ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

23 Eylül 2023 Cumartesi    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 KİTAPLAR

      Enerji Ekipmanları Yerli Üretimi Durum Değerlendirmesi ve Öneriler Oda Raporu


 

Yayın No:

621

Yayın Yeri:

ANKARA

Sayfa Sayısı:

290

 

Sunuş

Türkiye, enerji ekipmanları açısından büyük oranda yurt dışı firmalara bağımlı durumdadır. Bu durumun en önemli nedeninin, Türkiye`nin enerji politikasında kamusal planlama, üretim ve denetim anlayışının terk edilerek enerji sektörünün tamamen özel sektörün istem ve çıkarlarına göre şekillendirilmesi olduğunu düşünüyoruz.

Türkiye`nin enerji politikası, "önceliği enerji üretim ve tüketiminde verimliliği arttırmaya vermek, bu uygulamalara rağmen karşılanmayan enerji ihtiyacının temini için, çevreye saygılı ve verdiği zarar asgari düzeyde olan, yerli yakıtlara/yenilenebilir kaynaklara uyumlu, tasarımları yerli mühendislik ile yapılmış, yerli müteahhit, yerli işgücü ile inşa edilmiş, uygun yerlerde konumlandırılmış, yeni, yüksek verimli enerji santralleri ve daha çok enerji üretimi" olmalıdır.

Mühendislerin görevi, enerji üretimine kategorik olarak karşı çıkmak değil, ülkenin enerji politikalarının yerli ve yenilenebilir kaynaklara dayalı olmasını ve yeni santrallerin hangi kaynaklara dayalı olarak, hangi teknolojik tasarımlarla, en iyi nerelerde yapılabileceğini ortaya koymak, topluma yön vermek, sermaye gruplarının değil ülkenin ve toplumun çıkarlarını savunmaktır.

TMMOB Makina Mühendisler Odası olarak sorumluluğumuzun bilinciyle "Enerji Ekipmanları Yerli Üretimi Durum Değerlendirmesi ve Öneriler" raporumuzu kamuoyunun ve tüm ilgililerin dikkatine sunuyoruz.

 

Dosyalar

Enerji Ekipmanları Yerli Üretimi Durum Değerlendirmesi ve Öneriler Oda Raporu (23573 KB)

 

Tüm Kitaplar

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

 

YAYINLAR

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2023 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri