ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

20 Şubat 2018 Salı    

EİM-MEDAK MİEM PBK
ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 NECDET ERASLAN PROJE YARIŞMASI KATILIMCILARINI BEKLİYOR...

    Yayına Giriş Tarihi: 11.08.2017  Güncellenme Zamanı: 11.08.2017 11:05:52  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 11.08.2017 11:04:49

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi yürütücülüğünde, makina mühendisliği alanında uluslararası nitelikte çalışmalarıyla tanınan Necdet Eraslan`ın adını ölümsüzleştirmek için iki yılda bir düzenlenen Necdet Eraslan Proje Yarışması`nın sekizincisi 17 Aralık 2017 tarihinde ``Kontrol Otomasyon ve Robotikte Yeni Teknolojiler`` konusuyla düzenlenecek.

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi‘nin 2003 yılında başlattığı "Necdet Eraslan Proje Yarışması" Türkiye‘de bilim ve teknoloji araştırmalarını desteklemek ve bu alanda çalışan kişileri özendirmek amacıyla düzenleniyor. Yarışma, üniversite lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, mühendisler ve tüm araştırmacılara açık. Proje önerilerinde, verimlilik, imalat kalitesi ve iş güvenliği gibi konularda; ulusal, sosyal, ekonomik, teknolojik ve ekolojik açılardan faydalar öne süren bilimsel ve yenilikçi bir içerik olması beklenmekte.

Prof. Dr. Necdet Eraslan‘ın oğlu Prof. Dr. Arsev Eraslan ile 17 Aralıkta düzenlenecek olan yarışmanın detaylarını konuştuk. 

» Bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan Necdet Eraslan Proje Yarışması‘nın konusu "Kontrol Otomasyon ve Robotikte Yeni teknolojiler" olacak. Bu konunun seçilmesindeki amaç nedir, neye ulaşmayı planlıyorsunuz?

Necdet Eraslan Proje Yarışması 2003 yılında Türkiye‘de bilim ve teknoloji araştırmalarını desteklemek ve bu alanda çalışan kişileri özendirmek amacıyla düzenlenmeye başladı.

Son yıllarda çok yüksek düzeylerde sayısal yetenekleri artan otomasyon ve robotik bilgisayar donanımları, kontrol sistemlerinin çok hızlı olarak çalışabilmelerine yol açtı. Fakat gereken yazılım yetenekleri, günümüzde yeterli değil. Bu yıl düzenlenecek olan Necdet Eraslan Proje Yarışması‘nda, otomasyon ve robotik için gerekecek güncel ve özgün yazılım projelerinin de katılacağına inanıyorum. Amacımız; Kontrol, Otomasyon ve Robotikte Yeni Teknolojiler konusunda araştırma- geliştirme, tasarım ve uygulama yapan akademisyen, öğrenci ve amatör kişilerin araştırma ve geliştirme çalışmalarına destek vererek Türkiye‘de kontrol, otomasyon ve robotik teknolojilerinin gelişimine katkıda bulunmaktır.

» Bu yarışma hangi kesimden katılımcılara açık bir yarışma olacak?

Yarışma Bilim Kurulu‘nda yer alan üyelerin akrabaları ile Makina Mühendisleri Odası‘nda görev alanlar ve profesyonel çalışma yürüten firmalar hariç herkese açıktır. Bu yarışmaya otomasyon ve robotik kontrol alanlarında her kesimde katılımcı olacağına inanıyorum. Yazılım projelerinin nasıl sunulması gerekeceğini henüz belirlemiş değiliz.

» Yarışmaya katılacaklar için buradan söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Yarışmaya katılacak projelerin, hem donanım, hem yazılım, hem de tümleşik donanım-yazılım alanlarında olabileceğine karar verilirse, katılım fırsatları artacaktır. Buradan adaylara projelerinde özgün olmalarını ve sınırlarının olmadığını söylemek istiyorum. Bilim dünyası yeniliklere, projelere sonsuz açık. Biz açıklığı bulunduğumuz her alanda yükseltmeliyiz. Sınırlarımız yok, yeter ki isteyelim.

 

Prof. Dr. Necdet Eraslan Kimdir?

1908 yıLında doğan Necdet ErasLan, Yüksek Mühendis OkuLunun (Bugünkü İstanbuL Teknik Üniversitesi) iLk öğrenciLerindendi. 1926 yıLında uçak mühendisi adayı oLarak seçiLerek eğitim görmesi için devLet tarafından Fransa‘ya gönderiLdi. 1930 yıLında, Fransa‘nın ULusaL HavacıLık Yüksek OkuLundan Makina- Uçak Yüksek MühendisLiği dipLoması aLdı. 1930¬1937 yıLLarı arasında Türk Hava KuvvetLeri‘nin Eskişehir ve Kayseri uçak fabrikaLarında uzman havacıLık mühendisi oLarak çaLışan ErasLan; 1937¬1938 yıLLarında ABD‘den satın aLınan savaş uçakLarının; uçak, motor, ve siLah sistemLerinin aLım deneyimLerinin gerçekLeşmesiyLe yükümLü oLarak ABD‘de görevLendiriLdi. ABD‘deki görevi sırasında CaLifornia Institute

Of Technolgy‘de uçak tecrübeleri geliştirme konularında ders verdi. İkinci dünya savaşı sırasında Hava Kuvvetleri tarafından, İngiliz Ortaşark Karargahında Türkiye‘nin irtibat subayı olarak çalıştı. Bu sürede Hava Kuvvetleri tarafından ABD‘den ve İngiltere‘den satın alınan Türk savaş uçaklarının, Mısır‘da alım deneylerinin gerçekleştirilmesi, Türk pilotlarının uçuşa hazırlanması ve Türkiye‘ye yollanması için gereken tüm görevlerden sorumlu olarak görev aldı. 1944-1958 yılları arasında İstanbul Teknik, Yıldız Teknik, İstanbul Üniversitelerinde değişik alanlarında ders verdi. 1958-1963 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünde öğretim görevlisi, profesör ve bölüm başkanı olarak çalışan Necdet Eraslan 2003 yılında vefat etti.

İstanbul Şube Kaynaklı Haberler »

11.08.2017 tarihinden itibaren 289 defa okunmuştur.

 

ŞUBE İÇERİĞİ

ÇEVRE ANALİZLERİ YETERLİLİK BELGESİ
BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU
SIKÇA SORULAN SORULAR
 

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ
KATİP MUSTAFA ÇELEBİ MAH. İPEK SK. NO:9 34433 BEYOĞLU - İSTANBUL
TEL: (+90) 212 2529500 Dahili: 01   FAKS: (+90) 212 2498674
e-POSTA:

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2018 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri