ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

26 Ocak 2022 Çarşamba    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 AKP‘NİN "YENİ TÜRKİYE"Sİ, 12 EYLÜL FAŞİZMİNİN TEPE NOKTASIDIR

    Yayına Giriş Tarihi: 12.09.2015  Güncellenme Zamanı: 12.09.2015 10:23:45  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

 

 

12 Eylül 1980‘de yapılan askeri darbe, IMF ile bağıtlanan 24 Ocak 1980 ekonomi kararlarının ardından yapılmış, emek ve demokrasi karşıtı, kapitalizmin neoliberal uygulamalarına geçişi sağlayan faşist bir darbedir. 12 Eylül‘ün anti-demokratik anayasası, kurumları, emek düşmanı, sermaye yanlısı düzenlemeleri ve dinci gericiliği yaygınlaştırması, AKP iktidarı aracılığıyla mantıksal ve fiili gelişmesinin doruğuna ulaştırılmıştır. Serbestleştirme, özelleştirme, sanayisizleştirme, tarımın tasfiyesi, esnek, güvencesiz, taşeron çalışma biçimleri, sendikasızlaştırma, eğitim, sağlık, kent-imar vd. alanlarda yürütülen neoliberal "dönüşüm"ler, yerli ve yabancı sermaye güçleri lehine, yeni bir sermaye birikimi sürecinin gereksinimleri doğrultusunda gerçekleştirilmiştir.

Anti-demokratik 12 Eylül anayasası, sonradan yapılan birçok anayasa değişikliği ve 12 Eylül 2010 anayasa referandumu ile pekiştirilmiştir. 2010 referandumu ile 2015 kongresini 12 Eylül tarihinde yapmakta bir sakınca görmeyen AKP, 12 Eylül faşizminin anti-demokratik siyasi partiler ve seçim yasalarını korumaktadır. Meslek örgütleri ve demokratik kitle örgütlerine yönelik baskı politikaları, 12 Eylül‘ün devamı ve tepe noktası niteliğindedir. 2011 yılında çıkarılan ve temsili parlamenter sistemi dışlayan Kanun Hükmünde Kararnamelerle kamu idari yapısı ve imar-yapı alalarında yapılan değişiklikler, tekelci otoriter niteliktedir, rant eksenli yeni sermaye birikimi sürecinin gerekleri doğrultusundadır. 12 Eylül cuntasının yasama, yürütme, yargı güçlerini otoritesi altına alması da AKP iktidarında doruğa ulaşmıştır.

12 Eylül‘ün darağaçlarında, cezaevlerinde, dağlarda, sokaklarda baskı, terör, katliamlar, bugünün özgül koşullarında sürmektedir. AKP iktidarı, 2013 Haziran Direnişi ve 7 Haziran seçim sonuçlarının ardından ülkemizi devlet şiddeti, provokasyon ve iç savaş yöntemleri ile yönetmektedir. 12 Eylül‘ün Kürt düşmanlığı bugün de sürmektedir.

12 Eylül döneminde önce "Türk-İslam Sentezi" adı altında desteklenen dinci gericilik, AKP iktidarı döneminde Türk-İslam sentezi yanı sıra onun altında yer alması istenen Kürt-İslam sentezinin yayılması ile de sürmektedir. Dinci gericilik, siyaset, üniversiteler, gençlik, spor, aile vb. alanlar üzerinden toplumsallaştırılmış, laiklik yadsınmıştır. 12 Eylül faşizminin desteklediği Suriye‘nin Müslüman Kardeşleri‘ne Mısır‘ın Müslüman Kardeşler‘i ve El-Kaide, El-Nusra, IŞİD vb. çok uluslu, mezhepçi şeriatçı örgütler eklenmiştir. Bugün ülkemiz, "tek derdimiz İslam, İslam, İslam" diyen bir yaklaşımla yönetilmektedir.

Bütün bu yanlış politikalar ülkemizi savaş ve iç savaşın eşiğine getirmiştir. Ancak bütün bu olumsuzluklara karşı Türkiye‘de ciddi bir tepki birikimi oluşmuş; toplumsal muhalefet Haziran Direnişi, sonrasında dinmeyen direnişler, en son 7 Haziran seçimleri ile kendini ortaya koymuştur. Bugün başka bir Türkiye ve dünya özlemi ile AKP faşizmi karşı karşıyadır.

Makina Mühendisleri Odası, TMMOB çatısı altında, bilimsel-teknik mesleki gerekliliklere, örgütlülüklerimize ve tüm halkımıza yönelik saldırılara karşı; eşit, özgür, demokratik, laik, tam bağımsız, barış içinde bir Türkiye‘yi savunmaya, sermaye egemenliğini, faşizmi ve gericiliği geriletmeye, kardeşi kardeşe kırdıran savaşın önlenmesine yönelik toplumsal muhalefetin içinde, alanlardaki yerini almaya devam edecektir.

Ali Ekber Çakar

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı

Tüm Basın Açıklamaları »

12.09.2015 tarihinden itibaren 869 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2022 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri