ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

30 Mayıs 2024 Perşembe    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 KİTAPLAR

      MESLEĞİMİZ, MESLEK ALANLARIMIZ, HAKLARIMIZ ÜZERİNE AKP İKTİDARININ TAHRİBATI RAPORU

TMMOB
 

Yayın Yeri:

ANKARA

 

Giriş

AKP iktidarı döneminde meslek alanları ve mesleki haklar üzerine tahribatın derlendiği TMMOB raporunu okumak için tıklayınız.

Sunuş

 

SUNUŞ

Türkiye önemli bir tarihsel süreçten geçiyor. 8,5 yıllık AKP İktidarı süresince ülkemiz, siyasal, toplumsal ve ekonomik açıdan yeniden şekillendirilirken meslek alanlarımız üzerinden de önemli bir dönüşüm yaşandı. Kentlerin yağmalanmasından kıyı ve ormanların yapılaşmaya açılmasına, her türlü kamu hizmetinin özelleştirilmesiyle birlikte denetimin dahi taşeron firmalara bırakılmasına kadar çalıştığımız alanlar neoliberal saldırıdan nasibini aldı. Emeğin aleyhine politikalar her kesimden insanı olduğu gibi mühendis, mimar ve şehir plancıları da etkiledi.

TMMOB 1970‘lerden gelen çizgisiyle toplumun, insanımızın aleyhine politikalara, uygulamalara karşı sözünü her zaman bilimin ve tekniğin ışığında söyledi, söylemeye devam edecek. TMMOB mesleki alanlarıyla ilgili gelişmelerin ve politikaların sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel boyutlarını derinlemesine kavramak, yorumlamak ve toplumu bilgilendirmek zorundadır. Bu nedenle de TMMOB, bu politikaların toplum yararına düzenlenmesi için öneriler geliştirir, bunların yaşama geçirilmesi için mücadele eder ve bunların gereği olarak en genel anlamda bağımsız ve demokratik bir Türkiye‘nin yaratılması yönündeki çalışmalarını bütünsel bir anlayışla ve etkinleştirerek sürdürür. Bu çalışmalarımız sırasında birçok kez siyasal iktidarlarla karşı karşıya geldik ama hiçbir dönemde AKP‘nin iktidarda bulunduğu son 8,5 yıldaki gibi hedef gösterilmedik.

Bu 8,5 yılda meslek alanlarımız ve mesleki haklarımız konusunda ciddi tahribatlar yaşandı. TMMOB olarak sözümü bir kez daha söylemek için, bu tahribatı göz önüne sermek için bu raporu hazırlamayı gerekli gördük. Elinizde tuttuğunuz rapor, tek tek odalarımızın kendi alanlarıyla ilgili tespitlerini içermektedir.

Toplumsal muhalefetin içinde yer alan TMMOB, dünyada ve ülkemizde yaşananlara seyirci kalmayarak, karanlığa karşı aydınlığı, savaşa karşı barışı, eşitsizliğe karşı adaleti, şiddete karşı kardeşliği, sömürüye karşı emeği savunmaya, "Başka bir Türkiye ve başka bir dünya" mücadelesinde onurlu ve dik yürüyüşünü sürdürmeye devam edecektir.

Mehmet Soğancı
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı
Haziran 2011

 

Tüm Kitaplar

 

YAYINLAR

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2024 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri