ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

24 Temmuz 2017 Pazartesi    

EİM-MEDAK MİEM PBK
ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 ENERJİ KAYNAKLARINI VERİMLİ KULLANMALIYIZ ( YENİ ÇİZGİ )

    Yayına Giriş Tarihi: 09.11.2009  Güncellenme Zamanı: 13.11.2009 10:19:34  Yayınlayan Birim: GAZİANTEP ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 13.11.2009 10:19:27

Gaziantep Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ali Peri, sınırlı enerji kaynaklarının, dünya üzerindeki dengesiz dağılımı ve ülkelerin paylaşım hırsları, insanlığı yeni ve temiz enerji kaynakları bulmaya zorladığını belirterek, “Bu çerçevede bütün dünya, güneş, jeotermal, rüzgâr gibi alternatif enerji kaynaklarından mümkün olduğunca daha fazla faydalanmak ve mevcut enerji kaynaklarını verimli kullanmak üzere bir dönüşüm sürecinden geçmektedir. Hiçbir tehlikesi olmayan güneş, rüzgâr ve jeotermal enerjisi konusunda tüm dünya da birçok araştırma ve yatırım yapılırken, Ülkemizde ise bu konularda çok geç kalınmakta” diye konuştu

Ülkemizin, yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları potansiyeli bakımından oldukça zengin olduğu, ancak bu kaynaklara ivedilikle yönelmenin artık bir zorunluluk haline geldiğini ifade eden MMO Başkanı Peri,  enerji politikaları ve alınması ve yapılması gerekenler ilgili geçtiğimiz hafta içerisinde yapılan ve büyük ilgi gören

"Güneydoğu Enerji Forumu‘nda da konusunda uzman kişiler tarafından bir kez daha dile getirildiği vurguladı. Peri,  Enerji; insan yaşamı ve sanayi üretimi için olmazsa olmaz temel unsurlardan biri olduğunu belirterek, Dünyada kullanılan enerji kaynakları içerisindeki en büyük pay % 85-90 oranında fosil yakıtları (kömür, petrol, doğal gaz) ait olduğu, ancak söz konusu yakıtların rezervleri sınırlı ve tükenmekte olduğuna dikkat çekerek, "Aynı hızla tüketilmeye devam edildiği takdirde, dünyamızdaki mevcut fosil yakıt rezervlerinden petrolün 40-45 yıl, doğal gazın 60-70 yıl ve kömürün 240-250 yıl sonra tükeneceği çeşitli uluslararası kaynaklarda ifade edilmektedir. Gerek dünyada gerekse ülkemizde ki artan nüfus, modern hayatın getirdiği yenilikler, sanayi ve teknolojideki gelişmeler, enerji ihtiyacını hızla arttırmaktadır. Yeni ve yenilebilir enerji kaynaklarına yönelmenin, Ülkemiz için sağlayacağı kazanımlar tartışılamayacak kadar büyüktür" dedi. 

LAMBA SÖNDÜRMEK VEYA AZ KULLANMAK TASARRUF DEĞİL

Ülkemizdeki ithalata dayalı enerji kullanımı; ülkemizin dışa bağımlılığını önemli ölçüde artmasına neden olduğunu kaydeden Ali Peri, Enerjiyi; ithal etmek yerine, kendi öz kaynaklarımız ile üretmek ve bunun yanında, enerjiyi tasarruflu kullanmak, iyi yönetmek, enerji tasarrufunu sağlayan yeni teknolojiler geliştirmenin ise bir zorunluluk haline geldiğini söyledi. Enerjiyi tasarruflu kullanmak, sadece lambaları kapatmak veya az kullanmak gibi algılanmaması gerektiğine dikkat çeken Peri, "Düşük enerji tüketimine sahip cihaz ve makinelerin kullanımına özen gösterilmeli, enerji tasarrufu sağlayan teknolojilerin gelişimi için gerekli AR-GE çalışmaları yapılmalı ve bu çalışmalara destek verilmelidir. En önemli enerjinin verimli kullanılmasıdır" diye konuştu.

BARIŞTAN VE EMEKTEN YANA TARAFIZ

Makina Mühendisleri Odası olarak tarafsız olmadıklarını belirten Peri, "Ülkenin sanayileşmesinden yana tarafız, ülkenin demokratikleşmesinden yana tarafız, ülkenin bölünmez bütünlüğünden yana tarafız, özgürlükten, barıştan ve emekten yana tarafız. Bu çerçevede kuruluşumuzdan bu yana çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir. Makina Mühendisleri Odası olarak bu yıl, otomotiv, enerji, doğalgaz, asansör, makine imalatı, tıbbi cihazlar imalatı, mekanik tesisat, sanayileşme, kentleşme ve çevre konularında ulusal düzeyde onlarca etkinlik düzenledik ve düzenlemeye devam ediyoruz. Her etkinlikte, konusunda uzman bilim adamlarını, teknik elemanları, kişi ve kuruluşları bir araya getirerek sorunlar, çözüm önerileri ile birlikte tespit edilmekte ve kamuoyu ve ilgililere duyurulmaktadır. Düzenlediğimiz tüm etkinliklerde ele alınan konuların, önerilerin ve sonuç bildirgelerinin ilgililer tarafından dikkate alınmasını diliyoruz.

Bağlantılar: 
http://yenicizgihaber.com/?part=haberdetay&id=118529&sid=641794678
 

Gaziantep Şube Kaynaklı Yazılı Basında Odamız »

09.11.2009 tarihinden itibaren 3024 defa okunmuştur.

 

ŞUBE İÇERİĞİ

ÇEVRE ANALİZLERİ YETERLİLİK BELGESİ
BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU
SIKÇA SORULAN SORULAR
 

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP ŞUBE
BUDAK MAH. ABDULKADİR BEHÇET CAD. NO:40 ŞEHİTKAMİL - GAZİANTEP
TEL: (+90) 342 2304477   FAKS: (+90) 342 2305292
e-POSTA:

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2017 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri