ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

26 Mayıs 2022 Perşembe    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 İKTİDAR "ÖRGÜT" ARIYOR, ÖRGÜT OLARAK ARKADAŞLARIMIZIN, TAKSİM DAYANIŞMASI`NIN YANINDA MAHKEME SALONUNDA OLACAĞIZ

    Yayına Giriş Tarihi: 11.06.2014  Güncellenme Zamanı: 11.06.2014 09:09:00  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Bilindiği üzere iktidarın Taksim‘de yapmak istediği düzenleme Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası‘nın açtığı dava üzerine mahkeme kararıyla durdurulmuş, içinde Odalarımızın da yer aldığı Taksim Dayanışması‘nın toplumsal direnişinin meşruiyeti, yargı kararıyla teyit edilmişti. Ancak 08.07.2013 tarihinde İstanbul Valisi, Emniyet Müdürü ve Belediye Başkanı tarafından açılan Taksim Gezi Parkı‘na giderek ilgili mahkeme kararını açıklamak isteyen Taksim Dayanışması engellenmiş, polis yine halka saldırmış ve Dayanışma‘yı oluşturan emek, meslek, kitle örgütleri, siyasi parti temsilci ve yöneticilerinden çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Haklarında iki kez iddianame düzenlenen ancak bu iddianameler iki kez mahkemeden dönünce hazırlanan üçüncü bir iddianame uyarınca Taksim Dayanışması temsilcilerinin de içinde bulunduğu 26 arkadaşımız hakkında dava açılmış bulunmaktadır. Dava, "toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet", "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere katılmak, dağılmamak", "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "halkı kışkırtma" vb. iddialarla açılmıştır. AKP İstanbul İl Başkanlığının başköşesinde "müşteki" sıfatıyla yer aldığı dava, söz konusu üçüncü iddianamenin siyasi arka planını yeterince aydınlatmaktadır.

Odamızın İstanbul Şube Başkanvekili ve TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Çevre Etki Değerlendirme Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı ve Şube Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sabri Orcan, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Beyza Metin ve İstanbul Tabip Odası Sekreteri Ali Çerkezoğlu‘nun da bulunduğu 26 kişi söz konusu davada Türkiye‘nin aydınlık yüzünü temsil edecekler.

Bilinmelidir ki hiçbir dava, Haziran Direnişinin halk, demokratik kamuoyu ve yasalar nezdindeki meşruiyetini gölgeleyemez ve hiçbir güç bizlerin emekten, halkımızdan, ülkemizden ve mesleğimiz ve dünya görüşümüz nedeniyle bilimsel teknik doğrulardan yana duruşumuzu, mücadelemizi engelleyemez.

Arkadaşlarımız yalnız değildir. Madem iktidar "örgüt" aramakta ve yaratmaya çalışmaktadır, biz de örgütsel kimliğimizle, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, kurulları ve üyeleri olarak yarın ve her zaman arkadaşlarımızın yanında olacağız. Örgüt arama, Örgüt burada: TMMOB.

Yaşasın Taksim Dayanışması. Yaşasın TMMOB örgütlülüğü.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Tüm Basın Açıklamaları »

11.06.2014 tarihinden itibaren 1588 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2022 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri