ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

26 Ocak 2022 Çarşamba    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 ALİ HAKKAN’A VERİLEN CEZA SİYASİ BASKI AMAÇLIDIR, HUKUK GARABETİDİR

    Yayına Giriş Tarihi: 16.06.2015  Güncellenme Zamanı: 16.06.2015 13:59:11  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

İki yıl önce Mimarlar Odası Ankara Şubesi yayınlarının bulunduğu depoya baskın düzenlenmiş, bandrolsüz olduğu gerekçesiyle kitapların dağıtımı yasaklanmış ve dönemin Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan hakkında dava açılmıştı. Anayasa‘nın 135. maddesine dayalı olarak 6235 sayılı TMMOB Yasası ile kurulan, Mimarlar Odası‘nın, bilimsel bilgilerin toplumla buluşturulması amacıyla ticari kaygı gütmeden ücretsiz dağıtım amacıyla bastığı, aralarında faaliyet raporları, çocuk kitapları, resmi kurumlarla işbirliği ile basılan yayınların bulunduğu, bilim insanlarının, uzmanların, üyelerinin, çocukların emekleriyle şekillenen yayınlara "bandrolsüz" gerekçesiyle el konulmuştu.

Anayasal çerçevede kamu kurumu niteliğindeki Odalarımızın bilimsel mesleki eğitim amaçlı kitap, broşür ve diğer yayınları, "kamu ve meslektaş yararı" ilkesi doğrultusunda basılıp meslek mensuplarına ve ilgililere dağıtılmaktadır. Bilimi ve tekniği, kamu yararı esasında halk ve toplum yararına kullanmayı esas alan TMMOB ve bağlı meslek odalarının "Bandrol Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" uyarınca bandrole gerek olmadan basabileceği yayınların suç unsuru olarak değerlendirilmesi hukuk dışıdır. Bu nedenle iki yıl önce Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanlığı görevini yapan Ali Hakkan‘a verilen ceza tamamen siyasidir, baskı ve sindirme amaçlıdır. Bu durum AKP iktidarının TMMOB‘yi ve bağlı Odalarını işlevsizleştirme, itibarsızlaştırma ve yıpratmaya dönük saldırılarının bir parçasıdır.

Haksız yere ceza alan Ali Hakkan arkadaşımızın yanında olduğumuzu, kararı siyasi baskıların sonucunda alınmış bir hukuk garabeti olarak gördüğümüzü, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Genel Merkezi ile dayanışma içinde olduğumuzu üyelerimiz ve kamuoyuna duyururuz.

Ali Ekber Çakar

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı

Tüm Basın Açıklamaları »

16.06.2015 tarihinden itibaren 941 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2022 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri