önem verilmemesidir. Bu çalışma ortamında manzara böyle oluyor" dedi.


DENETİM EKSİKLİĞİ VAR

Endüstri Mühendisi A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Yadigar Kapıcıoğlu, iş güvenliği konusunda yaşanan sorunlara değinerek şunları söyledi: "Mesleki hastalıklar hastanesi sayısı ülkemizde üç tane ve bu yetersiz kalıyor. Mühendislik ve hekimlik uygulamalarına ilişkin yasal eksiklikler bulunuyor. Yasal düzenlemeler denetimle desteklenmiyor. Akredite olmak isteyen kurumlara destek verilmiyor. Taşeronlaşmanın artması, işverenin önlemleri almaması ve tam zamanlı iş güvenliği uzmanı çalıştırılmaması da başlıca sorunlar arasında yer alıyor."


MESLEK HASTALIKLARINI BİLİN VE ÖNLEMİNİ ALIN


Acıbadem Hastanesi İşyeri Hekimi Dr. İsmet Topaç ise is kazaları ve meslek hastalıkları hakkında bilgi verdi. Topaç, çalışanların meslek hastalıklarının sebeplerini bilmesi gerektiğini ve bu konuda tedbirler almaları gerektiğini söyledi.
A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Makina Mühendisi Mustafa Özesen, iş güvenliği uzmanının görevleri ve yaşadıkları sorunlar hakkında konuştu. İş güvenliği uzmanlarının tatlı sert davranması gerektiğini belirten Özesen, uzmanların işyerlerinde otoritelerini oluşturarak, gerekenlerin yapılmalarını sağlamaları gerektiğinin altını çizdi. Son olarak söz alan A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Makina Mühendisi Nurcan Yılmazlar da konuşmasında yaşanan sorunlara değindi.

 


Panelin sonunda konuşmacılar Makina Mühendisleri Odası tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Güncellenme Zamanı: 10.04.2017 11:02:45

Eskişehir Şube Kaynaklı Haberler »

08.04.2017 tarihinden itibaren 565 defa okunmuştur.

 

ŞUBE İÇERİĞİ

ÇEVRE ANALİZLERİ YETERLİLİK BELGESİ
BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU
SIKÇA SORULAN SORULAR
 

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI ESKİŞEHİR ŞUBE
KIZILCIKLI MAHMUT PEHLİVAN CAD. ALTIN SK. NO:1KÜPELİ APT. KAT: 3 26130 - ESKİŞEHİR
TEL: (+90) 222 2309360   FAKS: (+90) 222 2313854
e-POSTA:

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2018 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri