ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

20 Şubat 2018 Salı    

EİM-MEDAK MİEM PBK
ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 MALTEPE BELEDİYESİ İLE PROTOKOL İMZALANDI

    Yayına Giriş Tarihi: 07.08.2017  Güncellenme Zamanı: 07.08.2017 15:19:12  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 07.08.2017 15:16:29

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube ile Maltepe Belediyesi arasında havalandırma kontrolleri için bir protokol imzalandı. İmzalanan protokole göre Maltepe`de işletmelerin havalandırma denetimleri Makina Mühendisleri Odası tarafından gerçekleştirilecek.

Maltepe Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Canan Aslan, MMO‘nun uygunluk verdiği raporun oldukça detaylı bir rapor olduğunun altını çizerek, imzalanan bu protokolle birlikte işletmecilerin denetimler için daha uygun ve güvenilir firmalara yönlendirileceğini söyledi.

Maltepe Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Canan Aslan ile konuştuk:

Maltepe Belediyesi olarak kontrole neden ihtiyaç duyuyorsunuz?

Maltepe Belediyesi Çevre Müdürlüğü olarak, temelde atık denetimi ve atık yönetimi departmanlarından oluşuyoruz. İnsan faaliyetleri, ticari faaliyetler veya ısınmadan kaynaklı doğaya verilen kirleticileri denetlemekle yükümlüyüz. Bizim bölgemizde sanayi yok denecek kadar az. Bölgemizdeki kirlilik işletmelerden kaynaklı; bu kirlilikler koku, duman ve gürültü. İşletmelere bunların önlemini aldırmak, yaptıkları faaliyetlerin, hizmetlerin çevreye zarar vermeyecek şekilde yapılmasını sağlamakla yükümlüyüz. Bu süreç içerisinde saha içindeyken gördük ki, bu faaliyetleri yaptırmak o kadar da kolay olmuyor, çünkü işletmeci; kafasına göre ya da ezbere bildiği yöntemleri uygulamaya çalışıyor. İşletmeci bilinçsiz olabilir önemli olan bilinçlendirmek. Mesela ne tür bir filtreleme sistemi kullanıyor, gürültü kirliliğini aşmak için nasıl bir izolasyon kullanıyor. Yaptıkları yeterli midir? Bunu yerinde inceliyoruz.

Denetlemelerinizde MMO‘ya neden ihtiyaç duydunuz?

Biz Maltepe Belediyesi olarak işbirliği yapmayı çok önemsiyoruz. Sonuçta bir işletme birçok kısımdan oluşuyor; İş güvenliği, insan sağlığı, çevre kirliliği, binanın güvenliği vb. Dolayısıyla birçok meslek alanıyla disiplinler arası işbirliği yapmayı çok önemsiyoruz. Çünkü her sorunun cevabı bizde olmayabiliyor. Bizde havalandırma sistemleri konusu mekanik bir konu olduğu için makina mühendislerine ihtiyaç duyduk. Bu işi en iyi bilenin de MMO olduğuna karar verdik.

Özel sektördeki firmalarla MMO‘nun denetimleri arasında nasıl bir fark görüyorsunuz?

MMO‘nun uygunluk verdiği rapor çok daha detaylı bir rapor. Mahkemelerde bile bilirkişi olarak size başvuruluyor. MMO‘nun vermiş olduğu rapor bizim her yerde kapımızı açıyor. Diğer çalıştığımız özel sektördeki firmalarda bu işi yapamıyorduk. MMO‘ya güveniyoruz ve raporunu hangi kuruma gösterirsek kabul edilebilirliği çok yüksek.

Yaptığınız denetimlerin sonucunda yurttaşlardan nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

Mail ve telefon yoluyla çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Şikayetçileri, "Şikayetiniz son buldu mu" diye geri arıyoruz. Yaptığımız işin sonunda aldığımız bu olumlu tepkiler, yaptığımız işi daha fazla sevmemize neden oluyor. Her geçen gün daha iyisini nasıl yapabiliriz diye düşünüyoruz.

MMO ile bir protokol imzaladınız. İşbirliğinizi neden resmiyete dökme gereği duydunuz?

Biz, MMO ile zaten birlikte çalışıyorduk. Madem bir işbirliğimiz var bunu standart bir şekle dökelim ve çerçevelerini çizelim istedik. Protokolle birlikte işbirliğimize yeni maddeler de ekledik. Bunlardan en önemlisi de işletmecinin doğru ve güvenilir firmalar tarafından havalandırma sistemlerinin kontrol edilmesi ve yapılmasıydı. Bizler denetlemek için herhangi bir işletmeye gittiğimizde gördük ki, işletmeci uygunluk raporu verilmesi gereken süre içerisinde çok güvenilir olmayan firmalara havalandırma sistemi yaptırabiliyor ve bu sistemlere büyük maliyetler harcıyorlar. Onların mağduriyetini gidermek amacıyla yaptığımız bu protokolle birlikte işletmeciyi daha ucuza ve güvenilir bir şekilde MMO‘dan yetki almış havalandırma firmalarına yönlendirebileceğiz.

Maltepe Belediyesi olarak bu konuda hedefiniz ne?

Hedefimiz; yaptığımız denetimlerin sonuca ulaşması, şikayetçiyi memnun etmek ve çevreyi korumak. Bunları yaparken de hem hizmet veren işletmeciyi hem de hizmet alan yurttaşı memnun etmek derdindeyiz. "Daha az duman, daha az koku" temel politikamız.

Maltepe Belediyesi olarak çevre kirliliği konusuna duyarlılığınızı diğer belediyeler ile karşılaştırdığımızda daha fazla. Buradan diğer belediyelere bir mesaj vermek ister misiniz?

Biz bir ekibiz ve gönülden bu işi yapmaya çalışıyoruz. Ne yapıyorsak en iyisini yapmak zorundayız. Bu çevrenin içinde yaşıyoruz, nefes alıyoruz. Dolayısıyla parçası olduğumuz bu şehri korumakla, güzelleştirmekle yükümlüyüz. Hem çalışan, hem yaşayan, hem hizmet alan hem de hizmet veren açısından ‘‘Daha iyi nasıl yapabiliriz?‘ sorusunun peşinden gidiyoruz. Bu yöntemin diğer belediyeler tarafından benimsenmesini istiyoruz.

İstanbul Şube Kaynaklı Gündem »

07.08.2017 tarihinden itibaren 691 defa okunmuştur.

 

ŞUBE İÇERİĞİ

ÇEVRE ANALİZLERİ YETERLİLİK BELGESİ
BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU
SIKÇA SORULAN SORULAR
 

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ
KATİP MUSTAFA ÇELEBİ MAH. İPEK SK. NO:9 34433 BEYOĞLU - İSTANBUL
TEL: (+90) 212 2529500 Dahili: 01   FAKS: (+90) 212 2498674
e-POSTA:

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2018 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri