ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

26 Mayıs 2022 Perşembe    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 SİVAS KATLİAMININ 20. YILDÖNÜMÜNDE HALK OLARAK BİRLİK İÇİNDE, GERİCİLİĞE VE FAŞİZME HAYIR DİYORUZ, DUR DİYORUZ

    Yayına Giriş Tarihi: 01.07.2013  Güncellenme Zamanı: 01.07.2013 09:24:52  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

20 yıl önce 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas‘ta Madımak Otelinde yakılarak katledilen 35 ilerici, toplumcu, yurtsever yazar, aydın ve ozanımızı unutmadık, unutmayacağız. 

Onları yakan ve yaktıranlar, aydınlanma ve bilim düşmanı dogmatizmin karanlığının sürmesini isteyenlerdir. Sivas katliamı, Kanlı Pazar, 1 Mayıs, Çorum ve Maraş katliamlarıyla tescillenmiş anti-demokratik yapı ve katliamcı geleneğin vahşi bir icraatıdır. İlerici, aydın, yurtsever kesimlere karşı duyulan tahammülsüzlüğü yok etme güdüsü üzerinden gerçekleştiren faşizm, Sivas katliamında görüldüğü gibi dinci gericiliği kucaklamakta, mezhep farklılıklarını düşmanlığa vardıracak yöntemlerle körüklemekte ve siyasetin "olağan" bir unsuru haline getirmektedir.

20 yıl önce Sivas‘ta gerici-yobaz bir güruhu aydın ve sanatçılarımıza karşı kışkırtıp katleden gericilik, bugün de benzer yalanlar ve kışkırtmalarla işbaşındadır. Türkiye‘ye aydınlanma ateşini yayan insanlar hemen her dönem, camilere, Kuran‘a, ulusal bayrağa karşı eylem yapıyormuş gibi gösterilmiş, böylece halkın tepkisi şiddet yöntemlerine dayalı olarak onların üzerine çekilmek istenmiştir. Bugün de benzer yalan, tahrik ve kışkırtmalar, Taksim Gezi Parkı olaylarından hareketle bizzat iktidar ve yandaşı medya tarafından dile getirilmektedir. Örneğin polis zulmünden kaçan Taksim Gezi Parkı direnişçilerinin yaralıları tedavi etmek için girdikleri camide "içki içtikleri" bile ileri sürülmüş, ancak bu iddia, gerek video kayıtları gerekse caminin dürüst müezzini tarafından yalanlanmıştır.

31 Mayıs 2013 tarihinden bu yana iktidarın talan, yağma, ranta dayalı ekonomi politikalarına, dinci gericiliğine ve faşist zulmüne karşı Taksim Gezi Parkı ve bütün Türkiye‘de direnen halk hareketi, gerçeğe aykırı bilgilerle baskı ve terör yöntemleriyle bastırılmaya çalışılmaktadır.

Bilindiği gibi iktidar, Suriye iç savaşına emperyalizmin yanında ve mezhepçi bir tarzda müdahil olmuş, bu nedenle gündeme gelen karanlık Reyhanlı katliamı da iktidarca mezhep ayrımlarını kışkırtan bir tarzda kullanılmış ve Türkiye tarihinde ilk kez "ölenlerin mezhepleri"ne dair açıklama yapılmıştır. Emperyalizm ve yerli işbirlikçileri, Türkiye‘yi her açıdan karanlık mecralara sürüklemektedir.

Dini ibadet mekânlarının sayısının okul sayısını geçtiği, 4+4+4 ve imam hatip okullarının yaygınlaştırıldığı, çocuklarımızın gerici eğitim sistemine teslim edilmek istendiği, dindar/kindar nesiller yetiştirmeye başlandığı, çocuk-ergen tüm kadınların evlere ve ucuz işgücü depolarına hapsedilmek istendiği, kadın bedeninin bir mülkiyet/sahiplik alanı olarak görüldüğü, dinsel gerici ideolojiler ile nüfus planlamasının kürtaj politikalarında buluştuğu, gençliği işsizliğin beklediği bugünkü Türkiye‘de laiklik, toplumcu bir aydınlanma savunusu, demokrasi, eşitlik ve özgürlük istemleri her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası, Sivas katliamının 20. yıldönümünde halen egemen olan gericiliği ve faşizmi lanetlemekte, bağımsız, eşit, özgür, demokratik başka bir dünya ve başka bir Türkiye özlemini kamuoyu ile paylaşmaktadır.

Ali Ekber ÇAKAR

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu Başkanı

 

Tüm Basın Açıklamaları »

01.07.2013 tarihinden itibaren 1604 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2022 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri