ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

24 Haziran 2018 Pazar    

EİM-MEDAK MİEM PBK
ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 BATTAL KILIÇ: ‘’BİR HAYALİMİZ VAR’’ DEMİŞTİK BUGÜN BUNU GERÇEKLEŞTİRİYOR OLMANIN MUTLULUĞU İÇERİSİNDEYİZ

    Yayına Giriş Tarihi: 10.04.2017  Güncellenme Zamanı: 16.05.2017 11:11:01  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 10.04.2017 10:46:17

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Suat Sezai Gürü Uygulamalı Merkezi açılış töreni 8 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirildi. Açılışta konuşan MMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Battal Kılıç, ‘’Bir hayalimiz var demiştik, bugün bunu gerçekleştiriyor olmanın mutluluğu içerisindeyiz’’ dedi.

Battal Kılıç`ın açılış konuşmasının tam metni:

 

Sayın Birlik Başkanım, Oda Başkanım, şube ve odalarımızın değerli yöneticileri,  sevgili üyelerimiz, sanayinin değerli temsilcileri, değerli katılımcılar;

Şubemiz ve Odamız için son derece önemli bir gün olan Suat Sezai Gürü Uygulamalı Eğitim Merkezi açılışımıza hepiniz hoş geldiniz. Bu anlamlı günümüzde sizleri İstanbul şube Yönetim Kurulu adına saygı, sevgi ve dostlukla selamlıyorum.

Değerli katılımcılar,

Mesleğimiz, ülkemiz ve dünya açısından olağanüstü bir dönem yaşıyoruz. Anayasa ve hukuk ihlalleriyle, ülkemizi kaosa, krize, çatışmalara sürüklemek isteyenler, eşitsiz, adaletsiz, hukuk dışı bir ortamda anayasa değişikliğini gündeme getirerek, sınırsız yetkilerle donatılmış, denetim mekanizmaları yok denecek kadar az olan bir gücün, tek bir kişide toplanmasını amaçlamaktadırlar. Ohal koşullarında, toplumun bilgisinden uzak tutulmuş, meslek odalarının, sendikaların ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerinin hiçbir şekilde alınmadığı, Mecliste tartışılması dahi engellenmiş bir Anayasa değişikliği ile karşı karşıyayız. Bu değişikliğin referandumda onaylanması halinde evrensel hukukun temeli olan kuvvetler ayrılığı ilkesi ortadan kaldırılıp yasama, yürütme ve yargı tek elde toplanacak, insan hak ve özgürlük alanları daha da daraltılarak demokrasiden tümüyle uzaklaşılacak, ülkemizin her alandaki sorunları derinleşecektir.

Ülkemizin ihtiyacı, tüm yetkinin, egemenliğin tek kişinin elinde toplanması değildir.  HSYK üyelerinin yarısının, Anayasa Mahkemesi üyelerinin neredeyse tamamının bir tek kişinin iki dudağı arasında belirlenmesi asla kabul edilemez. Başta yargı olmak üzere kuvvetler ayrılığı ilkesi, demokrasinin temel gerekliliğidir. Tek başına bir kişiye parlamentoyu gerekçesiz fesih yetkisi verilmesi açık bir diktatörlüktür.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, ülkemizin içerisinden geçtiği bu zorlu süreçte sessiz kalmamakta, yeni anayasa adı altında önümüze sunulan tek adam rejiminin inşasına HAYIR diyerek, alanlarda sözünü söylemeye devam etmektedir. TMMOB çatısı altında yürüttüğümüz HAYIR faaliyetlerimize karşı, özellikle yandaş basın tarafından, yürütülen çirkin karalama kampanyalarıyla örgütlülüğümüz yıpratılmak istenmektedir.

Buradan bir kez daha belirtmek isterim ki; değerli üyelerimizle birlikte, TMMOB`ye yapılan saldırılar karşısında, bu güne kadar olduğu gibi dik durmaya devam edeceğiz. Eşit, özgür, demokratik bir Türkiye için HAYIR`ın sesini yükselteceğiz.

Değerli misafirler,

"Birlikte Üretme, Birlikte Yönetme" anlayışıyla yola çıktığımız 32. Dönemde çalışma programımıza koyduğumuz hedefler doğrultusunda faaliyetlerimize devam ediyoruz. Şube Merkezimiz, 8 İlçe Temsilciliğimiz, 1 Mesleki Denetim Büromuz, akredite Muayene Kuruluşumuz, Personel Belgelendirme Kuruluşumuz, Anadolu Yakası Meslek İçi Eğitim Merkezimiz, çok sayıda kurul ve komisyonlarımızla güçlü ve yaygın bir örgütlenme ağına sahip MMO İstanbul Şubesi olarak üyelerimizle birlikte üretmeye devam ediyoruz. Bu dönemde de kongre, kurultay, sempozyum, meslek içi eğitimlerimiz planlanmakta, üyelerimizin katılımı, komisyonlarımızın önerileri ve üretimleri ile şekillenmektedir. Ayrıca hazırlanan raporları, mesleki ve örgütsel birikimlerimizi üyelerimizle, sektörel kuruluşlarla paylaşmaya, basının ve kamuoyunun ilgisine sunmaya devam ediyoruz.

Özellikle temsilciliklerimizin büyük emekleriyle üyelerimize, topluma, kente dair konuların taraflarını bir araya getirerek çok boyutlu ele aldığımız paneller ve söyleşiler yapıyoruz.  Meslektaşlarımızın çalışma alanlarında,   örgütlenen sektör dernekleriyle özellikle bu dönem kurumsal ilişkiler geliştirdik, ortak çalışmalarımızı sürdürmek hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

Şubemiz, üyemizden ve çalışmalarından aldığı güçle toplumun can ve mal güvenliğini hiçe sayan iktidar yaklaşımlarına karşı yaptığı kamusal denetim faaliyetleriyle de halkımızdan takdir toplamaktadır. Yaptığımız tüm kamusal denetimlerimizi periyodik kontroller, asansör ve LPG`li araçların kontrolleri ve mesleki denetimleri tüm zorluklara rağmen yapmaya devam etmekteyiz.

Bu dönem özellikle hedef olarak önümüze koyduğumuz Online Proje Denetimi, Makina Mobil ve Makina TV projeleri gerçekleşmek üzere. Yakın zamanda Odamız tüm üyeleri, artık akıllı telefonlarında etkin bir şekilde kullanacak. Üyelerimizle daha çok etkileşim halinde olacağız, bu etkileşimin Odamızın, üyelerimizin ve mesleğimizin faydasına olacağını düşünüyoruz. Ancak bilinmelidir ki yüz yüze iletişimi de önemsiyoruz, bu nedenle çalışanlarımız ve yöneticilerimiz İstanbul`da tüm bölgelerde üyelerimizi ziyaret ederek Odamızı tanıtıp, üyelerimizin görüşlerini almaktalar. Bu faaliyetten en büyük beklentimiz oda gönüllüsü üyelerimizin artmasını sağlamak ve üyelerimizden aldığımız önerileri projelerimize aktarmaktır.

 

 

Değerli katılımcılar;

Makina Mühendisleri Odası, bilim ve tekniğin hayata tercüme edildiği bir mesleği icra ediyoruz.   Bu anlayışla çalışmalarını sürdüren Odamızın, en çok önem verdiği konuların başında eğitim alanı gelmektedir. Meslektaşlarımızla bilimsel bilgiyi uygulamalı bir şekilde buluşturmak için gerçekleştirdiğimiz çalışmaları daha ileriye taşımanın gayreti içindeyiz. Yaptığımız tüm bu çalışmaların belki de en değerlisi olan, Suat Sezai Gürü Uygulamalı Eğitim Merkezimizin açılışında sizleri aramızda görmekten büyük mutluluk duymaktayız. Şube Yönetim Kurulumuz, Temsilciliklerimiz, çalışanlarımız ve sevgili üyelerimizin büyük emekleri sonucunda, bugün itibariyle faaliyete geçireceğimiz Suat Sezai Gürü Eğitim Merkezinin, ülkemizde mühendislik mesleğinin ilerlemesi açısından oldukça önemli bir yeri olacağını belirtmek isterim.

 

Değerli arkadaşlar,

Birazdan açılışını gerçekleştireceğimiz eğitim merkezi, tamamen meslektaşlarımızın ve sektörlerin eğitim ihtiyaçları üzerinden tasarladık. Üst katta, 12 kuyudan oluşan asansör montaj, 2 elektrikli ve 1 hidrolik asansörden oluşan asansör bakım ve yürüyen merdiven üniteleri, alt katta ise hali hazırda projelendirmeleri yapılmış, uygulamaları yapılmakta olan tüm kaynak yöntemlerinin olacağı kaynak atölyemiz, yangın eğitim ünitesi, endüstriyel havalandırma eğitim ünitesi, baca eğitim ünitesi ve planlanmakta olan pompa, kazan, genel havalandırma üniteleri bulunmaktadır. Ayrıca büro kısımlarının soğutma ve ısıtmasını sağlayacak VRF eğitim ünitesi ve yine binamızın enerji ihtiyacını karşılayabileceğimiz güneş ve rüzgar eğitim ünitelerinin de oluşturma çalışmaları devam etmektedir.

Değerli misafirler,

Yapılan eğitim ünitelerinin kaynağını sponsorluklar çerçevesinde özellikle çalışan üyelerimizin destekleriyle birazdan kendilerine plaketlerini vereceğimiz firmalar üstlenmiştir. Tüm destekleyen firmalara ve sektör derneklerine teşekkür ediyorum. Ayrıca burda bizleri misafir ederek desteklerini esirgemeyen İstanbul Anadolu Yakası OSB  Yönetimi`ne  de teşekkür ediyorum.

 

Değerli katılımcılar,

Burda bulunan birçok arkadaşımız bilirler, odaya ve mesleğe sahip çıkma mücadelemiz 1996 yıllarında hızlandı. Uzun tartışmalar yaşadık; mühendislik-mimarlık kurultayları, mühendislik eğitim sempozyumlar, mesleki kongrelerimiz, Meslek İçi Eğitim Merkezi oluşturma çalışmalarımız, uzmanlık yönetmeliklerimiz bizi bu Uygulamalı Eğitim Merkezini açmaya mecbur kılmıştır, diyalektiğin gereğini yerine getiriyoruz. O tartışmalarda fikri ortaya koyan, çalışan çabalayan tüm arkadaşlarımızın bu uygulamalı eğitim merkezinde emeği vardır, bu anlamda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. O dönemlerde Makina Mühendisleri Odasının tüm zor durumlarına rağmen, farklı bir anlayışla yönetim kurulunda görev alarak ülkesine ve mühendislik mesleğine sahip çıkan bir Oda haline gelmesinde büyük payı olan sevgili Mehmet Soğancı, Emin Koramaz ve Ali Ekber Çakar şahsında tüm yöneticilerimize, yine aynı demokrat anlayışla İstanbul şubemizde görev almış yönetim kurulu başkanlarımız şahsında tüm yönetim kurulu üyelerimize teşekkür ediyorum.  Bir teşekkür de bu dönem inatla yönetim kurulumuzun koyduğu bu hedefte canla başla çalışan müdürümüz Hasan Özger, Müdür yardımcılarımız Özgür Aksu ve Ertan Demirci`nin şahsında tüm çalışanlarımızda büyük bir alkışı hakediyorlar.

Değerli arkadaşlar, "Bir Hayalimiz Var" demiştik, bugün bunu gerçekleştiriyor olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Öncelikle bizim için çok büyük değer taşıyan sevgili Suat Sezai` yi ismiyle yaşatmak istedik. Çünkü Sevgili Sezai hayatını eşitlik ve özgürlük mücadelesine vermiş, mesleği ve Odasını herşeyin üstüne koymuş değerli bir candı. Onu, Oda mücadelesinde yitirdik, ama bilsin ki bu mücadele sürüyor ve bitmeyecek. Aramızda sevgili Sezai`yi yetiştiren anamız burda ellerinden öpüyorum, Sezai nin yol arkadaşları burda gözlerinden öpüyorum.

Sözlerimi onu bize hatırlatan, içimize umut veren şiirin dizeleriyle bitirmek istiyorum.

………

yarın ne olur bilirim ben

bahar gelir, otlar büyür

ölüm de yapraklanır

 

bir dağ bulur uzun uzun bakarım

bir çam ağacı gölgesi

güzel kokular veren

 

bir damla güneş görünce

sana da gülümseyeceğim yarın

şimdi senin uzanıp yattığın otlarda

yarın yeni bir yeşillik büyüyecek              

 

 Battal KILIÇ 

 

 08.04.2017

İstanbul Şube Kaynaklı Haberler »

10.04.2017 tarihinden itibaren 719 defa okunmuştur.

 

ŞUBE İÇERİĞİ

ÇEVRE ANALİZLERİ YETERLİLİK BELGESİ
BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU
SIKÇA SORULAN SORULAR
 

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ
KATİP MUSTAFA ÇELEBİ MAH. İPEK SK. NO:9 34433 BEYOĞLU - İSTANBUL
TEL: (+90) 212 2529500 Dahili: 01   FAKS: (+90) 212 2498674
e-POSTA:

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2018 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri