ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

02 Mart 2024 Cumartesi    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 ÜLKEMİZİN İÇİNDE BULUNDUĞU KARANLIK TÜNELE DİKKAT ÇEKEN TAHİR ELÇİ‘YE SIKILAN KURŞUN DEMOKRASİ VE BARIŞA YÖNELİKTİR

    Yayına Giriş Tarihi: 30.11.2015  Güncellenme Zamanı: 30.11.2015 16:06:36  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Yandaş medyanın hedef gösterdiği, kendisini ölümle tehdit edenlere, "sizden korkan sizin gibi alçak olsun" diyen, özel hareket timlerinin "radikal dinci-milliyetçi çizginin hakimiyeti altında" olduğunu belirten, Can Dündar ve Erdem Gül‘ün tutuklanması üzerine "şiddetli bir toplumsal refleks gösterilmezse dönüşü olmayan karanlık tünelden geri dönüş zor olacak" diyen, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ne yazık ki katledildi. Tahir Elçi, Diyarbakır‘ın merkez Sur İlçesi Balıkçılarbaşı bölgesinde bir çatışmada zarar gören tarihi Dört Ayaklı Minare önünde Barodan bir grup avukat ile birlikte açıklama yapıp "İnsanlığın bu ortak mekanında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz" dedikten birkaç dakika sonra ensesine sıkılan bir kurşunla öldürüldü. Olayda iki polis memuru da yaşamını kaybetmiştir.

Bu olay, AKP iktidarının Taksim Gezi Parkı Direnişi ve 7 Haziran seçimlerinden sonra ülkemizi içine soktuğu şiddet-terör-katliam ağının yeni bir halkasıdır. Kürt sorunu, Suriye iç savaşı, Rusya ile ilişkiler ve ülke içi siyaseti iç içe geçiren siyasi iktidar ülkemizi kan-terör-savaş sarmalı içine sokmuştur. Bu durum, "İster kabul edilsin ister edilmesin, Türkiye‘nin yönetim sistemi değişmiştir" sözlerine de bir açıklık getirmektedir. Türkiye artık, terörün ve hatta bir iç savaş sürecinin mekânı olmuştur.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Tahir Elçi‘ye yönelik tehditleri ve ona sıkılan kurşunu emeğe, demokrasiye, barışa karşı olarak değerlendirmekte ve kınamaktadır. Tahir Elçi ve olayda yaşamını kaybedenlerin aileleri, yakınları ve emek, barış, demokrasi güçlerine başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz.

Yineliyoruz, gün emperyalizme, faşizme, gericiliğe, halkların birbirine kırdırılmasına dayanışma içinde karşı çıkmaya devam etme; eşit, özgür, laik, bir arada yaşamın hâkim kılınacağı demokratik bir Türkiye mücadelesine birlik içinde devam etme günüdür.

Ali Ekber Çakar

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı

Tüm Basın Açıklamaları »

30.11.2015 tarihinden itibaren 1241 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2024 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri