ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

02 Mart 2024 Cumartesi    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 LAİKLİKTEN GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ GÜN, GERİCİLİĞİ YENMEK, LAİKLİĞİ KAZANMAK İÇİN BİRLEŞME GÜNÜDÜR

    Yayına Giriş Tarihi: 26.04.2016  Güncellenme Zamanı: 27.04.2016 09:09:42  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

 Bilindiği üzere Meclis Başkanı İsmail Kahraman, "laiklik yeni anayasada olmamalı" demiştir. Meclis Başkanı görev alanını ve yetkilerini aşan bir konuda ve iktidarın temsilcisi gibi konuşmuş, "dindar anayasa" savunusu yapmıştır. Ülkemizde özellikle son on dört yılda gerçekleşen ideolojik, kültürel, siyasi dönüşüm süreci, bu yaklaşımın bir arka planı ve mantıksal devamının, hilafet-şeriat esaslı bir toplumsal düzen savunusu olduğuna dair ciddi emareleri bulunduğunu göstermektedir. Birçok uygulama yanı sıra, örneğin şu anki Cumhurbaşkanının, yıllar önce dile getirdiği, "tutturmuşlar laiklik elden gidiyor, diye!.. yahu bu millet istedikten sonra laiklik tabii elden gidecek!.. sonra nedir bu laiklik Allah aşkına?.. bu ne menem şey?", "hem laik hem Müslüman olunmaz.. ya Müslüman olacaksın ya laik" sözleri çok anlamlıdır. Dolayısıyla Meclis Başkanının sözlerinin, parçası bulunduğu iktidar nezdinde bir arka planı, kurumsal ve programatik bir kurgusu bulunmaktadır. AKP‘nin "yeni Türkiye" kurgusu ve yeni anayasa ile başkanlık sisteminin içeriği, bir yönüyle kendini bu sözlerle yansıtmıştır. Bu yönelim, siyasal İslamcı faşizmin anayasal kurumsallaşmasını kurgulamaktadır.

Ancak bilinmeli ki laiklik ve çağdaş değerler Türkiye‘nin gözeneklerine yerleşiktir ve sökülüp atılamayacaktır. Ülkemizin ilerici, demokrat birikimi laikliği dışlayan anayasa girişimlerine, hilafet-şeriat yönelimi veya çağrışımlarına karşı direnecek ve püskürtecek nitelik ve güçtedir. Gün gericiliği yenmek, laikliği kazanmak için birleşme günüdür.

Makina Mühendisleri Odası olarak, laiklikten asla geri adım atmayacak, TMMOB çatısı altında, bilime, tekniğe, aydınlanma değerlerine sımsıkı sarılmaya, eşit, özgür, demokratik ve laik sosyal hukuk devletini, tam bağımsız, barış içinde bir Türkiye‘yi savunmaya devam edeceğiz.

Ali Ekber Çakar

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı

Tüm Basın Açıklamaları »

26.04.2016 tarihinden itibaren 1332 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2024 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri