ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

23 Temmuz 2017 Pazar    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 TEKNİK TERİMLER SÖZLÜĞÜ ÇIKTI..

    Yayına Giriş Tarihi: 12.08.2004  Güncellenme Zamanı: 10.10.2008 17:56:24  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Odamız, ülkemizde eksikliği duyulan teknik kitap basımına destek olmak ve bu yolla mühendisliğin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla kitap yayım çalışmalarına devam etmektedir.


Odamızın yayınlar dizisine kazandırdığı "Teknik Terimler Sözlüğü" Türkçe-İngilizce ve İngilizce-Türkçe olarak hazırlanmıştır. Daha önce yayımladığımız 189 yayın numaralı İngilizce-Türkçe "Makina Mühendisliği Sözlüğü"nün devamı niteliğinde olan bu sözlükte; kelime sayısı zenginleştirilerek, Türkçe-İngilizce bölüme de yer verilmiştir.


Teknik Terimler Sözlüğünü Odamızdan edinebilirsiniz.

SUNUŞ

Çağımız; bilim, teknoloji ve sanayileşme alanlarının kendine özgü bir dil yaratarak sürekli geliştiği bir dönemden geçiyor. Dilin ve kavramların bu sürekli gelişen ve canlı ortamdan beslendiğini düşünecek olursak bu sözlüğün de konu ile ilgili tüm terimleri kapsamak gibi bir iddiası bulunmadığını peşinen belirtmek gerekir. Bu konuda meydana gelen gelişmeler ve araştırmalar dikkate alınarak ileride daha kapsamlı bir sözlük hazırlamak mümkün olabilecektir.

Günümüzde dil kullanımı ve kelime hazinesi; ülkelerin, mesleklerin ve meslek sahiplerinin gelişmişliğinin önemli kıstaslarından biri haline gelmiştir. Dolayısıyla bilgi akışının büyük hız kazandığı günümüzde yabancı dillerden dilimize yerleşik teknik kavram ve sözcüklerin doğru kullanımının eğitim ve uygulamadaki önemi daha da artmıştır.

Makina Mühendisleri Odası, diğer çalışmaları yanında üyelerinin mesleki ve toplumsal gelişimlerini sağlamayı, uzmanlıklarını, bilimi ve tekniği toplum yararına kullanmalarını sağlayıcı çalışmalar yapmayı zorunlu görmektedir.

Odamız, bu perspektifle ülkemizde eksikliği duyulan teknik kitap basımına destek olmak ve bu yolla mühendisliğin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla kitap yayım çalışmalarına devam etmektedir.

Uzun yıllar süren bir çalışmanın ürünü olan elinizdeki sözlük teknoloji-mühendislik ile dil kavramı arasında bağ kuran bir köprü niteliğindedir. Odamızın yayınlar dizisine kazandırdığı "Teknik Terimler Sözlüğü" Türkçe-İngilizce ve İngilizce-Türkçe olarak hazırlanmıştır. Daha önce yayımladığımız 189 yayın numaralı İngilizce-Türkçe "Makina Mühendisliği Sözlüğü"nün devamı niteliğinde olan bu sözlükte; kelime sayısı zenginleştirilerek, Türkçe-İngilizce bölüme de yer verilmiştir.


Bu yorucu, uzun ve başarılı çalışmanın teknik elemanlara, mühendislere, akademisyenlere ve öğrencilere son derece yararlı olacağı ve çalışmalarına ışık tutacağı inancıyla, bu eseri üyelerimize ve okurlarımıza sunmaktan mutluluk duyuyoruz.


Bu çalışmayı Odamız aracılığıyla yayın dünyasına kazandıran meslektaşımız Sayın Hasan ÜNAL ile eserin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.


TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Ağustos 2004

Tüm Haberler »

12.08.2004 tarihinden itibaren 25874 defa okunmuştur.

 
SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2017 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri