ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

24 Temmuz 2017 Pazartesi    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 TREN KAZALARININ NEDENLERİ VE ÖNLEMLER

    Yayına Giriş Tarihi: 29.01.2008  Güncellenme Zamanı: 11.11.2008 11:19:54  Yayınlayan Birim: ESKİŞEHİR ŞUBE  
 

27.01.2008 tarihinde İstanbul'dan kalkan Pamukkale Ekspresinin kaza yapması ve devrilmesi neticesinde 9 vatandaşımız hayatını kaybetmiş bir çok vatandaşımız da yaralanmıştır. Yaşamını kaybeden vatandaşlarımızı saygıyla anıyor, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.

Şube Yönetim Kurulu Başkanımız R. Erhan KUTLU‘nun Tren Kazalarının nedenleri , önlemleri ile ilgili yapmış olduğu basın açıklaması yazının devamındadır.

TREN KAZALARININ NEDENLERİ ve ÖNLEMLERİ

27.01.2008 tarihinde İstanbul‘dan kalkan Pamukkale Ekspresinin kaza yapması ve devrilmesi neticesinde 9 vatandaşımız hayatını kaybetmiş bir çok vatandaşımız da yaralanmıştır. Yaşamını kaybeden vatandaşlarımızı saygıyla anıyor, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.

İlk incelemeler sonucu conta başındaki ray kırılması nedeni ile bu kazanın meydana geldiği belirtilmektedir. Rayların birleşme noktasının ayrılması anlamına gelen conta başı ray kırılmasının, zaman içinde rayların yorulması, hatta bulunan balastların yıpranması, hattın altının boşalması, tekerleklerin zamanla aşınması neticesinde raylara yapılan basıncın artması ile raylar kırılmaktadır. Bu da bize hatların bakım ve onarımlarının yapılmadığı yada iyi yapılamadığı düşüncesini oluşturuyor.

Kütahya‘daki kaza konuşulurken Zonguldak‘ta meydana gelen kaza da bize şunu gösteriyor. Bölgede sinyalizasyon sistemi yok. Demiryolu üzerinde meydana gelebilecek herhangi bir durumu merkezi sisteme bildirerek yolun trafiğe kapatılmasını sağlayan sistemleri mutlaka oluşturmalıyız.

TCDD‘na 1995 yılından beri kamu işletmeciliğini yok eden politikalarla personel azaltılmasına gidilmesi, nitelikli personelin kurumdan uzaklaştırılması, yatırımların azaltılarak bakım ve onarım atölyelerinin işlevsizleştirilmesi, büyük kısmının kapatılması, TCDD‘na eğitimli iş gücü yetiştiren demiryolu meslek okullarının kapatılması, yetersiz personelin sosyal ve ekonomik durumlarının gittikçe kötüleşmesi bu olumsuzluklara yol açmıştır.

Oysa demiryolu işletmeciliği yatırımdan, bakıma, yenilenmeye, eğitime ve yeni hatların açılmasına dek merkezi planlamayı gerektirmektedir. TCDD bunu yapmakla yükümlüdür.

Bu noktada sorun teknik değil bizce siyasidir. Demiryollarının atıl ve geri bakımsız duruma düşürülmesi en önemli nedeni dışa bağımlı ulaşım politikalarıdır. Kaynaklarını Karayolları ve dolayısıyla uluslar arası petrol ve otomotiv tekellerine akıtan politikacılar aşılmadığı müddetçe doğru bir ulaşım sistemine geçiş mümkün olmayacaktır.

Karayolu, havayolu, denizyolu ve demiryolu ile beraber ulaşım politikalarının oluşturularak ülke genelinde birbiri ile eşgüdüm sağlayacak şekilde bir ulaşım master planı mutlaka oluşturulmalıdır.

  • Ulaşım sistemleri yönetimi tek bir bakanlık bünyesinde toplanmalıdır.
  • Bilim insanları ve meslek odalarının görüşleri alınmaksızın ‘hızlı tren‘ uygulamasına geçilmemelidir.
  • Demiryolu hatlarının ciddi ve bütünlüklü bir tarzda onarılarak yeniden yapılandırılması gerekmektedir.
  • TCDD‘nin parçalanarak işlevsizleştirilmesi ve demiryollarında özelleştirme uygulamasına son verilmesinden vazgeçilmelidir.

R.Erhan KUTLU
Makina Mühendisleri Odası
Eskişehir Şube Başkanı

 

Eskişehir Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »

29.01.2008 tarihinden itibaren 4218 defa okunmuştur.

 

ŞUBE İÇERİĞİ

ÇEVRE ANALİZLERİ YETERLİLİK BELGESİ
BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU
SIKÇA SORULAN SORULAR
 

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI ESKİŞEHİR ŞUBE
KIZILCIKLI MAHMUT PEHLİVAN CAD. ALTIN SK. NO:1KÜPELİ APT. KAT: 3 26130 - ESKİŞEHİR
TEL: (+90) 222 2309360   FAKS: (+90) 222 2313854
e-POSTA:

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2017 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri