ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

14 Ağustos 2022 Pazar    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 8 MART ULUSLARARASI EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN!

    Yayına Giriş Tarihi: 06.03.2015  Güncellenme Zamanı: 10.03.2015 10:24:58  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Oda Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, bir açıklama yaparak 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Gününü kutladı.

 

8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun!

MMO, Kadınların Haklı İsyanının Yanındadır

8 Mart‘ın Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü olarak ilan edilmesi, 1857 yılında New York‘ta tekstil işkolundaki kadın işçilerin düşük ücretlere ve insanlık dışı çalışma koşullarına karşı yaptıkları grevde 129 kadın işçinin katledilmesine dayanıyor. Ancak o tarihten bugünlere dek eşit oy hakkı vb. bütün gelişmelere karşın, bugün tarihin hem en ilkel hem de en gelişkin sömürü ve baskı biçimleri varlıklarını sürdürüyor. Kadınların her alandaki gerçek eşitlik istem ve mücadeleleri bu nedenle sürüyor, sürecek.

Anayasa‘da "Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir" denmesine karşın gerçeğin farklı olduğunu, kadınlar üzerindeki baskı ve sömürünün, düzenin ve gericiliğin temel dayanakları arasında olduğunu biliyoruz. Aile, eğitim, çalışma yaşamı, istihdam, kısaca bütün toplumsal yaşamda açıkça görülebilen olumsuzluklar, AKP iktidarında giderek artmıştır. Cinsel saldırılar, kadınların maruz kaldıkları aşağılanmalar, günlük yaşam ve mevzuatlarda sürmektedir. AKP iktidarında kadın cinayetlerinde yüzde 1400 artış olması tesadüfî değildir. Zira bugün ülkemizi yöneten iktidar, laiklik karşıtıdır, muhafazakâr ve dinsel toplum kurgusuna sahiptir, kadın-erkek eşitliğine inanmamaktadır. Hemen her vesileyle kadınların bedenleri ve varlıkları üzerinde baskı ve "sahiplik" mekanizmaları oluşturmaya çalışmaktadır. Önce "3 çocuk" sonra "5 çocuk" söylemi, 4+4+4 eğitim sistemi, "kürtajın vatana ihanet olduğu" vb. söylem ve uygulamalar, sermaye çıkarları ile gericiliğin ideolojik-kültürel, siyasal dünyasının nasıl uyuştuğunu göstermektedir.

Odamız, bu sorunların köktenci bir tarzda aşılması gerektiğine inanmaktadır. Dünyayı, yaşamı ve aklı erkekler ile birlikte anlamlandıran kadınların yaşadığı çok yönlü sorunları tarihselliği ve güncelliği içinde toplum bilincine çıkararak özenli davranmak ve gerçek çözümlerine yönelmemiz gerekiyor. Sorunların köklerine inmek, mevcut koşullarda reformlar/iyileştirmeler yapılmasını sağlamak ve nihai çözümlere yönelik toplumsal bilinç oluşturmak durumundayız. Törelerden iş yasaları, anayasa, ceza yasaları ve işyerlerine, ilköğretimden yüksek öğrenime, siyasal yaşama, toplumsal yaşamın bütününe dek köktenci ve bütünlüklü adımlar atılması gerekiyor. Çabalarımızın böylesi bir bütünsellik içinde anlamlanacağı bir tarihsel dönüşüm için, kadın-erkek hep birlikte mücadele etmek durumundayız. Biz bu tarihsel gerekliliğe ve kadın-erkek eşitliğine inanıyoruz. Kadınlara yönelik artan sömürü, baskı ve şiddeti kınıyor, lanetliyoruz.

Kapitalizme, erkek egemenliğine, toplumsal cinsiyet eşitsizliklerine, kadınlar üzerindeki bütün şiddet biçimlerine, gericiliğe, sömürüye, güvencesizliğe karşı kadınların haklı isyanını destekliyor, selamlıyoruz. Başta kadın üyelerimiz olmak üzere bütün kadınların 8 Mart‘ı kutlu olsun, hepimizin mücadele günü olsun diyor, her türlü istismar, baskı ve şiddet sonucu yaşamlarını kaybeden kadınları ve bütün Özgecan‘larımızı saygıyla anıyoruz.

Ali Ekber Çakar

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı

Tüm Basın Açıklamaları »

06.03.2015 tarihinden itibaren 1891 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2022 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri