ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

02 Mart 2024 Cumartesi    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI ÜYELERİ, 19 EYLÜL TMMOB MÜHENDİS, MİMAR, ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNܒNDE ALANLARDA OLACAK

    Yayına Giriş Tarihi: 18.09.2016  Güncellenme Zamanı: 20.09.2016 10:30:21  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Oda Başkanı Ali Ekber Çakar "19 Eylül TMMOB Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları Dayanışma Günü" dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yaptı.

 Makina Mühendisleri Odası Üyeleri,

19 Eylül TMMOB Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları Dayanışma Günü`nde Alanlarda Olacak

Mühendis, mimar, şehir plancıları, 19 Eylül 1979 günü Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)`nin çağrısıyla, ekonomik-demokratik talepleri için ülke çapında bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirmişti. Bu eyleme 49 il ve 443 işyerinde mühendis, mimar, şehir plancıları ile birlikte işçi, teknik eleman ve sağlık görevlileri dâhil 100 bini aşkın kamu çalışanı katılmış, eylemi teknik eğitim gören öğrenciler de desteklemişti. Tarihimizde önemli bir yeri bulunan 19 Eylül, altı yıldan beri "TMMOB Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları Dayanışma Günü" olarak kutlanmakta, mücadele geleneğimiz sürdürülmektedir.

Mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı meslek disiplinleri ve meslek örgütlerimiz, kapitalizmin neoliberal döneminin sermaye birikimi ve rant politikalarına tabi kılınmaya çalışılmaktadır. Mühendis, mimar, şehir plancılarının bazı alanlardaki yetkileri uluslararası sermaye kuruluşlarına devredilmiş, bazı alan ve yetkiler kısıtlanmış, bazıları ortadan kaldırılmış, eğitimde önemli dönüşümler gerçekleştirilmiştir. Mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı hizmetlerinin ana sektörleri kamusal yarar yaklaşımından çıkarılıp serbestleştirme, özelleştirme, ticarileştirmenin unsurları haline getirilmiştir. Esnek, güvencesiz çalışma koşulları tüm emekçilerle birlikte üzerimizdeki sömürüyü yoğunlaştırmıştır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği, insanca barınma hakkı ve deprem gerçeğinin gerektirdiği yapı denetimi, kent politikaları,  enerji, tarım, orman, su kaynakları gibi alanlarda mühendislik, mimarlık, şehir plancılığının mesleki denetim ve bilimsel–teknik kriterleri devre dışı bırakılmakta, evrensel bilimsel mesleki gereklilikler tasfiye edilmektedir.

Birliğimiz TMMOB ve Odalarımız da söz konusu neoliberal dönüşüm programı ve doymak bilmez rant sevdasından dolayı uzun bir süreden beri iktidarın hedefindedir. Siyasal iktidar, kamusal hizmet ve kamusal denetimi ortadan kaldırmak istemektedir. Anayasal dayanağı bulunan TMMOB Yasası`nı değiştirmek, önemli bazı yetkilerimizi almak, iktidarın hep gündemindedir. Fakat belirtmek isteriz, yaptığımız hizmetlerin kamusal niteliğinin sermaye-rant güçleri lehine tasfiyesine, mesleğimize ve örgütümüze yönelik etkisizleştirme çabalarına karşı duruşumuz, 1970`lerden günümüze uzanan mücadeleci geleneğimiz doğrultusunda sürecektir.

Odamız, meslek disiplinlerimiz ve örgütlerimize yönelik tasfiyeci politikalar ile ülke çapında izlenen piyasacı politikalar ve toplumsal muhalefetin sindirilmesi çabaları arasındaki bağların bilincindedir. Cumhuriyet, demokrasi, laiklik, eşitlik, özgürlük, barış ve kardeşlik, güvenceli çalışma, sosyal hukuk devleti, planlama, sanayileşme, kalkınma, kamusal yarar, kamusal hizmet, kamusal denetim mücadelemiz bu bilinçle sürecektir. TMMOB Makina Mühendisleri Odası üyeleri, 19 Eylül Pazartesi günü ülke çapında düzenlenecek olan dayanışma etkinliklerinde bu bağlamda yerlerini alacak; insandan, yaşamdan, ülkemizden, halkımızdan, mesleklerimizden, geleceğimizden yana istemlerimizi dile getirecektir.

Yaşasın TMMOB örgütlülüğü.

Ali Ekber Çakar

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Oda Başkanı

Tüm Basın Açıklamaları »

18.09.2016 tarihinden itibaren 1274 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2024 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri