ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

19 Ekim 2018 Cuma    

EİM-MEDAK MİEM PBK
ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 1 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI

    Yayına Giriş Tarihi: 02.05.2017  Güncellenme Zamanı: 16.05.2017 15:30:34  Yayınlayan Birim: ESKİŞEHİR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 02.05.2017 14:55:24


Türk İŞ, DİSK, KESK, TMMOB ve Eskişehir Bilecik Tabip Odası’nın önderliğinde Sıhhiye Meydanı’nda düzenlenen 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü`nde işçiler alanı doldurdu.

 Türk İş, DİSK, KESK TMMOB ve EBTO önderliğinde Sıhhiye Meydanı`nda yapılan 1 Mayıs İşçi Bayramı coşkulu geçti.


Sakarya Caddesi 1 başında bir araya gelen sendikalar, meslek odaları, demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler ve yurttaşlar, kortej oluşturarak meydana kadar yürüdüler.  Alkış, ıslık, düdük ve davul zurna eşliğinde yürüyen işçiler, emekçiler sık sık slogan atarak taleplerini ve tepkilerini dile getirdiler.


Sıhhiye Meydanı`nda kurulan sahnede ilk konuşmayı 1 Mayıs Tertip Komitesi üyelerinden Türk İş İl Temsilcisi Necat Kılıç yaptı. 1 Mayıs`ın işçi sınıfının mücadele ettiği kazanımlarıyla, kararlığıyla dayanışmasıyla anlamlı kıldığı bir gün olduğunu ifade eden Kılıç,  "Biz insanca çalışmak ve yaşamak istiyoruz. Taşeronda güvencesiz, kuralsız bir şekilde çalışarak ucuz iş gücü olmak ve can vermek istemiyoruz. Bizler haram lokma yemeden yaşam mücadelesi verenleriz. İnsanların huzur içinde kardeşçe yaşadığı bir dünya hayal edenleriz. İnsanların hur içinde kardeşçe yaşadığı bir dünya hayal edenleriz" dedi.
İşin, ekmeğin olmadığı yerde sosyal barışın da olmayacağını ifade eden Kılıç, emeğin baştacı edildiği demokrasinin her alanda geçerli olmasını istediklerini vurgulayarak istemlerini dile getirdi.


1 Mayıs Tertip Komitesi adına konuşan DİSK Birleşik Metal İş Sendikası Şube Başkanı Ahmet Arı,  1 Mayıs`ın mücadelenin bayraklaştığı bir gün olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Kapitalizm insanlığı büyük bir karanlığa mahkum ediyor. Emperyalist ülkelerin yöneticilerinden üçüncü dünya savaşı çığlıkları duyuluyor. Milyonlarca emekçi bölgesel savaşlardan kaçarak yurdunu terk etmek zorunda kalıyor. Sömürü derinleşiyor, çocuk işçilik artıyor. Güvencesizlik yaygılaşır. İşsizlik, kriz dönelerinin rakamlarında seyrediyor. İş cinayetleri bitmiyor. Grevler erteleniyor. Bunlar bize 150 yıl önceki koşulları dayatıyor. Bu karanlık tabloya son verecek bu azgın gidişe dur diyecek olanlar ise bizleriz, yani emekçilerdir.
Diyoruz ki; kıdem tazminatlarımızdan elinizi çekin. İşçi simsarlığı sevdasından vazgeçin. Sömürüyü derinleştirme amacıyla esneklik dayatmalarından vazgeçin. İşçi cinayetleri durdurun."
Kürsüye KESK dönem sözcüsü olan gelen Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, emekçiler olarak alana ‘Hayır`ları alarak geldiklerini söyledi. Uygulanmak istenen politika tutmadığını ifade eden Alkan, " İşçiler ve emekçiler ortak talepleri etrafında birleşerek ‘hayır`ın sesini yükselttiler. Bugün OHAL ve KHK`nın asıl hedefi işçi ve emekçilerdir. Bu kadar yoğun saldırı karşısında sınıfsal duruş göstermeliyiz. Biz kamu emekçileri olarak; insanca yaşayacak ücret ve çalışma koşulları istiyoruz, iş güvenliği ve güvenli bir gelecek için, sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını ve siyasal özgürlük için OHAL`ın kaldırılmasını, KHK`lerin iptal edilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.
Konuşmalardan sonra Grup Kibele`nin konserinde binlerce işçi türkülere birlikte eşlik ettiler. Halay çeken işçi ve emekçi bayramını gönüllerince kutladı.
Sıhhiye Meydanı`ndaki mitinge CHP PM üyesi ve Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer, CHP Eskişehir milletvekili Utku Çakırözer, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt de katıldı.

Güncellenme Zamanı: 02.05.2017 14:56:44
Güncellenme Zamanı: 02.05.2017 14:58:05
Güncellenme Zamanı: 02.05.2017 15:03:41

Eskişehir Şube Kaynaklı Haberler »

02.05.2017 tarihinden itibaren 416 defa okunmuştur.

 

ŞUBE İÇERİĞİ

ÇEVRE ANALİZLERİ YETERLİLİK BELGESİ
BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU
SIKÇA SORULAN SORULAR
 

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI ESKİŞEHİR ŞUBE
KIZILCIKLI MAHMUT PEHLİVAN CAD. ALTIN SK. NO:1KÜPELİ APT. KAT: 3 26130 - ESKİŞEHİR
TEL: (+90) 222 2309360   FAKS: (+90) 222 2313854
e-POSTA:

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2018 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri