ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

30 Mayıs 2024 Perşembe    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 KİTAPLAR

      İŞ MAKİNALARI EL KİTABI-2


 

Yayın No:

MMO/303/8

ISBN No:

978-605-01-0012-9

Yayın Yeri:

İZMİR

Sayfa Sayısı:

178

 

Sunuş

 

Odamız yayın çalışmalarına büyük önem vermekte ve uzmanlık alanlarına giren konularda üyelerinin ve ilgili teknik personelin gelişen teknolojiden yararlanması ve bilgi birikiminin arttırılması için yayın faaliyetlerini sürdürmektedir. Konusunda ilk veya tek olan kitaplarımız hem üniversitelerde hem de sanayide çalışan teknik elemanlar tarafından başvuru kaynağı olarak kullanılmaktadır.


Bu kapsamda "İş Makinaları El Kitabı"nın yeni baskısını İş Makinaları alanında çalışan meslektaşlarımızın ve Üniversitelerin Makina Mühendisliği Bölümlerinde okumakta olan öğrencilerin hizmetine sunuyoruz.


İş makinaları çağdaş, planlı, sağlıklı kentlerin oluşumunda, imar, inşaat ve sanayi işlerinde kullanımının yaygınlaşması ile yaşantımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Makina Mühendisleri, uzmanlık alanında ve mesleki sorumluluğunda bulunan İş Makinaları konusunda teknolojik gelişmeleri takip ederek bilgi ve deneyimlerini geliştirmişlerdir. Makina Mühendisleri Odası; bu derece önem kazanmış iş makinalarının kullanılmasından sorumlu olan operatörlerin bilgilerinin ve deneyimlerinin  artırılması, iş makinalarının güvenli bir şekilde çalıştırılması, aynı zamanda enerji ve zamandan tasarruf edilmesinin sağlanması amacı ile bilgi birikim ve deneyimlerini aktararak eğitim ve yayın faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

Bu kitabın hazırlanmasındaki ilk amaç MMO 194 No‘lu yayının güncelleştirilmesidir. Yeni yayın konuları arasında tekrar sınıflandırma yapılarak iş makinaları operatörleri, yardımcı personeli, ve diğer ilgili personele modern iş makinalarının bakımı ve kullanılması, emniyetli çalışma teknikleri konularında yardımcı olması amaçlanmıştır. Yayının içeriğindeki seviye, İş Makinaları Operatörü meslek Standardı göz önüne alınarak, konular da İş Makinaları Operatör Kurslarına uygun olarak seçilmiştir.

 
Makina Mühendisleri Odası, bu konuda 1996-1998 çalışma döneminde oluşturulan İş Makinaları Komisyonu tarafından sürdürülen çalışmalar sonucu İzmir Şubesinin sekreteryasında  "İş Makinaları Kullanma ve Bakım El Kitabı"nı yayın dünyasına kazandırmıştır.


Bu kitaptaki bilgiler; Şubelerimizden, çeşitli özel kuruluşlardan, konunun uzmanı meslektaşlarımızdan sağlanan bilgi ve dökümanlardan yararlanılarak bir yılı aşkın bir süre yapılan çalışmalar sonucunda genişletilmiş ve dört ayrı kitapta ele alınmıştır. Bu serinin ilk kitabı olan "İş Makinaları El Kitabı-1" Genel Konular, ikinci kitap "İş Makinaları El Kitabı-2" Kaldırma Makinaları, üçüncü kitap "İş Makinaları El Kitabı-3" Kazıma ve Yükleme Makinaları, ve serinin son cildi olan dördüncü kitap "İş Makinaları El Kitabı-4" Kazıma, Serme, Sıkıştırma Makinaları olarak sınıflandırılmıştır. "İş Makinaları El Kitabı-2" Kaldırma Makinaları sekizinci baskısına Çalışma Platformu Makinaları eklenmiştir. Bu dört kitabın hazırlanmasında sekreterya çalışmalarını yürüten Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesine, yayına hazırlayan Sn. Şükrü BOSTANBAŞ, Sn. Rasim TERZİ‘ ye İnceleme Komisyonunda yer alan Sn. Ali Ekber ÇAKAR, Sn. Mustafa YAZICI ve Sn. Tahsin AKBABA‘ ya ayrıca kitabın çıkmasında emeği geçen Şubelere ve tüm personele teşekkür ederiz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

    Yönetim Kurulu

      Eylül  2010

 

 

Tüm Kitaplar

 

YAYINLAR

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2024 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri