ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

24 Haziran 2018 Pazar    

EİM-MEDAK MİEM PBK
ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 TMMOB ALTERNATİF NÜKLEER ZİRVESİ DÜZENLEDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 09.03.2017  Güncellenme Zamanı: 10.03.2017 13:41:55  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 09.03.2017 12:01:01

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulunca düzenlenen Alternatif Nükleer Zirvesi 8-9 Mart 2017 tarihinde Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi Turan Tuzcu Sahnesi’nde gerçekleşti. Zirvede, devlet eliyle nükleer pazar açıldığı vurgulanarak, "Enerji ciddi bir konudur ve halk yararına politikalar ancak kamucu bir düzende üretilebilir" denildi.

Nükleer enerji tekellerinin 8-9 Mart‘ta düzenledikleri IV. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi`ne karşı TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu da aynı tarihlerde Alternatif Nükleer Zirve düzenledi. Zirvenin açılışını TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Cevahir Efe Akçelik yaptı.

"Burada sadece İKK sekreteri olarak değil ayrıca Çernobil faciası sonrasında ailesinden kayıplar veren bir insan olarak bulunuyorum" diyerek konuşmasına başlayan Akçelik, "TMMOB olarak bu zirveyi düzenlemeyi, nükleer tekellerin düzenlediği zirveye karşı çıkmak, nükleer santralların halk sağlığına ve doğaya verdiği kalıcı zararlar konusunda kamuoyunu aydınlatmak açısından kaçınılmaz bir sorumluluk olarak gördük" dedi.

EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil de, başkanlık sisteminin gelmesi halinde gerçekleşecek olası durumları anlatarak şunları söyledi: "Peki o zaman durum ne olacak? Pahalı elektrik, nükleer santrallar, kalitesiz ve kesintili elektrik, kirli hava, iklim değişikliğine neden olan uygulamalar vb. ne kadar karşı çıktığımız ve yılların mücadelesi ile gerilettiğimiz uygulama varsa, kar etmeyi her şeyin önüne koyan bir anlayış vasıtasıyla keyfekeder uygulanacak; sonuç olarak ülkemiz elektrik enerjisini kamu hizmeti değil de ticari bir meta ve kar aracı olarak görenler için dikensiz gül bahçesi olacaktır.

TMMOB Başkanı Emin Koramaz`ın yerine konuşma yapan Cengiz Göltaş da, TMMOB İstanbul İKK`yı bu zirve nedeniyle kutladıktan sonra, bu ve benzeri çalışmaların başkanlık sistemi adı altında yaratılmak istenen diktatörlük rejimine karşı TMMOB`un alanlarda yükselttiği "hayır" programına güç kattığının altını çizdi. Göltaş, ülke genelindeki tüm nükleer santrallerin, dışa bağımlılığı azaltacak bir etkisinin olmayacağını, aksine bağımlılığı artırıcı etki yaratacağını vurgulayarak şöyle konuştu: "Sonuçta TMMOB olarak enerji kullanımının doğal bir ihtiyaç ve toplumun ortak gereksinimi olduğu gerçeğini temel alan bir anlayışla; elektrik enerjisinde üretimden tüketime kadar geçen süreçte merkezi bir planlama anlayışını benimseyen, kamusal yararı ön planda tutan, yerli ve yenilenebilir ülke kaynaklarından azami ölçüde yararlanmayı hedef alan ve ulusal çıkarları gözeten, kültür ve tabiat varlıklarını koruyan, doğal yaşamı tahrip etmeyen, toplumla barışık bir enerji politikası temel savunumuz olmuştur. Bizler biliyoruz ki, AKP`nin nükleer santral kurulması konusundaki ısrarı, sadece kendi iktidarlarını sürdürmek adına küresel sermayenin yeni pazar arayışlarına kayıtsız şartsız teslim olma ısrarıdır. Bu nedenle de nükleer santral ülkemize bir enerji ihtiyacından öte siyasal bir tercih olarak dayatılmaktadır." 

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Tolga Yarman`ın "Enerji, Nükleer Enerji, Dünya ve Türkiye" başlıklı sunumuna geçildi. Yarman, nükleer enerji ve teknolojiler konusunda genel bir tablo çizdiği sunumunu gerçekleştirdi.

TMMOB‘TAN ALTERNATİF NÜKLEER ZİRVE AÇIKLAMASI

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu imzasıyla yayınlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:  

16 MİLYAR DOLARLIK NÜKLEER ZİRVE DOĞAYI VE HALKI TEHDİT EDİYOR!

8-9 Mart‘ta IV. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi adıyla İstanbul‘da bir soygun toplantısı gerçekleştirilecek. En kısa şekli ile ifade edecek olursak, bu zirvede uluslararası nükleer tekeller 16 milyar dolar tutarında olduğu açıklanan talana, yerli suç ortaklarını arayacaklar.

DEVLET ELİYLE NÜKLEER PAZAR AÇIYORLAR!

Başbakanlığa Bağlı TİKA (Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı), Yatırım Destek Ajansı Başkanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Nükleer Sanayi Derneğinin desteğiyle Nükleer Mühendisler Derneğinin gözetiminde 8-9 Mart 2017 tarihlerinde İstanbul‘da gerçekleştirilecek 4. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi`nin tanıtım metninde, "Ortadoğu ve Afrika‘daki yeni pazarların tanıtılmasına aracılık ederek Türkiye‘deki yerli firmalara 16 milyar dolarlık nükleer santral pazarından pay alabilmeleri için fırsat sunacağı, zirve boyunca Türkiye‘deki yerli firmalar, 200‘ün üzerinde ticari eşleştirme görüşmeleriyle hem ülke hem de Ortadoğu ve Afrika‘daki nükleer santral projelerinde yer almak için yarışacağı" söyleniyor.

Bu da maksadın halkın çıkarı değil, gelir adaletsizliğinde dünyada zirveyi kovalayan Türkiye‘de, zengin-yoksul uçurumunu daha da derinleştirmek olduğu açıkça ilan ediyor.

HALKA VE BİLİME KAPALI, KAMUNUN VE DOĞANIN TAHRİBİNE AÇIK "ZİRVE"

Rant paylaşım zirvesi, kamuoyunu doğru bilgilendirme iddiasıyla yapılsa da, zirvenin kendisi bilim insanlarının ve halkın katılımına kapalı… Elektrik, Makine, Çevre ve Fizik Mühendisleri Odaları başta olmak üzere, uzman kuruluşlara, mesleki ve demokratik kitle örgütü temsilcilerine, santralin yapılacağı yöre halkının yerel örgütlerine yer verilmeyen zirveye, tarafsız bilim insanları da davet edilmiyor.

NÜKLEER KİRLETİR 

Nükleer rant organizatörleri, nükleeri temiz enerji diye sunarak bilgi kirliliğinin önüne geçeceklerini söylüyorlar. Oysa Çernobil kazasının yarattığı hasarlar hâlâ hafızalarda yaşarken, Fukuşima enkazından hala radyasyon sızıyor. Gerçekte kirlilik, nükleer kökenli elektrikte ve nükleeri temiz enerji diye yutturmaya çalışanların beyinlerinde…

Bu konu ancak halkın çıkarlarını gözeten enerji politikalarıyla nihayete erdirilsebilir. Enerji politikaları eğer kamucu bir düzende merkezi bir planlamanın ürünü olursa, halkın gerçek çıkarlarına uygun bir şekilde üretilebilir.

Sadece ve sadece enerji tekellerinin çıkarlarına hizmet eden ve sermayenin gündelik çıkarlarına denk düşen sözde enerji politikalarını reddediyoruz.

Enerji, ciddi bir konudur ve halk yararına politikalar ancak kamucu bir düzende üretilebilir.

TMMOB doğanın ve halkın yanında nükleerci bir avuç şirketin karşısındadır!

Bugün Türkiye hepimizin içini acıtan bir biçimde işçi ölümlerinde Avrupa birincisi ve dünya üçüncüsü konumunda. Bir asansörde 10 işçi, bir madende 301 işçi bir defada katledilebiliyor. Yeterince kötü bir durumda değilmişiz gibi, OHAL koşulları içerisinde geçen 7 ayda işçi cinayetleri yüzde 14 oranında arttı. İşçi ölüm sayılarını yüz yıl önceki kazalarla karşılaştıran iktidarın, ülkemizde olası bir nükleer kazanın yaratacağı insan ve doğa katliamını da fıtrat cetveline ilave etmesi kaçınılmaz olacaktır.

Doğa gözetilerek ve halk için bir enerji politikasını savunuyoruz!

Son 15 yılda Türkiye hiç olmadığı kadar çok yabancı ve yerli şirketlerin talanına açıldı. Yoksulluk arttı ve doğaya geri dönülmez hasarlar verildi. Ancak bu durum bizim kaderimiz olmamalı. Tarihin, yoksulu daha yoksul, zengini daha zengin haline getirmek gibi bir kuralı olmamalı.

TMMOB olarak bilimden, doğadan ve emekten yana olan tüm kesimlerle birlikte nükleer santrala geçit vermemeye kararlıyız. Bugün tesislerinizi hile ve baskı ile kursanız da yarın işletemeyecek söküp götürmek zorunda kalacaksınız. Biz ise insanı ve doğayı gözeterek hazırladığımız enerji programı etrafında mücadele etmeyi sürdüreceğiz.

İstanbul Şube Kaynaklı Haberler »

09.03.2017 tarihinden itibaren 461 defa okunmuştur.

 

ŞUBE İÇERİĞİ

ÇEVRE ANALİZLERİ YETERLİLİK BELGESİ
BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU
SIKÇA SORULAN SORULAR
 

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ
KATİP MUSTAFA ÇELEBİ MAH. İPEK SK. NO:9 34433 BEYOĞLU - İSTANBUL
TEL: (+90) 212 2529500 Dahili: 01   FAKS: (+90) 212 2498674
e-POSTA:

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2018 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri