ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

28 Şubat 2024 Çarşamba    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 ÜLKEDE, BÖLGEDE, DÜNYADA BARIŞ İSTİYORUZ

    Yayına Giriş Tarihi: 31.08.2016  Güncellenme Zamanı: 20.09.2016 10:36:36  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Oda Başkanı Ali Ekber Çakar 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla "Ülkede, Bölgede, Dünyada Barış İstiyoruz" başlığıyla yazılı bir basın açıklaması yaptı.

 Ülkede, Bölgede, Dünyada Barış İstiyoruz

Katliamlar ülkesi haline getirilen ülkemizde her gün bir başka acıyı yaşıyor, her gün savaş nutukları dinliyor, izliyoruz. İç ve dış politika, şiddet-savaş eksenli olarak yürütülüyor. Ülkemizin toplumsal atmosferi militarizmle, milliyetçilikle belirleniyor. Kürt sorununda sergilenen baskı,  şiddet, terör, her iki tarafta derin acılara, yarılmalara yol açıyor.

Yıllardır Suriye`ye yönelik emperyalist müdahalenin yanında yer alıp bu ülkenin yıkımında rol üstlenenler, şimdi de IŞİD ve YPG/PYD`ye müdahale gerekçesiyle Suriye`ye yeni bir müdahalede bulunuyorlar. "Suriye`nin toprak bütünlüğü"nden söz edenler, bu ülkenin topraklarına giriyorlar.

Kısaca, halkımız ve bölge halkları her gün şiddet ve savaş ortamını soluyor. Oysa gereksinimimiz, barış, kardeşlik, refah ve mutluluktur. Ne yazık ki henüz bu gerekliliklerden çok uzakta bulunuyoruz.

1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla ve Türkiye`nin gereksinimi açısından söylenmesi gereken, "savaşa hayır, barış hemen şimdi" ve "ülkede, bölgede, dünyada barış" olmalıdır.

"Evlatlarımızı feda etmeye hazırız" sözlerini tekrar duymak ve acılara alışmayı istemiyoruz.

Odamız, TMMOB çatısı altında, emperyalizme, faşizme, gericiliğe, halkların birbirine kırdırılmasına karşı çıkmaya; eşit, özgür, laik, demokratik ve bir arada yaşamın hâkim kılınacağı demokratik bir Türkiye mücadelesine devam edecek; savaş tamtamlarına karşı barışın yanında yer alacaktır.

Barış içinde bir dünya ve Türkiye mümkündür diyor, meslektaşlarımızı, halkımızı ve kamuoyunu silahların susturulması, ölümlerin durdurulması, adil bir barış, emperyalizmin ve siyasal iktidarın Suriye`ye müdahaleyi durdurması, savaş yuvaları olan İncirlik, ABD-NATO üslerinin kapatılması, bağımsız, eşitlikçi, özgürlükçü, barış içinde bir Türkiye, bölge ve dünya için tutum almaya çağırıyoruz.

Ali Ekber Çakar

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Oda Başkanı

Tüm Basın Açıklamaları »

31.08.2016 tarihinden itibaren 1270 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2024 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri