ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

19 Nisan 2018 Perşembe    

EİM-MEDAK MİEM PBK
ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 BİR KAZA DAHA UCUZ ATLATILDI. YAŞADIĞIMIZ BU KAZAN PATLAMASI İLK DEĞİL !... BU ANLAYIŞLA SON DA OLMAYACAKTIR !...

    Yayına Giriş Tarihi: 09.03.2017  Güncellenme Zamanı: 10.03.2017 11:12:19  Yayınlayan Birim: GAZİANTEP ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 09.03.2017 13:52:16

Sanayimizde ısınma ve enerji üretimi amacı ile yoğun olarak sıcak su kazanları, kalorifer kazanları, kızgın yağ kazanları ve buhar kazanları kullanılmaktadır. Basınç altında çalışan bu kazanların işletilmesi, belirli teknik standartlar çerçevesinde, uzman ve yetkili personeller tarafından yürütülmelidir. Aksi takdirde istenilmeyen üzücü olaylar kaçınılmazdır.

Ne yazık ki sıkça duyduğumuz kazan patlamalarının sonuncusu da geçtiğimiz günlerde İlimizde yaşanmıştır. Gaziantep Küçük Sanayi Sitesinde bulunan bir lastik kaplama fabrikasında buhar kazanı patlamıştır. Sabah saatlerinde patlaması ve çevresinde kimsenin olmaması nedeni ile kaza ucuz atlatılmış ölen ya da yaralanan olmamıştır.

Ancak bu anlayış ile devam edilmesi durumunda bu ve benzeri kazalar son olmayacaktır. Her türlü basınç altında çalışan kazanın devreye alınması sırasında, kazan operatörünün kazanın başında olup, tüm emniyet sistemlerini ve ekipmanlarını kontrol ederek devreye alması zorunlu bir durumdur. Bu kazanın patladığı sırada kimsenin olmaması bir şans olarak değerlendirilebilir ancak, teknik açıdan böyle bir durumun kabulü de mümkün değildir. Söz konusu buhar kazanının belirli bir saatte devreye girmesinin otomasyon ile sağlandığı, ilk devreye girdiği sırada buhar kazanının susuz kaldığı ve basınç yükselmesi nedeni ile patladığı tahmin edilmektedir. Ancak her ne şekilde çalışırsa çalışsın bir buhar kazanının devreye alınması sırasında ve çalışma süresi boyunca bir kazan operatörü tarafından kontrol altında tutulması ve takibi zorunlu bir durumdur.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 25 Nisan 2013 tarihinde yayımlanan, "İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği" gereğince işletmelerde kullanılan tüm basınçlı kapların periyodik olarak yılda bir kez test ve kontrollerinin yapılması yasal bir zorunluluk olduğu gibi, çalışanların sağlığı, güvenliği, işletmelerin emniyeti ve verimliliği içinde gereklidir. Bunun yanında tüm kazan kullanıcılarının Kazan Operatörü Yetiştirme Kurslarına katılarak, gerekli teknik eğitimler alması ve sertifikalanması da gerekmektedir.

Odamız, Türk Akreditasyon Kurumu (TURKAK) tarafından "A" Tipi Muayene Kuruluşu olarak basınçlı kaplar ve kaldırma iletme araçlarının periyodik kontrolleri konusunda akredite edilmiştir. Bu çerçevede Makina Mühendisleri Odası olarak, Odamıza başvuruda bulunan birçok kamu kurumunun, sanayi tesisinin ve binaların her türlü kazanlarının periyodik kontrolleri, Odamızın uzman teknik personelleri tarafından yapılmakta ve kazanların standartlara uygun ve emniyetli bir şekilde çalışması sağlanmaktadır. Ayrıca Odamız bünyesinde kazan kullanıcılarına yönelik teknik eğitimler düzenlenmekte ve kazan kullanıcıları yetkilendirilmektedir.

Lütfen, geçtiğimiz yıllarda İlimizde, Kilis`te, Kahramanmaraş`ta, Diyarbakır`da, Mersin`de, İstanbul`da ve son olarak da tekrar ilimizde yaşadığımız kazan patlamalarına davetiye çıkarmayalım, tedbirimizi önceden alalım.  Böylesine önemli bir konuda, tüm işletmeleri, kazan kullanıcılarını ve sanayicilerimizi daha dikkatli olmaları için uyarıyor, gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyor, ucuz atlatılan bu kaza sonrası mağdurlara geçmiş olsun diyoruz.

Saygılarımızla

Gürcan ÜLGEY

MMO Gaziantep Şubesi

Yönetim Kurulu Başkanı

Güncellenme Zamanı: 09.03.2017 13:52:34

Gaziantep Şube Kaynaklı Gündem »

09.03.2017 tarihinden itibaren 380 defa okunmuştur.

 

ŞUBE İÇERİĞİ

ÇEVRE ANALİZLERİ YETERLİLİK BELGESİ
BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU
SIKÇA SORULAN SORULAR
 

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP ŞUBE
BUDAK MAH. ABDULKADİR BEHÇET CAD. NO:40 ŞEHİTKAMİL - GAZİANTEP
TEL: (+90) 342 2304477   FAKS: (+90) 342 2305292
e-POSTA:

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2018 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri