ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

25 Mayıs 2018 Cuma    

EİM-MEDAK MİEM PBK
ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 MMO ÖĞRENCİ: NİTELİKSİZ EĞİTİM SİSTEMİNE KARŞI DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ!

    Yayına Giriş Tarihi: 24.02.2017  Güncellenme Zamanı: 16.05.2017 11:16:18  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 24.02.2017 14:43:52

Makina Mühendisliği Odası İstanbul Şubesi Öğrenci Üyesi Tufan Özyıldız ile makina mühendisliği bölümünün geleceğini, MMO’da öğrenci üye olmanın avantajlarını ve meslek örgütlerinden beklentilerini konuştuk.

MMO Öğrenci Üyesi Tayfun Özyıldız, mühendisliğin önündeki en büyük tehlikenin eğitim sisteminin vasıfsızlaştırılması olduğunun altını çizerek; ‘`MMO akılcı, disiplinli ve bilime dayanan çizgisi korunmalıdır. Bizler öğrenci diğer meslek adayı arkadaşlarımızla birlikte daha çok çalışıp, daha çok üretmek için elimizden geleni yapacağız.`` dedi.

Hangi okulda öğrenim görünüyorsunuz, bölümünüz ve mesleğiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünde 3.sınıfta öğrenim görmekteyim. Makina Mühendisliği mühendislik faaliyetlerinin en eskisidir ve en geniş çaplı mühendislik dalıdır. Yıldız Teknik Üniversitesi  Makina Mühendisliğinin içinde  7 farklı dal programı mevcuttur bu dallar;  Genel, imalat, ısı, proses, enerji, konstrüksiyon, otomotiv, iklimlendirmedir.

MMO ile ne zaman ve nasıl iletişime geçtiniz? Oda`ya üye olmanızdaki neden nedir?

MMO  bünyesine ilk olarak üniversite 2.sınıfta ‘`İmalat Günleri`` etkinliğinde katıldım. MMO`ya katılmamdaki amaç, ülke ve toplumun yararına yapılan çalışmalarda bulunmak ve bir makina mühendisi adayı olarak bu alandaki gelişmeleri takip etmek istememdi. Özellikle Makina Mühendisliği alanında MMO`nun vermiş olduğu eğitim ve etkinlikleri çok yararlı ve faydalı bulmuştum. Hem mesleğim ile ilgili bilgi açıklarımı kapatmak hem de gelecekteki meslek arkadaşlarımla dayanışma içerisinde olmak için bir öğrenci üye olarak MMO çalışmalarında yer almaya devam ediyorum.

Türkiye`de mesleğinizin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Ülkemizdeki en eski mühendislik dalı olmasına rağmen ülkede bilime önem verilmemesini, ülkedeki eğitim sisteminin istikrarsızlığı ve eğitim müfredatının giderek daha fazla vasıfsızlaştırılmasını mühendisliğimizin önündeki en büyük tehlike olarak görüyorum. Mevcut eğitim politikalarının kişilerin hırsına göre yapılıp bilim baz alınarak yapılmadığı, üniversitelerin bütçesi ve uygulama alanlarının arttırılmadığı, insanların yararı için değil de tek amacı kar olan şirketler arttığı sürece mühendisliğimizin ileride daha da geriye gideceğini düşünüyorum.

Oda`nın öğrenci üye faaliyetleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

MMO Öğrenci üyesi arkadaşlarımızla birlikte bu bölümlerde okuyan arkadaşlarımıza faydalı olmak için elimizden geleni yapmaktayız.  Öğrencilerin eğitimi için açılan kurslar,  her yılın bahar ayında yapılan mühendislik günleri, bolca teknik gezi ve dalların tanıtımı amaçlı yapılan  bir çok etkinlik düzenliyoruz. Bunlarla birlikte 2 yılda bir eğitim sorunlarını tartıştığımız şehirlerarası kurultaylar gerçekleştirmekteyiz. Ancak buna rağmen çok çalışmamız daha çok üretmemiz gerektiğini biliyoruz. Bunun için de daha çok arkadaşı aramızda görmeye ihtiyacımız var.

 

Bir öğrenci üye olarak bölümdeki arkadaşlarınıza ya da bölüme yeni başlayacak arkadaşlarınıza bir öneriniz var mı?

Öncelikle bu bölümü seçmeyi düşünen arkadaşlar bölümü iyice araştırmalı mesleğini severek icra edeceğine inandıktan sonra tercihini yapmalı. Üniversiteye yeni başlayan arkadaşlar, Oda ya da meslek örgütleriyle mutlaka fikir alışverişinde  bulunmalı, etkinlikleri takip etmeli ve katılmalıdır.  Şu anda ülkede bulunan eğitim sorunlarını da göz önüne aldığımızda toplum içinde yararlı bir mühendis olabilmek için mevcut müfredattan daha fazlasını kendimize katmamız gerektiğinin bilincinde olarak üniversite hayatına başlamalı ve üniversite hayatını sürdürmeliler.

Meslek örgütleri ve Oda`dan beklentileriniz nedir?

 

Oda ve meslek örgütlerine uygulanan baskıları ve yıldırma politikalarını göz önüne aldığımızda Oda`dan ve diğer meslek örgütlerinden tek beklentimiz akılcı, disiplinli ve bilime dayanan çizgisini korumasıdır. 

İstanbul Şube Kaynaklı Haberler »

24.02.2017 tarihinden itibaren 786 defa okunmuştur.

 

ŞUBE İÇERİĞİ

ÇEVRE ANALİZLERİ YETERLİLİK BELGESİ
BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU
SIKÇA SORULAN SORULAR
 

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ
KATİP MUSTAFA ÇELEBİ MAH. İPEK SK. NO:9 34433 BEYOĞLU - İSTANBUL
TEL: (+90) 212 2529500 Dahili: 01   FAKS: (+90) 212 2498674
e-POSTA:

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2018 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri