ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

02 Mart 2024 Cumartesi    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ, ENSAR DAVASININ TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

    Yayına Giriş Tarihi: 19.04.2016  Güncellenme Zamanı: 19.04.2016 09:21:54  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Bilindiği üzere son zamanlarda çocuk istismarı, tecavüzü ve tecavüz sonrası cinayetlerinde belirgin bir artış gözlenmektedir. Ensar Vakfı ve Kaimder‘e bağlı ev ve yurtlarda bir öğretmenin 45 çocuğa defalarca tecavüz etmesini, bir bakan, "bir kere"lik bir olay diye hafifletmeye çalıştı. Geçen hafta Kocaeli‘nde tecavüz edilen 3 yaşındaki Arda bebek öldü, Şanlıurfa‘da tecavüz edilen bir çocuk intihar etti. Bunlar bir buzdağının yalnızca yüzeye çıkmış halidir. Ülkemizi yönetenlerse "bir kere"lere, kendilerine bağlı vakıf vb. kuruluşlar ile tarikat ağlarını aklamaya, yayın yasaklarına, ilgili gensoru önergesinin reddedilmesine, tecavüz edilenleri değil tecavüzcüleri gözeten ibretlik yargı kararlarına ve çocuk istismarlarını, ensest ilişkileri örten "kutsal aile kurumu"na sığınmayı yeğliyorlar.

Duyarlı bütün yurttaşlar, meslek, kitle örgütleri gibi Odamız da, bu asla "bir kere"den ibaret olmayan olaylar zincirini, onun arkasındaki istismarcı dinci siyasal gerici zihniyeti ve konuyu örtbas etmeye çalışanları nefretle kınamaktadır.

Söz konusu vakıf dâhil iktidarın "sivil toplum örgütü" konumundaki yandaş kuruluşlarına kamu arazileri ve binalarının tahsis edilmesi, bu gerici kuruluşların Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda çalışma yapmalarına olanak tanınması yaygın bir uygulamadır. Çocuk istismarının özellikle laiklik karşıtı gerici kesimde yoğunlaşması, eğitim-öğretim dâhil olmak üzere gerçekleştirilen neoliberal dönüşümün, sosyal devletin tasfiyesinin, din şemsiyesi altındaki görünür yüzleridir.

4+4+4 gerici eğitim sistemi, okulların İmam Hatipleştirilmesi, ortaöğretimde türbanın serbestleştirilmesi, çocuk işçilik, özellikle kız çocuklarının evlendirilmesinin teşviki ve çocuk tecavüzleri, övünülen "yeni Türkiye"nin can yakıcı, iç acıtıcı gerçekleridir.

Ensar Vakfı adında simgeleşen tecavüz olayları, gizlenemeyecek bir yargı davasına dönüşmüş durumdadır. Çocuklarımızı gericiliğin karanlığına teslim etmeyecek, onlara sahip çıkacak, yarın başlayacak olan Ensar davasını takip edeceğiz.

Odamız, gözbebeğimiz olan çocuklarımızın eğitsel, cinsel, bedensel, ruhsal, yaşamsal ve dinsel baskı altına alınarak köleleştirilmesinin, vakıf ve tarikatlar, İmam Hatipler ve "Milli Eğitimin" iç içe geçirilmesinin panzehirinin bilim, aydınlanma, laiklik ve parasız kamusal eğitim ve parasız kamusal barınma olduğuna inanmaktadır.

Ali Ekber Çakar

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı

Tüm Basın Açıklamaları »

19.04.2016 tarihinden itibaren 43802 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2024 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri