ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

26 Ocak 2022 Çarşamba    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 SİVAS KATLİAMINI YAPAN GERİCİLİK HâLâ İŞBAŞINDADIR VE DURDURULMALIDIR

    Yayına Giriş Tarihi: 30.06.2015  Güncellenme Zamanı: 30.06.2015 09:48:00  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas‘ta Madımak Otelinde yakılarak katledilen toplumcu, yurtsever, aydınlanmacı yazar ve ozanlarımızı sevgiyle, saygıyla anıyoruz.

16 Şubat 1969 tarihindeki Kanlı Pazar, 1 Mayıs 1977 katliamı, Aralık 1978‘deki Maraş katliamı, Mayıs 1980‘deki Çorum katliamı, 1993‘teki Sivas katliamının müsebbibi olan katliamcı, gerici faşist gelenek, ülkemizdeki ilerici, aydın kesimlere karşı tahammülsüzdür, toplumun aydınlanmasını istememektedir. Madımak‘taki canları yakan ve yaktıranlar, aydınlanma ve bilim düşmanı dogmatizmin karanlığının sürmesini isteyenlerdir. Orhan Yavuz‘dan Bedrettin Cömert‘e, Turan Dursun ve Hrant Dink‘e kadar birçok demokrat insan bu nedenle katledilmiştir. Dinci-mezhepçi gericilik ile milliyetçilik, iç içe geçmiş bir şekilde sömürü zincirine, emperyalizme ve faşizme hizmet etmektedir.

22 yıl önce Sivas‘ta aydın ve sanatçılarımıza kıyan gericilik, bugün de işbaşındadır. AKP iktidarı, gerici yobaz geleneğin yalan ve kışkırtmalarını en üst düzeyde uygulamaktadır. Mezhep farklılıkları düşmanlığa vardıracak yöntemlerle körüklenmekte, mezhepçilik iç ve dış siyasetin olağan bir unsuru haline getirilmekte, ülkemizde ve bölgede tek bir mezhebin egemenliği için tehlikeli politikalar izlenmektedir. Bilindiği gibi iktidar, Suriye ve Irak‘taki iç savaşlara emperyalizmin yanında, mezhepçi bir yaklaşımla müdahil olmuştur. Şeriatçı yapılar ülkemizde ve bölgemizde güçlenmektedir.

Günümüz Türkiye‘sinde laiklik, toplumcu bir aydınlanma savunusu, demokrasi, eşitlik ve özgürlük istemleri her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır. Gericilik mutlaka durdurulmalı, tekrar iktidar olma kanalları tıkanmalı, emek ve demokrasi güçleri siyasal İslamcı, mezhepçi, savaş yanlısı politikalara dur demelidir.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası, Sivas katliamının 22. yılında gericiliği ve faşizmi lanetlemekte; bağımsız, eşit, özgür, demokratik, laik, başka bir Türkiye özlemini kamuoyu ile paylaşmaktadır.

Ali Ekber Çakar

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı

 

Tüm Basın Açıklamaları »

30.06.2015 tarihinden itibaren 917 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2022 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri