ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

21 Haziran 2018 Perşembe    

EİM-MEDAK MİEM PBK
ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

 8 MART ULUSLARARASI EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN!

    Yayına Giriş Tarihi: 08.03.2016  Güncellenme Zamanı: 08.03.2016 12:51:09  Yayınlayan Birim: ZONGULDAK ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 08.03.2016 12:43:58

8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun!

 8 Mart‘ın Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü olarak ilan edilmesi, 1857 yılında New York‘ta tekstil işkolundaki kadın işçilerin düşük ücretlere ve insanlık dışı çalışma koşullarına karşı yaptıkları grevde 129 kadın işçinin katledilmesine dayanıyor. Ancak o tarihten bugünlere dek eşit oy hakkı vb. bütün gelişmelere karşın, bugün tarihin hem en ilkel hem de en gelişkin sömürü ve baskı biçimleri sürüyor. Kadınların her alandaki gerçek eşitlik istem ve mücadeleleri bu nedenle sürüyor, sürecek.
Anayasa‘da "Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir" denmesine karşın gerçeğin farklı olduğunu, kadınlar üzerindeki baskı ve sömürünün, düzenin ve gericiliğin temel dayanakları arasında olduğunu biliyoruz. Aile, eğitim, çalışma yaşamı, istihdam, kısaca bütün toplumsal yaşamda açıkça görülebilen olumsuzluklar, giderek artmıştır. Cinsel saldırılar, kadınların maruz kaldıkları aşağılanmalar, günlük yaşamda her yerde ve mevzuatlarda sürmektedir. Kadın cinayetlerinde 14 kat artış olması tesadüfî değildir. Hemen her vesileyle kadınların bedenleri ve varlıkları üzerinde baskı ve "sahiplik" mekanizmaları oluşturmaya çalışılmaktadır.
Dünyayı, yaşamı ve aklı erkekler ile birlikte anlamlandıran kadınların yaşadığı çok yönlü sorunları tarihselliği ve güncelliği içinde toplum bilincine çıkararak özenli davranmak ve gerçek çözümlerine yönelmek gerekiyor. Mevcut koşullarda hem reformlar/iyileştirmeler yapılmasını sağlamak hem de nihai çözümlere yönelik toplumsal bilinç oluşturmak durumundayız. İş yasaları, ceza yasaları ve işyerlerine, ilköğretimden yüksek öğrenime, siyasal yaşama, toplumsal yaşam ve törelere dek köktenci, bütünlüklü adımlar atılması gerekiyor. Çabalarımızın böylesi bir bütünsellik içinde anlamlanacağı bir tarihsel dönüşüm için, kadın-erkek hep birlikte mücadele etmek durumundayız. Biz bu tarihsel gerekliliğe ve kadın-erkek eşitliğine inanıyoruz. Kadınlara yönelik artan sömürü, baskı ve şiddeti kınıyor, lanetliyoruz.
Erkek egemenliğine, toplumsal cinsiyet eşitsizliklerine, kadınlar üzerindeki bütün şiddet biçimlerine, gericiliğe, sömürüye, güvencesizliğe karşı kadınların haklı isyanını destekliyor, selamlıyoruz. Başta kadın üyelerimiz olmak üzere bütün kadınların 8 Mart‘ı kutlu olsun, hepimizin mücadele günü olsun diyor, her türlü istismar, baskı ve şiddet sonucu yaşamlarını kaybeden kadınları saygıyla anıyoruz.
 
                                                                                                 Birhan ŞAHİN

                                                                         MMO Zonguldak Şube Yönetim Kurulu Başkanı

Zonguldak Şube Kaynaklı Gündem »

08.03.2016 tarihinden itibaren 666 defa okunmuştur.

 

ŞUBE İÇERİĞİ

ÇEVRE ANALİZLERİ YETERLİLİK BELGESİ
BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU
SIKÇA SORULAN SORULAR
 

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI ZONGULDAK ŞUBE
GAZİPAŞA CD. NO:17 K:7 - ZONGULDAK
TEL: (+90) 372 2536964   FAKS: (+90) 372 2518958
e-POSTA:

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2018 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri