ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

18 Nisan 2024 Perşembe    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 FELLUCE KATLİAMINA KARŞI BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

    Yayına Giriş Tarihi: 18.11.2004  Güncellenme Zamanı: 10.10.2008 15:12:05  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

18.11.2004 tarihinde saat 12.00'de Ankara Yüksel Caddesi'nde ABD'nin Irak ve Felluce'de yaptığı katliama ilişkin bir basın açıklaması yapıldı.

İnsan Hakları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Mazlum - Der, Uluslararası Af Örgütü, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Türk Tabipleri Birliği, Helsinki Yurttaşlar Derneği, Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu, Çağdaş Hukukçular Derneği tarafından yapılan basın açıklamasına Oda yöneticilerimiz de katıldı.


Basın Açıklaması metni yazının devamındadır.

BASIN AÇIKLAMASI

ABD ve müttefikleri; tüm dünyanın gözü önünde, Uluslararası Hukuku ve Uluslararası Kurumları yok sayarak, "özgürlük, demokrasi, insan hakları" söylemiyle Irak‘a saldırdılar ve tümüyle işgal ettiler.

Böylece, ABD ve müttefikleri bir saldırı savaşı başlatmak suretiyle, halen geçerli olan uluslararası hukuka göre "barışa karşı suç" işlediler. İnsan hakları, demokrasi ve özgürlük kavramlarını kendi çıkarları için kullandılar. Tüm insanlığa, silahlı güce dayalı ve tümüyle güçlü devletlerin çıkarını koruyan yeni bir düzeni dayattılar.

İşgalciler sadece uluslararası hukuku ihlal etmekle ve barışa karşı suç işlemekle kalmadılar, insancıl hukukun ve insan haklarının bütün ilkelerini de ihlal ettiler. Her gün onlarca sivil insan yaşamını yitiriyor, yüzlercesi sakat kalıyor. Saldırı ve operasyonlarda sivil, kadın, çocuk ayrımı yapılmaksızın insanlığa karşı suç işleniyor. Tutsaklar, işkence dahil her türlü insanlık dışı muameleye tabi tutuluyor.

ABD ve müttefiklerinin insanlık dışı saldırı ve işgal süreci, son Felluce saldırıları ile daha da tırmandı. Çoğu kadın ve çocuk olmak üzere binlerce sivil bu saldırılarda yaşamını yitirdi. Camilere sığınan savunmasız yaralıların ABD askerleri tarafında nasıl acımasızca öldürüldüğüne tüm dünya medya aracılığı ile tanık oldu.

Bütün bunlara rağmen başta BM ve Güvenlik Konseyi olmak üzere Uluslararası kurum ve kuruluşlar sürdürülen vahşete seyirci kalıyor. Halkların kendi kaderini tayin hakkı görmezden gelinip, ABD ve müttefiklerinin bölgeyi kendi çıkarları doğrultusunda yeniden yapılandırmasına göz yumuluyor.

Biz aşağıda imzası olan kuruluşlar; Irak‘ta sürdürülen saldırı ve işgali şiddetle kınıyoruz. Bu saldırı ve işgalin sona erdirilmesini; Irak‘ın geleceğinin Iraklılar tarafından belirlenmesini istiyoruz.

Irak işgali sürecinde savaş suçu ve insanlığa karşı suç işleyenlerin, Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanmalarını ve hak ettikleri cezalara çarptırılmalarını talep ediyoruz.

ABD ve müttefiklerine de sesleniyoruz; işgale derhal son verin ve vakit çok geç olmadan evinize dönün.

Tüm Basın Açıklamaları »

18.11.2004 tarihinden itibaren 2832 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2024 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri