ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

04 Şubat 2023 Cumartesi    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 ODAMIZ SEYDİŞEHİR ALÜMİNYUM TESİSLERİNİN ÖZELLEŞTİRİLMESİNE KARŞI ETİ ALÜMİNYUM VE SEYDİŞEHİR İŞÇİSİ

    Yayına Giriş Tarihi: 09.06.2005  Güncellenme Zamanı: 10.10.2008 15:03:55  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Odamız, kamusal planlama, ülke çıkarları ve kalkınması ile toplum yararlarını kategorik olarak dışlayan özelleştirme saldırısına karşıdır.


"İşimize, aşımıza, geleceğimize sahip çıkıyoruz" diyerek bir dizi eylemlilik içinde bulunan ETİ/Seydişehir Alüminyum işçilerinin özelleştirmeye karşı mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu kamuoyuna duyururuz.


Oda Yönetim Kurulu Sekreteri Ali Ekber ÇAKAR‘ın konu ile ilgili yaptığı basın açıklaması yazının devamındadır.

BASIN AÇIKLAMASI
09.06.2005

Makine Mühendisleri Odası
Seydişehir Alüminyum Tesislerinin Özelleştirilmesine Karşı
Eti Alüminyum ve Seydişehir İşçisinin Yanındadır

 

Özelleştirme uygulamaları artık stratejik sektörlere yönelmeye başlamıştır. İçlerinde ERDEMİR, PETKİM, TÜPRAŞ, TEKEL, TELEKOM, THY'nın da bulunduğu çok sayıda ulusal ekonomik birikim tamamen neo liberal ideolojik gerekçelerle özelleştirme programına alınmıştır.


ETİ/Seydişehir Alüminyum'un özelleştirilmesi de söz konusu stratejik bağlama oturmaktadır. Zira alüminyum, mevcut değerinin, yani uzay ve savaş sanayi yanı sıra tekstil, kimya, otomotiv, inşaat gibi çok önemli sektörlerdeki mevcut kullanımının ötesinde Bor madeni ile buluştuğunda stratejik bir yeni alaşımın, "milenyum metili"nin bileşeni olacaktır. Bor rezervimizin dünya rezervinin % 70'ini oluşturduğu düşünülünce, alüminyum özelleştirmesinin sözünü ettiğimiz stratejik konumu daha iyi anlaşılacaktır.


Bugüne kadar özelleştirme programı kapsamında, madencilik sektöründen Eti Gümüş, Eti Krom, Eti Elektrometalurji, Eti Bakır ve Div-Han "blok satış" yöntemiyle özelleştirildi. Eti Alüminyum, Karadeniz Bakır İşletmeleri, Yeni Çeltek Kömür ve Madencilik ve Kömür İşletmeleri ise özelleştirme programında bulunmaktadır. Ancak maden sektöründe bugüne değin yapılan özelleştirme ve özelleştirmeye alt yapı oluşturan ticarileştirme, şirketleştirme ve sektörel bölme yöntemleri sonucunda sektörün küçülme yönünde eğri çizdiği görülmektedir.


Türkiye'de birincil Alüminyum üreten tek kuruluş olan ETİ/Seydişehir Alüminyum A.Ş., 1999 yılında özelleştirme kapsamına alınmış, 2000 yılında kapsamdan çıkarılmış, 2003 Eylül ayında ise yeniden özelleştirme kapsamına alınmıştır. Oymapınar Elektrik Santralinin 2003 Ağustos'unda ETİ Alüminyum A.Ş.'ye bağlanmasıyla maliyet sorunu önemli ölçüde ortadan kalkan, ürün kalitesi ve pazar yönünden en verimli dönemini yaşayan ve tam kapasitenin üzerinde çalışan Seydişehir Alüminyum Tesisleri 2004 yılında 26,5 milyon dolar kâr ettiği halde Oymapınar Barajı ile birlikte özelleştirilmek üzere satışa çıkarılmıştır. Oysa yapılacak yatırımlarla Seydişehir Alüminyum'un ülkemiz sanayisinin en yüksek katma değer yaratan kuruluşlarından biri olması pekala mümkündür.


Odamız, kamusal planlama, ülke çıkarları ve kalkınması ile toplum yararlarını kategorik olarak dışlayan özelleştirme saldırısına karşıdır.


"İşimize, aşımıza, geleceğimize sahip çıkıyoruz" diyerek bir dizi eylemlilik içinde bulunan ETİ/Seydişehir Alüminyum işçilerinin özelleştirmeye karşı mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu kamuoyuna duyururuz.

 

TMMOB

MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI

Yönetim Kurulu Sekreteri

Ali Ekber ÇAKAR

Tüm Basın Açıklamaları »

09.06.2005 tarihinden itibaren 3287 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2023 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri