ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

19 Mart 2018 Pazartesi    

EİM-MEDAK MİEM PBK
ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 ŞUBE TARİHÇESİ

MMO TRABZON ŞUBESİ TARİHİ

VE

KURULUŞ  ÖYKÜSÜ

MMO Trabzon Bölge Temsilciliği 1966 yılında Sayın Orhan KARAKULLUKÇU? nun Bölge Temsilcisi olarak görevlendirilmesiyle, Trabzon? da mesleki faaliyetlerine başlamıştır. Görev yapacak herhangi bir ücretli personel ya da hizmet binası yoktur. Oda hizmetleri bu süreçte, tamamen temsilci arkadaşlarımızın özverileriyle kendi işyerlerinde sürdürülebilecektir.

Üye sayısının azlığı ve üye aidatlarının çok mütevazi olduğu bu yıllarda görev yapmak, maddi yönden hemen hemen imkansızdır. Üstelik bölge temsilciliği sınırlarının Sinop? tan Artvin? e, Erzurum? dan Ağrı? ya olduğunu da bir düşünürseniz durumun vahameti daha da iyi anlaşılacaktır. Daha sonra 1971? li yıllarda Sayın Ali DİNÇER? in Genel Başkanlığı dönemlerinde Trabzon Teşkilatı İl Temsilciliği düzeyine indirilmiştir.

Orhan KARAKULLUKÇU? dan  sonra görev alan, TCK 10. Bölge Müdürlüğünde görevli Fuat GÜNAY? ın 1973-1975 yılları arasındaki görevi,  askerlik nedeniyle ilimizden ayrılmasıyla sona ermiştir. Fuat GÜNAY Bey? in ayrılması üzerine görev, 1975 yılında yapı işleri 11. Bölge Müdürlüğü Tesisat Bölüm Şefi Osman Gürhan? a devredilmiştir.

Bu dönemde Odamız, diğer üç meslek odası (mimarlar, inşaat mühendisleri ve elektrik mühendisleri odası) ile birlikte, uzun sokakta bir iş hanının ikinci katında, tek göz bir ofis kiralayarak, hizmetlerini üyelerine belirli bir mekandan sunmaya başlayabilmişlerdir.

Osman GÜRHAN, 1980 ihtilali ile bütün sivil toplum kuruluşları ile birlikte, bölge temsilciliğimiz de fiilen kapatılana dek, bu görevini sürdürdü. Daha sonra İl Temsilciliği görevi, 1980-1986 yılları arasında Ali Bülent GÜMÜŞTEKİN? e verildi. 1983-1984 yılları arasında vekaleten İbrahim SAĞLAM başkanlık yapmıştır.

1986 yılına kadar İl Temsilciliği olarak Trabzon? da faaliyetlerini sürdüren MMO Trabzon Şubesi Samsun? a bağlıydı. Doğal olarak Şube seçimleri de Samsun? da yapılırdı. 1977 yılında yapılacak seçimlere katılmak üzere Samsun? a giden meslektaşlarımız, Odanın bir lokal binası olmamasından dolayı seçimleri o dönem öğretmenlerin derneği TÖB-DER lokalinde yapardı. Samsun? a gidiş-geliş masraflarını meslektaşlarımız kendi imkanlarından karşılardı. TÖB-DER lokalinde seçim için oylama yapılırken giren-çıkan öğretmen ve ziyaretçiler nedeni ile çıkan kargaşalar sonucu, seçim üç kez iptal edilmek zorunda kalınmıştı.

1986 yılında Samsun Şubesinin kapatılması sonucunda Bölge Temsilciliğinin Trabzon? a alınmasına karar verildi. Yapılan seçimler sonucunda Sayın Erdal KESKİN başkanlığında göreve gelen ekip, 1988 yılına kadar göreve devam etti. Sinop, Samsun, Trabzon, Artvin illerinin yanında Erzurum, Ağrı, Kars ve Van illeri de,bu dönem içerisinde Bölge Temsilciliği alanındaydı.

Bölge Temsilciliğimizin Uzun Sokakta bulunan bürosunda, mimarlar odası, inşaat ve elektrik müh. odalarının İl Temsilciliklerinin de birer masaları vardı. Faaliyetlerimizde Mehmet BAYTUNÇ tek ortak sekreterdi. Genel kurullar için Ankara? ya gidecek meslektaşlarımız arasında otobüs parası toplanır, yetmeyen miktarı o zamanki iş adamı üyelerimizden bağış olarak alınırdı.

1986 yılında görevde bulunan Erdal KESKİN başkanlığındaki Yönetim Kurulu, öncelikle işe yeni bir hizmet binası aramakla başladı ve bugünkü Eba Çarşısı 3. katta bulunan Bölge İdare Mahkemesinin görev yaptığı alanı diğer üç meslek odası ile beraber kiralayarak hizmet vermeye devam etmişlerdir. İl koordinasyon kurulunun da görev yapabileceği ortak bir lokal ve müstakil hizmet binası TMMOB? a bağlı tüm üyeler için büyük bir konfor olarak görünüyordu.

1988-1990 yıllarında Haydar ÇORUHLU, 1990-1992 yıllarında Ferzan OYMAN, 1992-1994 yıllarında Aydın BIYIKLIOĞLU başkanlığındaki yönetim kurulları Bölge Temsilcisi olarak görev yapmışlardır. 1994 yılında da Gürcan BAYRAK başkanlığındaki yönetim kurulu göreve başladıktan sonra, Bölge Temsilciliği olarak faaliyet gösterirken Şube unvanı alınmış ve Giresun, Rize, Artvin, Kars, Iğdır, Erzurum, Gümüşhane ve Bayburt illerinin bağlı bulunduğu Şube etkinlik alanı belirlenmiştir.

Daha sonraki yıllarda diğer meslek odalarının, müstakil hizmet binalarına taşınmaları ile dört Meslek Odasının ortak hizmet binasında çalışma dönemi sona erdi. Bunun üzerine Şubemiz yine Uzun Sokak? ta bulunan 140m2? lik yeri 1998 döneminde göreve gelen Ayhan SÜRMEN başkanlığındaki yönetim kurulu kiralayarak hizmet vermeye başlamışlardır. Faaliyetler ile gelirin artmasından dolayı Ayhan SÜRMEN başkanlığındaki yönetim kurulu, şu anda hizmet verilen 218m2? lik ofis katını 09/05/2000 tarih ve 27 no? lu kararla satın alarak, kiralık bina dönemi sona erdirilmiştir. Şubemizin ilk hizmet aracı olan Volkswagen Transporter? de Ayhan SÜRMEN? in başkanlığı döneminde alınmıştır.

Daha sonra 2004-2008 yılları arasında görev yapan Osman Gökhan BALİ döneminde sanayi sitesindeki 600m2? lik eğitim amaçlı salon ve Giresun İl Temsilciliğinin faaliyet gösterdiği 100m2? lik yer alınarak Şubemiz çalışma alanına dahil edilmiştir.

2008 yılında Şaban BÜLBÜL başkanlığındaki Yönetim Kurulu şube yönetimine gelmiştir. Bu dönemde Erzurum İl Temsilciliği için 250m2 ofis yeri satın alınması, Kars Mesleki Denetim Bürosunun İl Temsilciliğine dönüştürülmesi Gümüşhane? ye Mesleki Denetim Bürosu açılması, Rize ve Giresun İl Temsilciliklerinde kullanılmak üzere birer adet hizmet aracı satın alınması ile Temsilcilikler deki hizmet kalitesini yükseltmenin dışında yetersiz olan Şube Hizmet binasının yerine 11/09/2009 tarih ve 505 no? lu karar ile 800m2, 4 Katlı, içinde lokal, 90 kişilik seminer salonu, 2 adet eğitim salonu ve Teknik Birimin daha rahat hizmet verebileceği alanların bulunduğu Trabzon? un en gözde binalarından biri satın alınmıştır.

1986 yılına kadar Başkanlık, Sekreterlik, Saymanlık görevlerinde bulunan yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız, aynı zamanda şubemizin hizmet görevlileri olarak yazışma, muhasebe, periyodik kontrol gibi teknik görevleri de fiilen kendileri yapmak durumunda idiler.

Şube? ye 1987 yılında büro görevlisi olarak bir personel alınması, şube için büyük bir başlangıç olup, daha sonra yıldan yıla arttırılan Teknik ve İdari Personel sayısı ile Şubemiz ideal kadroya doğru gelişmelerini sürdürdü.

Şubemiz; 1 Müdür, 3 Teknik Görevli, 1 Muhasebe Görevlisi, 2 Büro Görevlisi ve 1 Ara Teknik eleman ile Şube? de, 2 Teknik Görevli ile Rize Temsilciliğinde, 2 Teknik Görevli ile Giresun Temsilciliğinde, 1 Teknik Görevli ile Artvin Temsilciliğinde, 1 Teknik Görevli ile Kars Temsilciliğinde ve 2 Teknik Görevli ve 1 Ara Teknik Eleman ile Erzurum Temsilciliğinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Öyle inanıyoruz ki, meslektaşlarımızın gösterdikleri bu birlik ve beraberlik havası Şubemizde sürdüğü müddetçe önümüzdeki yıllarda Odamız daha da gelişip güçlenecektir. Bundan da en başta ülkemiz, üyelerimiz ve insanlarımızın kazançlı çıkacağına inancımız sonsuzdur.

 

ŞUBE İÇERİĞİ

ÇEVRE ANALİZLERİ YETERLİLİK BELGESİ
BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU
SIKÇA SORULAN SORULAR
 

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI TRABZON ŞUBE
YAVUZ SELİM İŞ MERKEZİ ÇARŞI MAH. CEVİZ ALTI SOK. NO:5 61030 - TRABZON
TEL: (+90) 462 3221477   FAKS: (+90) 462 3217769
e-POSTA:

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2018 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri