ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

12 Aralık 2018 Çarşamba    

EİM-MEDAK MİEM PBK
ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 VARLIK FONU ÜZERİNDEN KAMU KAYNAKLARI TÜKETİLMEKTE, TOPLUM YOKSULLAŞTIRILMAKTADIR

    Yayına Giriş Tarihi: 07.02.2017  Güncellenme Zamanı: 07.02.2017 12:03:15  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Varlık Fonu Üzerinden Kamu Kaynakları Tüketilmekte, Toplum Yoksullaştırılmaktadır

OHAL koşullarının yarattığı puslu havadan yararlanılarak yeni bir KHK ile, aralarında Ziraat Bankası AŞ, BOTAŞ, Türkiye Petrolleri AO, PTT, Borsa İstanbul AŞ, TÜRKSAT ve ÇAYKUR`un aralarında olduğu birçok kamu kurum ve kuruluşunun sermayelerinde bulunan Hazine`ye ait hisseler tek bir gecede yangından mal kaçırırcasına Varlık Fonu`na devredildi.

Öncelikle kuruluşu son derece tartışmalı olan Varlık Fonu Şirketi`ne devredilen söz konusu bu kuruluşların bu sayede bütçe ve meclis denetiminin dışına çıkarılmasının hukuk dışı bir uygulama olduğu bilinmelidir. OHAL koşullarının sunduğu yetkilerin, siyasi iktidarın kendi çıkarları doğrultusunda kullanılması kabul edilemez.

Bilindiği gibi bugüne dek üretken yatırımlardan, sanayiden ve gelir yaratan istikrarlı bir ekonomiden uzak duran iktidar politikalarının bir sonucu olarak bugün ülke ekonomisi işsizliğe, yüksek enflasyona ve yüksek borçlanmaya mahkum edilmiş, düşük büyümede takılı kalmıştır. Bugüne kadar nitelikli, toplumsal refaha katkı yapacak yatırımlar yerine siyasi amaçlara da hizmet edeceği düşünülen "mega projeler" öne çıkarılmış, bilimsel dayanaklardan yoksun projelere öncelik verilmiştir. Yüklü bir yatırım gerektiren bu projelerin finansmanına Hazine garantör olarak destek vermiş, mali yükümlülükleri üstlenmeyi taahhüt etmiştir. Bugün bu projelerin ağırlıkla dış finansman zorlukları nedeniyle darboğaza düştüğü ve söz konusu taahhütlerinden dolayı Hazine üzerine büyük bir yükün bindiği bilinmektedir.

Tam da bu noktada, birçok kamu kurum ve kuruluşunun Varlık Fonu`na devri, bu batık projeleri kurtarmaya dönük bir hamle olarak gözlenmekte ve bu varlıklar üzerinden Hazine`yi devreden çıkararak uzun bir süredir Türkiye`den uzak duran sıcak para için yeni bir albeni yaratılması planlanmaktadır.

Kamu kaynaklarının, kamu yararı ve toplumsal refaha katkı sunacak şekilde yönetilmesi yerine, siyasi çıkarlar uğruna harcanmasının, ülkeye yoksulluk ve yozlaşmadan başka bir katkı sunmayacağı açıktır. Böylesi bir ekonomik konjonktürde, borca bu kadar sıkışık bir ülkenin fonu, rant peşinde koşan yatırımcılara kısa sürede yem edilecektir.

Yoksullaşma ve yoksunlaşmaya neden olacak Varlık Fonu AŞ ve öngörülen icraatlar durdurulmalı, kamu kurum ve kuruluşları bütçe ve Meclis denetimine açık hale getirilmelidir.

Ali Ekber Çakar

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Oda Başkanı

Genel Merkez Kaynaklı Gündem »

07.02.2017 tarihinden itibaren 505 defa okunmuştur.

 

ŞUBE İÇERİĞİ

ÇEVRE ANALİZLERİ YETERLİLİK BELGESİ
BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU
SIKÇA SORULAN SORULAR
 

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBE
MEŞRUTİYET CADDESİ NO:19 KAT:4-5 KIZILAY - ANKARA
TEL: (+90) 312 4252141   FAKS: (+90) 312 4178781
e-POSTA:

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2018 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri