ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

04 Şubat 2023 Cumartesi    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 SİVAS KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ!

    Yayına Giriş Tarihi: 30.06.2005  Güncellenme Zamanı: 10.10.2008 15:01:32  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Makina Mühendisleri Odası olarak, ilerici düşüncenin taşıyıcısı olan insanlarımızı, katliamın 12. yıldönümünde sevgi ve saygıyla anıyoruz.

 

Oda Sekreteri Ali Ekber ÇAKAR‘ın konu ile ilgili basın açıklaması yazının devamındadır.

BASINA VE KAMUOYUNA
30.06.2005

SİVAS KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ!Bundan 12 yıl önce, bir kültür şöleni için Sivas‘ta bulunan 35‘i aydın, sanatçı, yurtsever, 37 insanımızı diri diri yaktılar.

Aydınlık düşünceden korkan gerici güçler, 2 Temmuz 1993 tarihinde, gözlerini kan bürümüş bir saldırganlıkla, güvenlik güçlerinin gözlerinin önünde Sivas‘taki Madımak Oteli‘ni ateşe verdiler. Saatler boyunca düşünce insanlarımızın canlı canlı yakılışını vahşi bir histeri içinde seyrettiler.

Aydınlara, sanatçılara, düşünürlere, işçilere, halka, gençlere, ilerici düşünceye tahammülü olmayan ve ondan korkan gericilik, şeriatçısından kontr güçlerine, faşistine dek ülkemizde linçci bir katliam geleneği yaratmıştır. Sivas katliamı işte bu gelenek içinde önemli bir halkayı oluşturmaktadır. Bu açıdan Sivas katliamı ne bir ilk, ne de son idi...

Ancak ülkemizdeki toplumsal mücadele ve aydınlık düşünce hiçbir zaman karartılamadı, yok edilemedi. Bağımsız, demokratik, özgür bir Türkiye özlemi hep sürdü.

İnsanlarımızın, aydınlarımızın katledilmediği, düşüncenin suç sayılmadığı, düşüncelerinden dolayı öldürülüp yakılmadığı, çetelerin ve sömürünün bulunmadığı; eşitlik, özgürlük ve adaletin egemen olduğu başka bir Türkiye özlem ve mücadelesi bugün de sürüyor.
Sivas‘ta katledilen aydınları, sanatçıları unutmadık, unutmayacağız. Gericiliğin bu şiddetini de hiç unutmadık, unutmayacağız.

Odamız, gerekli tepkiyi, TMMOB bütünlüğü içinde, diğer demokratik örgütlerle birlikte 2 Temmuz‘da miting alanlarında gösterecektir.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak, ilerici düşüncenin taşıyıcısı olan insanlarımızı katliamın 12. yıldönümünde sevgi ve saygıyla anıyoruz.

TMMOB
MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
Yönetim Kurulu Sekreteri
Ali Ekber ÇAKAR

Tüm Basın Açıklamaları »

30.06.2005 tarihinden itibaren 2309 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2023 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri