ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

02 Mart 2024 Cumartesi    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 SİVAS KATLİAMINI YAPAN GERİCİLİK HEDEF BÜYÜTMÜŞ VE MESAFE KAT ETMİŞ DURUMDADIR

    Yayına Giriş Tarihi: 01.07.2016  Güncellenme Zamanı: 18.07.2016 12:07:55  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas‘ta Madımak Otelinde yakılarak katledilen demokrat, toplumcu, yurtsever yazar ve ozanlarımızı sevgiyle, saygıyla anıyoruz.

Madımak‘ta o canlarımızı yakan ve yaktıranlar, dogmatizmin aydınlanma ve bilim düşmanı karanlığının sürmesini isteyenlerdir. Dinci-mezhepçi gericilik ile milliyetçilik, sömürü-baskı zincirine, emperyalizme ve faşizme hizmet etmektedir.

Şubat 1969 Kanlı Pazar, 1977 1 Mayıs, Aralık 1978 Maraş, Mayıs-Temmuz 1980 Çorum ve 2 Temmuz 1993 Sivas katliamlarını yapan gerici faşist gelenek, ülkemizdeki ilerici, aydın kesimlere karşı hep tahammülsüz olmuştur. Orhan Yavuz‘dan Bedrettin Cömert‘e, Turan Dursun ve Hrant Dink‘e kadar birçok demokrat insan bu nedenle katledilmiştir.

23 yıl önce Sivas‘ta aydın ve sanatçılarımıza kıyan gerici faşist güçler, bugün de işbaşında, hedef büyütmüş, mesafe kat etmiş durumdadır. Cumhuriyet, demokrasi, laiklik ve emekçi halk bugün çok yönlü ve şiddetli bir saldırı altındadır. Dinselleştirme, eğitimde, kamusal, toplumsal yaşamda, mezhepçi bir tarzda hâkim kılınmaktadır. Din, mezhep, inanma-inanmama farklılıkları, düşmanlık ve çatışma tohumları ekmeye varacak tarzda kullanılmaktadır. Mezhepçilik, iç ve dış siyasette özel bir yere sahip olmuştur. Emperyalizmin ve yerli gericiliğin kışkırttığı çağdışı şeriatçı yapılar, toplu katliamlarla ülkemizi kana bulamaktadır.

Günümüz Türkiye‘sinde bağımsızlık, laiklik, aydınlanma, demokrasi, eşitlik ve özgürlük istemleri her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır. Bu istemler için mücadele, Gezi direnişinden beri emekçiler, kadınlar, gençler, liseliler, halktan yana bütün ilerici güçler tarafından geri adım atmaksızın sürdürülmektedir. Odamız, Sivas katliamının 23. yılında, bu mücadelelerle dayanışma içindedir. TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak, gericiliği ve faşizmi lanetliyor; bağımsız, eşit, özgür, demokratik, laik, başka bir Türkiye özlemini kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Ali Ekber Çakar

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı

Tüm Basın Açıklamaları »

01.07.2016 tarihinden itibaren 1284 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2024 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri