ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

24 Mayıs 2018 Perşembe    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 TMMOB-DİSK-KESK-TTB: İNSANLIĞA VE TOPLUMUMUZA YAPILAN KATLİAMLARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

    Yayına Giriş Tarihi: 02.01.2017  Güncellenme Zamanı: 03.01.2017 10:08:33  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu ve TTB Ankara Tabip Odası; yeni yılın ilk saatlerinde yaşanan saldırıyı protesto etmek amacıyla 2 Ocak 2017 tarihinde Yüksel Caddesi’nde bir araya gelerek bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

 

Açıklamayı; Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri adına DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün okudu. Açıklama şu şekilde:

İSTANBUL‘DA YAŞANAN SALDIRIYI LANETLİYORUZ!

İNSANLIĞA ve TOPLUMUMUZA YAPILAN KATLİAMLARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Ülkemiz yeni yıla yeni bir katliam haberiyle girdi. İstanbul Ortaköy‘de bir eğlence mekânında düzenlenen terör saldırısında en az 39 kişi hayatını kaybetti, 69 kişi ise yaralandı. Öncelikle hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Yaşamdan hunharca koparılan canlarımızla ağır bir bedel ödüyoruz. Canımız çok çok acıyor. İnsani değerlerimiz ve geleceğimiz ağır bir tehdit ve tehlike altında. Tetiği kim çekmiş olursa olsun, bu terörist saldırı Türkiye‘yi Taliban karanlığına sürüklemeye ve Ortadoğu bataklığına çekmeye çalışanların yarattığı ortamın bir sonucudur.

Biliyoruz ki bu vahşetin bir amacı da birbirimizden nefret edelim, bir araya gelmeyelim, korku aklımızı ve sorumluluğumuzu engellesin; öfke vicdanımızı körleştirsin amacındadır. Bu karanlık amaçlara ve vahşete asla boyun eğmeyeceğiz. Katliamları hiçbir zaman kanıksamayacağız.

Biliyoruz ki bu insanlık dışı katliamları ancak bizlerin ortak mücadelesi durdurabilir.

Katliamlarla geçen koca bir yılın ardından, yeni yılın ilk gününde, göz göre göre yaşanan bu katliamla birlikte iktidarın yine bir sorumluluk üstlenmemesi artık kabul edilemez bir noktaya ulaşmıştır.

Toplumu sürekli kutuplaştırıp, nefret dilini kullanarak düşmanlaştıranlar, Laikliği her fırsatta ayaklar altına alıp, toplumun her kademesinde cihatçı katil yaratan; ilkokul çocuklarına cihat yeminleri ettiren öğretmenler yetiştirip, sokak ortasında kadınlara saldıranları serbest bırakanlar, "Yılbaşı kutlamak gayrimeşrudur" diye fetva verenler, OHAL süresince aydınlardan, gazetecilere, çalışanlardan, siyasetçilere binlerce insanı tutuklayan, ancak halk için yeterli güvenlik önlemi almayıp; siyasi sorumluluk, "istifa" dendiğinde dalga geçercesine gülümseyerek karşılayanlar bu cinayetlerin siyasi sorumluluğuna ortaktırlar. Onlar artık istifa etmelidir.

Bizlerse; eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın ve kardeşliğin egemen olduğu bir ülkeye olan inancımızı 2016‘da kaybetmedik. Ne 2017‘de; ne de sonrasında da kaybetmeyeceğiz. Demokrasi için verilecek emeğimiz, uğruna direnilecek memleketimiz, faşizme ve diktatörlüğe teslim edilmeyecek düşlerimiz var!

Bizler, baskıya, savaşa, teröre karşı birlikte yaşama ve birlikte yaşatma mücadelesine inadına devam edeceğiz.

Bu katliam; daha üç gün önce Diyanet, yılın son Cuma Hutbesinde, yılbaşı kutlamalarını, "Değerlerimizle örtüşmeyen gayr-i meşru tutum ve davranışlar sergilemek bir mümine asla yakışmaz" diye niteleyip, haftalardır yılbaşı kutlamalarını "kafirlik" diye yaftalayan siyasal İslamcıların, Noel-Baba maskotlarının başına, sorumsuzca silah dayayarak gösteri yapanların, yılbaşı kutlamalarını "günah" ilan edenlerin açıklamalarının eseridir.

Bu insanlık dışı tablonun siyasal sorumluluğu ise, Cumhuriyeti dinci faşizan bir düzene dönüştürmeye çalışan, bu amaçla ulusun bütün ilerici değerlerine ve kazanımlarına saldıran AKP iktidarı sorunluluktan, vebalden sıyrılamaz.

İSTANBUL`DA YAŞANAN SALDIRIYI LANETLİYOR, YURTTAŞLARIMIZIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYAMAYANLARIN DERHAL İSTİFA ETMELERİNİ TALEP EDİYORUZ.

TMMOB- ANKARA İL KOORDİNASYON KURULU,

DİSK ANKARA BÖŞGE TEMSİLCİLİĞİ,

KESK ANKARA ŞUBELER PLATFORMU,

TTB- ANKARA TABİP ODASI

Tüm Haberler »

02.01.2017 tarihinden itibaren 762 defa okunmuştur.

 
SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2018 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri