ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

17 Temmuz 2018 Salı    

EİM-MEDAK MİEM PBK
ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 MİLYONLAR ADALET TALEBİ İLE BULUŞTU

    Yayına Giriş Tarihi: 10.07.2017  Güncellenme Zamanı: 10.07.2017 10:49:40  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 10.07.2017 10:49:30

Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla 25 gün önce Ankara’dan başlayan ve on binlerin katıldığı Adalet Yürüyüşü, iki milyon yurttaşın katıldığı mitingle son buldu.

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu`nun tutuklanması ardından Kemal Kılıçdaroğlu`nun çağrısıyla Ankara`dan İstanbul`a başlatılan Adalet Yürüyüşü, 25`inci gününde Maltepe`de Büyük Adalet Mitingi ile son buldu. Yürüyüşe destek veren on binlerce kişi, Maltepe`de toplanan iki milyondan fazla yurttaşla birleşti.

Siyasi partiler, emek ve demokrasi güçleri, sendikalar, sivil toplum örgütleri ve sanatçıların yanı sıra Türkiye`nin dört bir yanından gelen kadın-erkek, genç- yaşlı yurttaşlar yaşanan hukuksuzlukları, AKP politikalarını protesto etti ve ‘adalet` talep etti. Mitinge TMMOB ve bağlı Odaların yönetici, çalışan ve üyeleri kitlesel bir biçimde katılarak "Adalet" talebini yükseltti.

Miting alanında sahneye ilk olarak sanatçı Onur Akın çıktı. Akın, yürüyüşün sembollerinden olan ‘Bekle Bizi İstanbul` şarkısını milyonlarla birlikte söyledi. Akın, "Türkiye`nin en güzel insanları, tarihi günlere tanıklık ediyoruz. Bu kadar inançlı ve onurlu bir yürüyüş yok" diye konuştu.

Onur Akın`ın ardından Zülfü Livaneli sahneye çıkarak türkilerini seslendirdi.

Mitingde Kemal Kılıçdaroğlu 10 maddelik bir deklerasyon okudu. 10 Madde şöyle;

1- 15 Temmuz darbe girişimini açık bir şekilde lanetliyoruz. 249 şehidimizin aziz hatırası ve 2301 gazimiz için FETÖ terör örgütünün siyasi ayağı ortaya çıkarılmalı ve gerçek darbecilerden hesap sorulmalıdır.

2- İktidar tarafından 20 Temmuz`da getirilen OHAL ile biz buna sivil darbe diyoruz yasama yürütme ve yargı tek elde toplanmıştır. OHAL bir an önce kaldırılmalıdır.

3- Yargıyı siyasetin emrine vermek demokrasiye ihanettir. Kollektif suç gibi insan haklarına aykırı uygulamalardan vazgeçilmelidir.

4- OHAL mağdurlarının yargıya erişim ve sosyal güvenlik haklarını kısıtlayan tüm uygulamalara son verilmelidir.

5- FETÖ ile hiçbir ilişkisi ile bulunmayan ama sırf hükümete muhalif olduğu için görevlerinden alınan akademisyenler görevlerine dönmeli ve tutuklu milletvekilleri serbest bırakılmalıdır.

6- Mesleklerini yaptıkları için tutuklu bulunan gazeteciler serbest bırakılmalıdır.

7- OHAL ortamında ve devlerin tüm imkanları seferber edilerek yapılan anayasa değişikliği gayrimeşrudur. Bu bir mühürsüz seçimdir. Türkiye gayrimeşru bir anayasa ile yönetilemez, yönetilmemelidir.

8- Demokratik parlamenter sistem üzerindeki her türlü vesayet kaldırılmalıdır. Eğitimde laiklik ilkesinin aşındırılmasına son verilmelidir.

9- Sadece hukuk alanında değil toplumsal alanın tüm alanlarında adaletsizlik devam etmektedir. Yoksulluk, yaygın şiddet, terör gibi sorunlara karşı ortak irade geliştirilmelidir. Toplumsal adaletsizliğin en vahimlerinden olan kadın hakları konusunda ayrımcılığın önüne geçilmelidir.

10- Son zamanlarda uygulanan saldırgan dış politika ülkemiz içindeki sorunları da kökleştirmiştir. Türkiye coğrafyasındaki tüm halklara kardeşçe yaklaşan adilane bir dış politikaya dönüş yapmalıdır.

İstanbul Şube Kaynaklı Gündem »

10.07.2017 tarihinden itibaren 538 defa okunmuştur.

 

ŞUBE İÇERİĞİ

ÇEVRE ANALİZLERİ YETERLİLİK BELGESİ
BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU
SIKÇA SORULAN SORULAR
 

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ
KATİP MUSTAFA ÇELEBİ MAH. İPEK SK. NO:9 34433 BEYOĞLU - İSTANBUL
TEL: (+90) 212 2529500 Dahili: 01   FAKS: (+90) 212 2498674
e-POSTA:

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2018 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri