ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

26 Ocak 2022 Çarşamba    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 AKP‘NİN BARIŞ KARŞITI İÇ VE DIŞ POLİTİKALARINI REDDEDİYORUZ ÜLKEDE, BÖLGEDE, DÜNYADA BARIŞ!

    Yayına Giriş Tarihi: 29.08.2014  Güncellenme Zamanı: 29.08.2014 14:27:23  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Türkiye 1 Eylül Dünya Barış Günü‘ne, barış karşıtı iç ve dış politikalar ve adil bir barış gerekliliği eşliğinde giriyor.

Haziran direnişinde ve sonrasında halka gaz bombaları ve mermileri yağdıran AKP iktidarı, katledilen insanlarımızın faillerinin bulunmaması için engellemelerde bulunmuş, gözaltına almalarda, cezaevlerinde ve hazırlanan iddianamelerde 12 Eylül döneminin benzeri yöntemlere başvurmuştur. Toplumsal muhalefetin köylerden mahallelere, alanlara, okullara ve stadyumlara dek antidemokratik önlemlerle bastırılması için ülkemiz polis cumhuriyetine çevrilmiştir.

İktidar içte ve dışta barış karşıtı politikalar izlemektedir. İktidar Kürt sorununu otoriter yönelimleri için kullanmakta, diğer yandan Kürt halkını "Türkiye‘nin Çin‘inin ucuz emek sömürüsünün" nesnesi kılmak istemektedir. İktidar Mısır‘da, Suriye‘de, Irak‘ta şeriatçı güçlerin yanında yer almıştır. AKP iktidarı altındaki Türkiye, Suriye ve Irak‘taki iç savaşlara siyasal İslamcı politikalarla müdahil olmuştur. Türkiye, emperyalist güçlerin Suriye‘ye yönelik müdahalelerinin yanında, kullanılan bir ön cephe ülkesi gibi yer almıştır. AKP emperyalist ülkelerin karmaşık politikalarına ve bölgedeki hızlı değişimlere ayak uyduramamış ve hem kullanılan hem de yalnız bir ülke olmuştur. AKP Türkiye‘si komşu ülkelerle "sıfır sorun"dan "sıfır komşu"luğa geçmiştir. Erdoğan ve halefi Davutoğlu‘nun "stratejik derinlik" politikası, Türkiye için stratejik sorunlar oluşturmuştur.

Bilindiği üzere iktidar, ülkemizin yakıcı gündemi olan Kürt sorununda önce bir "açılım" başlatmış, "çözüm süreci" adı verilen yeni bir döneme girilmiş, ancak bu sürecin gereklerini tam olarak yerine getirmekten kaçınan bir tutum içine girmiştir. İktidar Kürt halkını Türk-İslam tezine yedeklenmiş tarzda bir Kürt-İslam sentezi ve Barzaniciliğin yaygınlaşmasına dayalı bir yönelim içinde ucuz emek gücü olarak istismar etmek istemektedir.

Bütün dünyanın bildiği üzere iktidar, kör terör yöntemlerini benimseyen, insanları başlarından kesip kalplerini yiyen, ırza geçme ve katliamı "cihad" olarak gören Suriye ve Irak‘taki şeriatçı güçlerin Türkiye‘yi lojistik, geçiş ve bir harekât üssü olarak kullanmalarına destek olmuştur. Şeriatçı güçlerin Suriye ve Irak Kürtleri, Alevileri, Şiileri, Ermenileri, Hristiyanlarına, kısaca bölge halklarına yönelik katliamlarına yönelik kınayıcı tek bir ses çıkarılmamıştır. AKP iktidarı, Ortadoğu‘da ve ülke içinde, halklar arasında açık bir şekilde etnik düşmanlık, din-mezhep düşmanlığı ve savaş yanlısı politikalar izlemektedir.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası, geçmişten bugüne taşıdığı toplumsal sorumlulukları doğrultusunda sanayileşmiş, kalkınmış, demokratikleşmiş, laik bir Türkiye için, karanlığa, ayrımcılığa, savaşlara, emperyalist çıkarlara karşı ülkemizde, bölgede ve dünyada barışı savunmaya devam edecektir. Barış içinde bir dünya ve Türkiye mümkündür diyor, meslektaşlarımızı, tüm halkımızı ve kamuoyunu içte ve dışta barıştan yana aktif tutum almaya çağırıyoruz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Tüm Basın Açıklamaları »

29.08.2014 tarihinden itibaren 1704 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2022 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri