ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

21 Temmuz 2018 Cumartesi    

EİM-MEDAK MİEM PBK
ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 ŞUBEMİZDE ASANSÖR PERİYODİK KONTROL MUAYENE ELEMANI KURSU AÇILACAKTIR.

    Yayına Giriş Tarihi: 13.06.2017  Güncellenme Zamanı: 16.06.2017 14:32:35  Yayınlayan Birim: TRABZON ŞUBE  
 

Makina Mühendisleri Odası Trabzon Şubemizde (6-9) Temmuz 2017 tarihleri arasında "Asansör Periyodik Kontrol Muayene Elemanı Kursu" açılacaktır. Kursa katılmak isteyen Üyelerimizin 0462 3221477 nolu telefonu arayarak kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Kursa katılacak üyelerimizin 6 Temmuz 2017 Perşembe günü Saat:12.00 ye kadar evraklarını Şubemize sunmaları gerekmektedir.

Kurs Başlangıç Tarih ve Saati: 6 Temmuz 2017 Perşembe Saat:13.30

 

Gerekli Belgeler:

-Makina, Mekatronik, Elektrik veya Elektrik-Elektronik Mühendisi Olmak

-Oda Kimlik Fotokopisi (Tarihi Geçti İse Yenilenmelidir)

-Aidat Borcu Olmamak 

-Kurs Ücretini Yatırmış Olmak

ÜCRET:

-Kurs Ücreti 500 TL

-Belge Ücreti 50 TL

 

Eğitimin Amacı:

Ülke ve Toplum Yararları Doğrultusunda, Asansör Periyodik Kontrolleri İçin Yetkilendirilecek A Tipi Muayene Kuruluşlarına Dair Tebliğ (SGM: 2015/24) ve Asansör Periyodik Kontrollerini Gerçekleştirecek Muayene Personelinin Belgelendirilmesine Dair Tebliğ (Sgm: 2016/18) kapsamında asansör sistemlerinin periyodik kontrolünde görev alacak Makina, Mekatronik, Elektrik veya Elektrik-Elektronik Mühendislerinin Belgelendirilmesi

 

Eğitimin İçeriği:

MMO Tüzük ve Yönetmelikleri, Mühendislik Etiği

Akreditasyon Standardı Eğitimi (TS EN ISO/IEC 17020 Uygunluk Değerlendirmesi - Çeşitli Tiplerdeki Muayene Kuruluşlarının İşletimi İçin Şartlar)

Mevzuat Eğitimi (Asansör Yönetmeliği, asansör periyodik kontrolleri ile ilgili Yönetmelik ve Tebliğ, ilgili imar mevzuatı vb.)

Kontrol Listeleri Eğitimi (Elektrik Tahrikli Asansörler İçin Kontrol Listesi Eğitimi, Hidrolik Tahrikli Asansörler İçin Kontrol Listesi Eğitimi)

Standart Eğitimi (TS EN 81-1 +A3, TS EN 81-2 +A3, TS EN 81-70, TS EN 81-58, TS EN 81-20, TS EN 81-50, TS EN 81-80 ve diğer ilgili standartlar)

Temel Elektrik Eğitimi (Topraklama vb.)

Temel Hidrolik Eğitimi

Periyodik Kontrollerde Kullanılan Ölçüm Donanımları Eğitimi

Periyodik Kontroller İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi

 

Sınav ve Belgelendirme:

Eğitimin sonunda yazılı sınav yapılacaktır. Başarı notu 100 üzerinden en az 70`tir. Başarılı olanlara Oda tarafından Asansör Periyodik Kontrol Muayene Personeli Yazılı Sınav Başarı Belgesi verilecektir. Adayın en fazla 2 sınav hakkı olup, kursa devam zorunluluğu vardır.

 

Belgelendirme:

-Yazılı sınavdan başarılı olan muayene elemanına veya muayene elemanı adayına Yazılı Sınav Başarı Belgesi düzenlenir.

-Yazılı sınav neticesinde başarı sağlayamayan muayene elemanına veya muayene elemanı adayına eğitime katılım sağlamadan 18 ay içerisinde bir kez daha yazılı sınava girme hakkı verilir.

-Yazılı Sınav Başarı Belgesinin geçerlilik süresi 18 aydır. Bu süre zarfında Muayene Elemanı Başarı Belgesini almak için belirlenmiş olan şartların sağlanamadığı durumlarda, başvuru sahibi tüm haklarını kaybeder. Başvuru sahibi, belgelendirme sürecini yeniden başlatabilmek için ilk kez belgelendirmede istenen şartları sağlar.

-Muayene elemanı veya muayene elemanı adayının, yazılı sınav sonrası Muayene Elemanı Başarı Belgesine geçiş sağlayabilmek amacıyla uygulamalı sınava girmesi zorunludur.

-Yazılı sınavda başarı sağlayan muayene elemanının veya muayene elemanı adayının Yazılı Sınav Başarı Belgesi düzenleme tarihinden itibaren 18 ay içerisinde uygulamalı sınava girme hakkı saklı kalır.

-Muayene elemanı veya muayene elemanı adayının uygulamalı sınava katılım sağlayabilmesi için, Yazılı Sınav Başarı Belgesi düzenleme tarihinden önce veya sonra en az 100 adet asansörün periyodik kontrolüne katılım sağladığını kanıtlayan belgeleri sunması gerekir.

-Kanıt olarak sunulan bu belgelerde asansörlerin kimlik numarası, asansörlerin periyodik kontrol tarihleri ve A tipi muayene kuruluşun onaylı yazısı yer almalıdır.

-Uygulamalı sınav neticesinde başarılı olan muayene elemanına veya muayene elemanı adayına Muayene Elemanı Başarı Belgesi düzenlenir.

-Muayene elemanı veya muayene elemanı adayının yapılan uygulama sınavında başarılı olamaması durumunda söz konusu belgelendirme için yeniden başvuru yapması gerekir.

-Muayene Elemanı Başarı Belgesinin geçerlilik süresi 5 yıldır.

 

Gözetim:

-Belge düzenleme tarihi itibarıyla ikinci yılın sonunda gözetim faaliyeti gerçekleştirilir.

-Belgeli muayene elemanının, belge düzenleme tarihi itibarıyla gözetim tarihine kadar geçen süre içerisinde en az 60 adet asansörün periyodik kontrolüne katılım sağladığını ispatlaması gerekir.

-Yeterli sayıda periyodik kontrole katılım sağladığını ispatlayamayan muayene elemanının belgesi 60 işgünü süre ile askıya alınır. Bu süre sonunda da söz konusu katılımın ispatlanamaması durumunda belge geri çekilir.

 

Belge Yenileme:

-Belge sahibi muayene elemanı belge yenileme başvurusunu, belge en son geçerlilik tarihinden 3 ay önce yapmak zorundadır.

-Muayene Elemanı Başarı Belgesi süresinin bitiminden önce yeniden belgelendirme şartlarını karşılayarak yeniden belgelendirme geçişini sağlayamayan muayene elemanı tüm haklarını kaybeder. Bu durumda başvuru sahibi yeniden ilk kez belgelendirmede istenen şartları sağlamak zorundadır. 

-Belge yenileme amacıyla başvuru yapan Muayene Elemanı Başarı Belgesine sahip muayene elemanı, belgelendirme şartlarında değişiklik olmaması durumunda asgari 2 günlük (Mevzuat ve standart eğitimi), belgelendirme şartlarında değişiklik olması durumunda ise söz konusu değişikliğin içeriğine bağlı olarak 2 ilâ 4 gün arasında planlanan belge yenileme eğitimine katılır.

-Belge yenileme başvurusunda 5 yıllık geçerli belge süresi içerisinde muayene elemanı olarak yapmış olduğu 100 adet asansör periyodik kontrolüne ilişkin kanıtları sunması gerekir.

-Belge yenileme başvurusunda ilgili mevzuatta ve/veya standartlarda herhangi bir değişiklik yapılmaması durumunda sadece yazılı sınav uygulanır.

-Belgeli muayene elemanının, 5 yıl içerisinde en az 100 adet asansörün periyodik kontrolüne katılım sağladığını ispatlaması ve yazılı sınavdan da başarılı olması durumunda sahip olduğu Muayene Elemanı Başarı Belgesinin geçerlilik süresi yenilenir

 

Trabzon Şube Kaynaklı Gündem »

13.06.2017 tarihinden itibaren 388 defa okunmuştur.

 

ŞUBE İÇERİĞİ

ÇEVRE ANALİZLERİ YETERLİLİK BELGESİ
BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU
SIKÇA SORULAN SORULAR
 

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI TRABZON ŞUBE
YAVUZ SELİM İŞ MERKEZİ ÇARŞI MAH. CEVİZ ALTI SOK. NO:5 61030 - TRABZON
TEL: (+90) 462 3221477   FAKS: (+90) 462 3217769
e-POSTA:

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2018 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri