ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

24 Haziran 2021 Perşembe    

EİM-MEDAK MİEM PBK
ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 LPG & CNG SIZDIRMAZLIK KONTROL İSTASYONLARI

    Yayına Giriş Tarihi: 15.05.2009  Güncellenme Zamanı: 29.04.2013 09:41:01  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 15.05.2009 17:17:58

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi LPG&CNG Sızdırmazlık Araç Kontrol İstasyonları ile ilgili detaylı bilgi için istasyonlarımızı arayabilirsiniz.

   

LPG&CNG Sızdırmazlık İstasyonu

Adres

İletişim

 

 

 

Anadolu Yakası  /   DUDULLU

Kadosan Sanayi Sitesi P Blok No:1 (Opet Yanı)

Tel: 0216 314 37 54

 

  

Avrupa Yakası / Mimarsinan - Büyükçekmece

Muratçeşme Mah. Eski Çatalca Kavşağı No:1 Mimarsinan / Büyükçekmece

Tel: 0212 881 75 15

 

İstasyonlarımızda 11 Temmuz 2011 tarihinden itibaren Online Randevu sistemine geçilmiştir. Detaylı bilgi için sızdırmazlık raporu almak istediğiniz istasyonumuzu arayabilirsiniz. Online randevu almak için lütfen tıklayınız

Araç Kontrol İstasyonlarımızın çalışma saatleri; 

Hafta içi hergün sabah 08.30 - 12.00 / Öğleden sonra 13.00 - 17.30

Araç Kontrol İstasyonlarımızın krokilerini görmek için lütfen aşağıdaki resimleri tıklayınız.

 

 

SIK SORULAN SORULAR

 

1.              Aracıma LPG dönüşümü Yaptırmak istiyorum? 

Aracınıza LPG Dönüşümünü; bünyesinde "Araçların LPG‘ye Dönüşümü Mühendis Yetki Belgesi" sahibi yetkili makina mühendisi çalıştırarak Oda‘dan SMM Büro Tescil Belgesi almış ve TSE‘ den Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi almış firmalarda yaptırınız. Bu firmalar, ilgili yönetmelik ve standartlar çerçevesinde araçlarda yakıt sistemi tadilatı yapmaya yetkilidir.

Aracınızda yapılan yakıt sistemi tadilatı sonrası, aracın ruhsat bilgilerine göre düzenlenen Montaj Tespit Raporu ekinde proje düzenlenmekte ve bu rapor Şubemizin Kumburgaz, Beylikdüzü, Kartal ve  Dudullu Gaz Sızdırmazlık Araç Kontrol İstasyonlarında onaylanmaktadır.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu‘ nun 32.Maddesi gereğince araçta yapılan her türlü tadilat 30 gün içerisinde tescili yapan kuruluşa bildirilmek zorundadır. Yetkili firmalarda araçlarınıza yaptırdığınız LPG dönüşümü sonrası düzenlenen Montaj Tespit Raporu‘nu istasyonlarımızda onaylatılıp 30 gün içerisinde aracınızın bağlı olduğu trafik şubesine bildirilmek ve LPG dönüşümünü araç ruhsatına işletmek Karayolları Trafik Kanunu gereği zorunludur. Montaj Tespit Raporları‘ nı 30 gün içerisinde istasyonlarımızdan onaylatmayan araçlar hakkında trafik tescil şubelerine araçların trafikten men edilmesi için gerekli bildirimler yapılmaktadır. Aracınızda yapılan her türlü tadilatı mutlaka ruhsatınıza işleterek ilgili kanunlardan dolayı olan yükümlülüklerinizi yerine getiriniz.

LPG Montajı yapan Firmaların Listesi İçin Tıklayınız... 

2.              Aracımdaki LPG Tesisatını Ruhsatıma İşletmek İstiyorum?

Aracınızda yapılan her türlü tadilatı, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereği, tescili yapan kuruluşa bildirilmek zorundasınız. Aracınızdaki LPG Dönüşümü ilgili kurumlara bildirmek için Makina Mühendisleri Odası‘ ndan onaylı Montaj Tespit Raporu gerekmektedir. Aracınızın LPG tesisatını Odadan SMM Büro Tescil Belgesi alarak yetkilendirilmiş bir firmada ilgili yönetmelik ve standartlar çerçevesinde değiştirilecek parçaları yenilettikten sonra firmanın düzenlediği Montaj Tespit Raporu‘ nu Odadan onaylatarak ve aracınızın kayıtlı olduğu trafik tescil müdürlüğüne vererek ruhsata işletebilirsiniz.

 

3.              Ne Kadar Zamanda Bir Gaz Sızdırmazlık Raporu Almalıyım?

Her periyodik fenni muayene öncesi aracınıza Gaz Sızıdrmazlık Raporu almanız ve bu raporu periyodik muayene sırasında ibraz etmeniz gerekmektedir. Uygulamada Makina Mühendisleri Odası, aracınıza kontroller sonrası aldığınız Gaz Sızdırmazlık Raporu ekinde Motorlu Taşıt LPG-CNG Ruhsatı vermektedir.  Üzerinde hologram etiket bulunan bu ruhsat ile bir aracın LPG tesisatının ilgili standartlar çerçevesinde denetlendiğini ve Gaz Sızdırmazlık Raporu aldığı anlaşılmaktadır. Aracınızın fenni muayene periyotları esas alınarak düzenlenen ruhsatın üzerinde bir sonraki kontrol tarihi bulunmaktadır.

 

4.              Aracımın LPG Tesisatında Gaz Sızıntısı olduğundan şüpheleniyorum ne yapmalıyım?

Halkın can ve mal güvenliğini düşünerek bir kamu hizmeti olarak yaptığımız LPG‘ li araçlar üzerinde yaptığımız denetimler İstanbul‘da Şubemize bağlı Araç Kontrol İstasyonlarında devam etmektedir. Aracınızın LPG tesisatından herhangi bir şüphe duymanız durumunda, kontrol istasyonlarımızda ilgili standart ve yönetmelikler çerçevesinde Makina Mühendisi teknik görevlilerimiz tarafından aracınız ücretsiz olarak kontrol edilecektir.

 

5.              Aracıma Ne Kadar zaman Bir Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Yaptırmalıyım?

08.07.2005 tarih ve 25869 sayılı Resmi Gazete‘ de yayımlanan "Trafikte Seyreden Motorlu Kara Taşıtlarından Kaynaklanan Egzoz Gazı Emisyonlarının Kontrolüne Dair Yönetmelik" de araç cinslerine göre aşağıda belirtilen periyotlarda araçların egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırması gerekmektedir.

 

 Araç Cinslerine Egzoz Gazı Ölçüm Periyotları

1

Hususi Otomobiller ilk 3 yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir

2

Resmi otomobiller ilk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir

3

Diğer motorlu taşıtlar ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir

4

Trafikte seyreden tüm motorlu taşıtlar on yaş sonunda yılda bir

  

6.               Aracımdaki LPG Tesisatını Söktürmek İstiyorum?

Araçlarda LPG veya CNG Dönüşümü "SMM Büro Tescil Belgesi" ve "Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi" olan  servislerde, uzman bir mühendisin gözetiminde yapılmaktadır. Aracınızdaki tesisatın sökümüde gene bu dönüşüme yetkili firmalarda yapılmalıdır.

Seri tadilat yöntemiyle LPG dönüşümü yapan firmada da söküm işlemini gerçekleştirdikten sonra, münferit tadilat yöntemiyle proje çizen firmalarda LPG Sökümü ile ilgili proje hazırlanmalıdır. LPG Söküm projesi çizilen araca Periyodik Muayene İstasyonlarında tespit yapılmaktadır. Yapılan tespit sonrası trafiğe kayıtlı olduğu tescil bürosundan ruhsat yenilenerek "Araç LPG ile Çalışır" ibaresi kaldırılır.

Aracınızdaki yakıt sistemi tadilatını yetkili yerlerde söktürdükten sonra, sökümü yapan firmanın yetkili olduğuna dair "Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi", "SMM Büro Tescil Belgesi", "Araçların LPG‘ye Dönüşümü Mühendis Yetki Belgesi" ve söküm faturası ile AİTM projesi çizmeye yetkili firmalara başvurarak proje çizdirmeniz gerekmektedir.

AİTM firmalarından temin edeceğiniz proje ile periyodik muayene istasyonlarında aracınıza tespit muayenesi yaptırarak proje ekinde muayene ait belgelerle ilgili trafik tescil bürosuna başvurabilirsiniz. 

 

LPG Söküm Projesi yapan AİTM Firmaları Listesi

 

7.               Aracımdaki LPG Tesisatını Başka Bir Araca Montaj Yaptırmak İstiyorum?

Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelik‘de "Yakıt dönüşümü yapılacak araçlarda eski, kullanılmış, standart dışı malzemeler kullanılmayacaktır." hükmü yer almaktadır. LPG dönüşümü sonrası montaj tespit raporunda belirtilen LPG parçaları kayıt altına alınır. Onaylı montaj tespit raporu aracın trafikteki dosyasında kayıt altına alınarak saklanmaktadır. Bir araçtaki LPG tesisatı her ne nedenle olursa olsun başka bir araca montajı yapılamaz.

  

MMO MİMAR SİNAN LPG&CNG SIZDIRMAZLIK KONTROL İSTASYONUGüncellenme Zamanı: 24.02.2012 11:37:43
MMO DUDULLU LPG&CNG SIZDIRMAZLIK KONTROL İSTASYONUGüncellenme Zamanı: 21.04.2010 10:44:01
 

Dosyalar

LPG DÖNÜŞÜMÜ YAPAN FİRMALAR (60 KB) (07.10.2011 11:08:38)

LPG Sistem Sökümü Yapan Firmalar (33 KB) (07.10.2011 11:10:38)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

15.05.2009 tarihinden itibaren 561957 defa okunmuştur.

 

ŞUBE İÇERİĞİ

ÇEVRE ANALİZLERİ YETERLİLİK BELGESİ
BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU
SIKÇA SORULAN SORULAR
 

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ
KATİP MUSTAFA ÇELEBİ MAH. İPEK SK. NO:9 34433 BEYOĞLU - İSTANBUL
TEL: (+90) 212 2529500 Dahili: 01   FAKS: (+90) 212 2498674
e-POSTA:

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2021 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri