ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

12 Aralık 2018 Çarşamba    

EİM-MEDAK MİEM PBK
ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 SURİYE PLAKALI LPG’Lİ ARAÇLAR TEHLİKE SAÇIYOR !...

    Yayına Giriş Tarihi: 16.08.2017  Güncellenme Zamanı: 16.08.2017 11:17:38  Yayınlayan Birim: GAZİANTEP ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 16.08.2017 11:17:32

Denetimsiz ve kaçak LPG dönüşümlü araçlar yetmiyormuş gibi, bir de kaçak olarak LPG’ye dönüştürülmüş Suriye plakalı araçlar tehlike saçmaya başladı. Bilindiği gibi, Ülkemizde, Suriye plakalı araçlara, geçici plaka verilerek SAA, SAB şeklinde tescil edilmektedir. Bu şekilde Suriye plakalı binlerce araç kentlerimiz de dolaşmaktadır.

Ancak çok ciddi bir sıkıntı var ki, bu araçların neredeyse tamamı, Ülkemize girmeden önce yakıt olarak benzin kullanmakta idi. Suriye`de benzin fiyatlarının ucuz olması nedeni ile dizel otomobil kullanımı yok denecek kadar azdır. İhtiyaç olmaması nedeni ile de Suriye`de, LPG dönüşümü konusunda yasal bir mevzuat bulunmamaktadır. Bu nedenle gelen araçların neredeyse tamamı yakıt olarak benzin kullanmakta idi. Fakat Ülkemize geldikten sonra, yine neredeyse tamamı Ülkemizde benzin fiyatlarının yüksek olması nedeni ile araçlarına LPG dönüşümü yaptırdılar veya yaptırmaya devam etmektedir.

Oysaki Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 04.05.2015 tarihli genelgesinde, Gümrük Yönetmeliğinin 381., 393. ve 394. maddeleri gereğince bu araçlara, giriş ayniyetini değiştirecek hiçbir tadilat veya benzeri işleme tabi tutulmaması gerektiği belirtilmiştir. Yani Bakanlık tarafından kesinlikle bu araçların LPG dönüşümlerine izin verilmemiştir. Bu nedenle Odamız tarafından hiç bir suretle bu araçların LPG dönüşümlerine izin verilmemiş ve kaçak olarak dönüştürülenlerin ruhsatına işletilmesi taleplerine de olumsuz cevap verilmiştir.

Ancak görülüyor ki son zamanlarda bu araçların neredeyse tamamı LPG dönüşümü yaptırmaktadır. Bir kısmı yasa dışı yollardan LPG`yi bir şekilde ruhsatına işletebilmekte, işletemeyenler de muayene sırasında sök - tak yaparak muayeneden geçmektedir.

Her zaman söylediğimiz konuyu tekrar ediyoruz. LPG`li araç kullanmak tehlikeli değildir, denetimsiz LPG`li araç kullanmak tehlikelidir. 24 Haziran 2017 tarihinde bilime ve tekniğe aykırı bir şekilde yapılan yönetmelik değişikliği ile Ülkemizde ki mevcut yasal LPG`li araçların denetiminin ortadan kaldırıldığı yetmiyormuş gibi, bir de Suriye menşeli araçların tehlikesi ortaya çıktı. Bu araçlar hem yasal olmayan yöntemler ile denetimsiz bir şekilde LPG`ye dönüştürülüyor, hem de denetimsiz bir şekilde trafiğimizde dolaşıyor. Çok geç olmadan yetkililerin bu soruna çözüm bulmasını istiyoruz.

Kamu sağlığı, vatandaşın can ve mal güvenliği her şeyden önemlidir.

Gün geçtikçe güvenli kent imajından uzaklaşan, insanlarımızın sokağa çıkmaya çekindiği bu günlerde, trafikte de güvenli bir şekilde dolaşmak mümkün olmayacak hale geldi. Önümdeki araç mı patlayacak, yanımdaki araç mı yanacak korkusu ile yaşamak istemiyoruz. Patlayan, yanan araç haberlerini duymadan, bir kaç insanımızı kaybetmeden bu soruna çözüm bulunmasını, bu araçların LPG`ye dönüşümü yasak ise gerekli trafik denetimlerinin yapılıp yaptırım uygulanmasını, eğer yönetmelikte bir değişiklik yapılabilecek ise bu araçların yasal statüye dönüştürülerek denetimlerinin sağlanmasını istiyoruz. 16 Ağustos 2017

Saygılarımızla

Hasan Fehmi BELPINAR

MMO Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

Gaziantep Şube Kaynaklı Gündem »

16.08.2017 tarihinden itibaren 234 defa okunmuştur.

 

ŞUBE İÇERİĞİ

ÇEVRE ANALİZLERİ YETERLİLİK BELGESİ
BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU
SIKÇA SORULAN SORULAR
 

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP ŞUBE
BUDAK MAH. ABDULKADİR BEHÇET CAD. NO:40 ŞEHİTKAMİL - GAZİANTEP
TEL: (+90) 342 2304477   FAKS: (+90) 342 2305292
e-POSTA:

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2018 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri