ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

28 Şubat 2024 Çarşamba    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 CADI AVINA SON!

    Yayına Giriş Tarihi: 05.09.2016  Güncellenme Zamanı: 05.09.2016 18:02:15  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

15 Temmuz darbe girişimi bastırıldı ancak antidemokratik ortam Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) yoğunlaşarak sürmektedir. OHAL ilanı ve KHK uygulamaları ile birlikte Meclis devre dışı bırakılmış durumdadır. KHK uygulamaları yasama, yürütme, yargı süreçlerine yeni darbeler indirmektedir. Görevden alma ve tutuklamalar, darbe girişimcileri ve Cemaat mensupları dışına taşmış; emek, demokrasi, barış savunucularına, toplumsal muhalefet unsurlarına yönelmiş durumdadır.

Akademisyenler, öğretmenler, meslektaşlarımız ve birçok alandan ilerici, demokrat insan, hukuka aykırı bir şekilde ve hiçbir gerekçe gösterilmeksizin kamu görevlerinden atılmakta, tutuklanmakta, çalışma hakları ömür boyu sürecek şekilde ellerinden alınmaktadır. En son 672 sayılı KHK ile emeği, barışı, demokrasiyi, laikliği savunan kamu çalışanları bu uygulamaya maruz kalmıştır.

Darbe girişimcileri ve bağlı oldukları Cemaat örgütlenmesi dahil her türlü darbe ve diktaya karşı çıkan muhalif ilerici kesimlere yönelen tasfiye dalgası, yakın bir zamana kadar söz konusu darbe girişimcileri ile birlikte iktidar ortaklığı yapanların açık dikta yöneliminin somut bir örneğidir. Bilimi, demokrasiyi, laikliği, hukukun üstünlüğünü savunanlara yönelik baskı ve tasfiyeler adeta bir cadı avına dönüşmüştür. Bu operasyonların genişleyeceği de yapılan açıklamalardan anlaşılmaktadır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak, haksız, hukuksuz, adaletsiz bir şekilde görevden alınan çağdaş, ilerici, demokrat akademisyenlerin, öğretmenlerin ve diğer kamu görevlilerin yanındayız. Aralarında meslektaşlarımızın da bulunduğu kamu çalışanlarının görevlerinden alınmasını şiddetle kınıyor ve kabul etmiyoruz.

Liyakat esasına göre görev yapan kamu çalışanları derhal görevlerine iade edilmeli, bu yanlıştan bir an önce geri dönülmeli, cadı avına son verilmelidir.

Ali Ekber Çakar

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Oda Başkanı

Tüm Basın Açıklamaları »

05.09.2016 tarihinden itibaren 1314 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2024 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri