ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

26 Ocak 2022 Çarşamba    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 METAL İŞÇİLERİNİN HAKLI MÜCADELELERİNİ DESTEKLİYORUZ

    Yayına Giriş Tarihi: 18.05.2015  Güncellenme Zamanı: 18.05.2015 10:26:06  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Ocak ayının sonunda DİSK‘e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası‘na üye 15 bin işçinin 10 kent ve 22 fabrikada başlattığı grev, Şubat ayında hükümet tarafından "milli güvenlik" gerekçesiyle 60 günlüğüne ertelenmiş, sermayenin kâr rasyonalizasyonunun devletin "milli güvenlik" siyaseti haline geldiği görülmüştü. Birleşik Metal-İş Sendikası‘na üye örgütlü işçiler, her şeye karşın grevin ilan edildiği fabrikalarda çeşitli biçimler altında direnişlerini sürdürdüler. Ardından Kayseri‘de mobilya sektörü işçileri, Bilecik‘te seramik sektörü işçileri büyük direnişler sergilediler. İrili ufaklı birçok direniş ve hak arama mücadelesi en son yine metal sektöründe yaşanıyor. Bu kez yaklaşık 100 bin işçi Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) üyesi işverenlere, hem de üyesi oldukları ve işveren yanlısı olarak gördükleri Türk-İş‘e bağlı Türk-Metal sendikasına karşı hak mücadelesi veriyorlar, yer yer sendikalarından istifa ediyorlar.

Metal işçileri Türk-Metal‘in kendilerinin onayı olmaksızın MESS üyesi işverenlerle yaptığı üç yıllık "grup sözleşmesini" reddettiler ve sendikanın bir firma ile yaptığı farklı sözleşmenin aynısını talep ettiler. Başı çeken Renault işçileri sendikalarından istifaya yönelince işçi kanı döküldü ve işten atıldılar. Ancak Renault işçileri direndiler, işlerine göre döndüler ve hak mücadelesine devam ettiler. Direniş, 14 Mayıs‘ta MESS üyesi işyerlerine dalga dalga yayıldı.

Bu gelişmeler, Birleşik Metal-İş‘in ne kadar haklı olduğu ortaya çıkarmıştır. Ocak-Şubat aylarında dokuz firmanın MESS‘ten ayrılmasına yol açan ve dinmeyen hak mücadeleleri, bazı işverenlerde "işçilerin Haziran‘ı mı?" korkusuna yol açmıştır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası, düşük ücretlere, üç yıllık sözleşme yapılmasına, işten atmalara karşı ve işverenin işçilerin seçtiği temsilcileri tanıması vb. haklı ve karşılanabilir talepleri desteklemekte, kendilerini selamlamaktadır.

Ali Ekber Çakar

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Başkanı

Tüm Basın Açıklamaları »

18.05.2015 tarihinden itibaren 1050 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2022 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri