ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

12 Aralık 2018 Çarşamba    

EİM-MEDAK MİEM PBK
ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 DURUN ARTIK!!!

    Yayına Giriş Tarihi: 09.02.2017  Güncellenme Zamanı: 10.02.2017 14:27:59  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

TMMOB Yönetim Kurulu Emin Koramaz, 8 Şubat 2017 tarihinde 686 sayılı KHK ile yapılan ihraçlara ilşkin bir basın açıklaması yaptı.

DURUN ARTIK!!!

Anayasa değişikliği referandumunun ülke gündeminde önemli bir yer tuttuğu, ülkesini seven, aydın, demokrat kimlikli herkesin yapılmak istenen değişikliğin bir sistem değişikliği değil bir rejim değişikliği olduğunu anlatmaya çalıştığı bir dönemde, dün yayımlanan bir kararname ile 4464 kamu çalışanı daha mesleklerinden atıldı.

Yayınlanan bu KHK`nın amacının darbe ile mücadeleyi aştığı, kamuda görevini sürdüren muhalif kesimleri de susturmayı hedeflediği açıktır. Son yayınlanan 686 sayılı KHK ile görevinden ihraç edilenlerin içerisinde toplumda demokrat kişilikleri ile tanınan çok sayıda isim bulunmaktadır. Çocuklarımızı teslim ettiğimiz öğretmenler okullarından koparılmış, üniversitelerimiz kıyıma uğramış, ülkemizin yüz akı akademisyenler muhalif duruşlarından dolayı ihraç edilmiştir.

Anayasa değişikliğinin zorla gündemimize sokulduğu bu dönemde, ülkemizin en önemli Anayasa Hukukçularından biri bile, hiçbir hukuk normuna dayanmadan görev yaptığı üniversiten ihraç edilmiştir.

Aralarında örgütümüz kadrolarında görev üstlenmiş arkadaşlarımızın da bulunduğu, barış yanlısı olan ve uzun süredir üzerlerindeki baskının şiddeti giderek artırılan akademisyenler, onlara sahip çıkmak isteyen arkadaşları, geri dönmemek üzere üniversite dışına itilmiştir. Yani artık ülkemizde bilim üretmek daha da zor, neredeyse imkânsız olacaktır.

OHAL süresince yapılan tüm uygulamalar; açığa alınanların ve KHK`lar ile görevlerinden ihraç edilenlerin yaşadıklarının tamamı, temel hukuk normlarına dahi uymamaktadır.

Yaşadığımız fiili tek adam rejimi; demokrasi, hak, hukuk, temel özgürlükler gibi kavramların tamamını yok etmiştir. Bu yoğun baskı ortamında halkımız neyin doğru, haklı, meşru ve hukuka uygun olduğunu tespit edemez, gerçeğe ulaşamaz hale getirilmiştir.  Vatandaşlarımız gelecek kaygısıyla, başına bir iş gelecek endişesiyle susmaktadır. Yaratılan kaos ortamında evrensel hak ve talepler yerini iktidarın amaç ve istemine bırakarak sahneden çekilmiştir.

İktidarın "çoğunlukçu anlayışı"; çoğunluğun desteğini arkasına alanın, bunu bir kez sağladıktan sonra özgürlüklerin ve yaşam alanlarının sınırını da kendisinin çizdiği baskıcı bir rejime gelip dayanmıştır.

Nitekim parlamento görevde iken, OHAL ve sonu gelmeyen yasa gücünde KHK`lerle toplum ve ülkenin kaderi üzerinde etkide bulunabilecek önemli kararlar yayımlanmasının, temel hakları ortadan kaldıran ve toplu cezalandırmaya dönüşen ihraç kararları uygulanmasının arkasında yatan bu çoğunlukçu anlayıştır. Askeri darbeleri eleştirerek, "ileri demokrasiyi" savunan bir iktidarın, 12 Mart darbesi ve 12 Eylül hukukundan da geriye düşmesinin başka bir izahı yoktur. Bu yüzden daha önce de defalarca söylediğimizi bir kez daha tekrarlıyoruz;

Bakanlar Kurulu, derhal ama derhal Anayasal sınırlar içine çekilmeli, temel hak ve özgürlüklerin özüne dokunmayı bırakmalı ve yayınladığı KHK`ları geri almalıdır.

Emin Koramaz
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

Genel Merkez Kaynaklı Gündem »

09.02.2017 tarihinden itibaren 415 defa okunmuştur.

 

ŞUBE İÇERİĞİ

ÇEVRE ANALİZLERİ YETERLİLİK BELGESİ
BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU
SIKÇA SORULAN SORULAR
 

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBE
MEŞRUTİYET CADDESİ NO:19 KAT:4-5 KIZILAY - ANKARA
TEL: (+90) 312 4252141   FAKS: (+90) 312 4178781
e-POSTA:

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2018 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri