ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

18 Nisan 2024 Perşembe    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 KİTAPLAR

      ASANSÖRLERDE DURUM RAPORU


 

Yayın No:

657

Yayın Yeri:

ANKARA

Sayfa Sayısı:

38

 

Sunuş

Odamız uzmanlık alanlarımızla ilgili tüm dallarda olduğu gibi, iletim teknolojileri ve asansörler konusunda da geliştirici ve iyileştirici çalışmalara katkı ve katılımda bulunmayı önemli görevlerinden biri olarak görmektedir.Odamız, bu alandaki yayın eksikliğini giderecek kitaplar yayımlamayı; etkinlik, seminer ve kurslar düzenleyerek gelişmeleri üyelerine aktarmayı sürdürmektedir.

Düzenlediği kongre ve sempozyumlarda iletim ve asansör teknolojilerine ilişkin sektörün ilgili bütün kurum ve kuruluşlarını bir araya getiren Odamız, ilgili kesimlere önemli bir platform yaratmaktadır. Bu kapsamda, Asansör Sempozyumu sektörün sorunlarının ilgili bütün taraflarının bulunduğu bir ortamda derli toplu ele alınması ve sunduğu öneri ve açılımlar itibarıyla, sektör ve kamuoyuna hitap eden önemli bir etkinlik olmuştur. Asansörler, tasarımından imalatına, bakımından periyodik kontrolüne kadar her aşaması kontrol altında tutulması gereken düşey taşıma araçlarıdır. Bu aşamalar sağlıklı işlediğinde asansör kazaları ve asansör arızalarıyla karşılaşma riski en aza inecektir. İnsan hayatına konfor ve kolaylık sağlayan bir taşıma sistemi olan asansörlerde standart dışı ürün kullanılması veya bakımının yetkisiz ve ehil olmayan kişi ve firmalar tarafından yapılması sonucunda kazalar ve arızalar oluşabilmektedir.

Asansörlerle ilgili standart ve yönetmeliklerin amacı; insanların ve/veya yüklerin taşınmasında kullanılan asansörlerin hizmete alınmasından sonra çevrenin, insanların ve canlıların sağlık ve güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde kullanımlarını sağlamak üzere işletilmesi, bakımı ve yıllık kontrolleri için uyulması gereken kuralları belirlemektir.İlgili kamu, kurum ve kuruluşlarıyla ilişkiler ve asansörlere ilişkin yasal mevzuatın düzenlenmesi, çalışmalarımız arasında son derece önemli bir yer tutmaktadır. 24.06.2015 tarih ve 29396 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği‘nin 15. maddesi,  her asansörün yılda en az bir kez yıllık kontrolünü zorunlu kılmakta; asansörün emniyet ve işletme yönünden çalıştırılmasına engel bulunmadığının belirlenmesini istemektedir.

Bu noktadan hareketle, asansör kontrollerinin piyasalaştırılmadan, kamusal denetim yaklaşımı içerisinde yapılması gerekliliğini savunan Odamız, geçmiş deneyimlerinden de yararlanarak, ilgili yönetmeliklerde yer alan koşulları sağlayarak yaptığı protokoller çerçevesinde kontrolleri yapmayı sürdürmektedir.

Odamız tarafından hazırlanan asansörlerde mevcut durumun ortaya konduğu ve denetim eksikliğine vurgu yapılan Raporlarda, bu alandaki çalışma ve girişimlerimizin bir özetine, asansör denetimleriyle ilgili verilere ve sorunların çözümüne ilişkin önerilere yer verilmektedir. Raporda dile getirilen bütün çalışma, girişim ve öneriler doğrultusunda Odamız faaliyetlerini geliştirerek sürdürecektir.

Raporu hazırlayan Emin Koramaz‘a, güncel gelişmelere ve mevzuat değişikliklerine göre yeniden düzenleyen MMO Asansör Kontrol Merkezi (AKM) yönetici ve çalışanlarına, redaksiyon ve dizgi aşamasında görev alan Oda çalışanlarımıza teşekkür ederiz. 

Şubat 2016

TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

Dosyalar

ASANSÖRLERDE DURUM RAPORU (1013 KB)

 

Tüm Kitaplar

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

 

YAYINLAR

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2024 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri