ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

26 Ocak 2022 Çarşamba    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 MMO ÖRGÜTLÜLÜĞÜ, 1 MAYIS BİRLİK, MÜCADELE, DAYANIŞMA GÜNÜNDE BÜTÜN TÜRKİYE`DE ALANLARDA OLACAKTIR

    Yayına Giriş Tarihi: 29.04.2015  Güncellenme Zamanı: 29.04.2015 09:49:32  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

 

"Zorbalar Kalmaz Gider".. Taksim Yasağını Kınıyoruz

MMO Örgütlülüğü, 1 Mayıs Birlik, Mücadele, Dayanışma Gününde Bütün Türkiye‘de Alanlarda Olacaktır

AKP iktidarı döneminde, yeni liberal sosyo ekonomik dönüşüm programları uyarınca, serbestleştirme, özelleştirmeler eşliğinde yapılan bir dizi düzenleme, emeğin ve mühendisliğin aleyhine; işçi sağlığı ve iş güvenliği normlarının dışında, tamamen sermaye güçlerinin lehine olmuştur. İş Yasası, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası, Devlet Memurları Yasası, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası‘nda yapılan düzenlemeler ile iş, sağlık, sosyal güvence bütünlüğü tamamen parçalanmış durumdadır.

İşçi sınıfı ve bütün çalışanlar esnek üretim-esnek, güvencesiz, taşeron istihdam biçimleri altında yoğun bir sömürüye tabi tutulmaktadır. Bu durum, işçi sağlığı ve iş güvenliği politikalarına da yansımış, bu alan da piyasanın acımasız koşullarına terk edilmiştir. İş güvenliği mühendisliği ve işyeri hekimliği uygulamaları daha yerleşmeden geriletilmiş, piyasa aktörlerinin çıkarlarına göre düzenlenmiştir.

AKP iktidarı, yeni sermaye birikimi politikalarının gereksindiği daha fazla ucuz ve yedek emek gücü ordularını oluşturmayı çocuklara kadar yaymış, 4 + 4 + 4 eğitim uygulamasıyla hem sermayenin gereksinimleri hem de gericiliğin ideolojik-kültürel dünyası doğrultusunda adım atmıştır. Mesleki eğitim konusu, bugün sermayenin daha fazla ucuz emek sömürüsü politikasının bir aracı olmuştur.

Emekçilerin uluslararası birlik, mücadele, dayanışma günü olan 1 Mayıs, Türkiye‘de bu koşullarda, 1 Mayıs‘ın simgesi olan Taksim‘e getirilen yasak ve yıllardır tanık olduğumuz üzere polis terörü altında "kutlanacak". Taksim yasağı, Anayasa‘ya ve AİHM kararlarına aykırıdır. Taksim yasağı, iktidarın emek düşmanı politikalarının bir yansıması ve toplumsal muhalefetin birleşik gücünden duyduğu korkunun bir ürünüdür.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası örgütlülüğü, emeğin hakları ve bayramı için, ülkemizi karanlıktan gün ışığına çıkarmak için, Taksim yasağına karşı İstanbul‘da ve bütün illerde alanlara çıkarak 1 Mayıs kortejlerinde yerini alacak; bütün emekçilerin başka bir dünya ve Türkiye özlemini paylaşacaktır.

Ali Ekber Çakar

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Başkanı

Tüm Basın Açıklamaları »

29.04.2015 tarihinden itibaren 1141 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2022 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri