ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

25 Mayıs 2018 Cuma    

EİM-MEDAK MİEM PBK
ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 GAZ SIZDIRMAZLIK KONTROLÜ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR!

    Yayına Giriş Tarihi: 06.07.2017  Güncellenme Zamanı: 06.07.2017 13:46:18  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 06.07.2017 13:46:11

Trafikte sağlıklı ve güvenli seyahat edilebilmesinin başlıca koşullarından biri uzman mühendislerimiz ile yapılan Gaz Sızdırmazlık ve Kontrol Denetimleri’dir.

MMO İstanbul Şubesi İstanbul`un Anadolu ve Avrupa Yakası`nda birer istasyon ile Gaz Sızdırmazlık ve Kontrol hizmeti vermekte. İki istasyonda,  ihtiyaca göre, toplamda 16 akredite makina mühendisi ve 8 deneyimli büro görevlisi görev yapıyor. İstasyonların alan ve personel açısından günlük kapasitesi ise 420 araç.

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Teknik Görevlisi Kazım Serdar Göral, araç sahiplerinin internet üzerinden kolaylıkla randevu alarak ve gün içerisinde 30 dakikalarını ayırarak sızdırmazlık kontrol işlemini gerçekleştirebileceklerini belirtti.

Yasalara Uygun Olmalı

Kazım Serdar Göral; gaz sızdırmazlık kontrollerinin sadece aracın yakıt sisteminin sızdırmazlığının kontrolü olmadığının altını çizerek; ``Gaz sızdırmazlık kontrolleri denildiğinde, sadece aracın yakıt sisteminin sızdırmazlığının kontrol edildiği anlaşılmamalıdır. Yakıt sisteminin montaj uygunluğunun, malzeme doğruluğunun kontrolünün yanı sıra; bütün bir dönüşüm sektörünün disipline edilmesi, yasalara ve standartlara uygun çalışılmasının sağlanması da yetki ve sorumluluklarımız arasındadır`` dedi. Periyodik kontrolün hayati önem taşıdığını belirten Göral;  ‘`Yeni dönüşüm yapılmış araçların tescil öncesi zorunlu kontrolü yanında, önceden tescil edilmiş araçlarında periyodik olarak istasyonlarımızda kontrol edilip onaylanmaları hayati önem taşımaktadır. Trafikte sağlıklı ve güvenli seyahat edilebilmesinin başlıca koşullarından biri uzman mühendislerimiz ile yapılan kontrol ve denetimlerdir`` diye konuştu.

Ne kadar zamanda bir Gaz Sızdırmazlık Raporu almalıyım?

Her periyodik fenni muayene öncesi aracınıza Gaz Sızdırmazlık Raporu almanız ve bu raporu periyodik muayene sırasında ibraz etmeniz gerekmektedir. Uygulamada Makina Mühendisleri Odası, aracınıza kontroller sonrası aldığınız Gaz Sızdırmazlık Raporu ekinde Motorlu Taşıt LPG-CNG Ruhsatı vermektedir. Üzerinde hologram etiket bulunan bu ruhsat ile bir aracın LPG tesisatının ilgili standartlar çerçevesinde denetlendiği ve Gaz Sızdırmazlık Raporu aldığı anlaşılmaktadır. Aracınızın fenni muayene periyotları esas alınarak düzenlenen ruhsatın üzerinde bir sonraki kontrol tarihi bulunmaktadır.

 

Randevu için;

https://lpgrandevu.mmo.org.tr/

 

 

İstanbul Şube Kaynaklı Gündem »

06.07.2017 tarihinden itibaren 863 defa okunmuştur.

 

ŞUBE İÇERİĞİ

ÇEVRE ANALİZLERİ YETERLİLİK BELGESİ
BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU
SIKÇA SORULAN SORULAR
 

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ
KATİP MUSTAFA ÇELEBİ MAH. İPEK SK. NO:9 34433 BEYOĞLU - İSTANBUL
TEL: (+90) 212 2529500 Dahili: 01   FAKS: (+90) 212 2498674
e-POSTA:

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2018 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri