ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

26 Ocak 2022 Çarşamba    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 ÖZGE CAN‘IMIZI YAKTILAR, CANIMIZ YANIYOR! ÖZGECAN ASLAN KATLİAMINI VE BÜTÜN KADIN CİNAYETLERİNİ KINIYORUZ

    Yayına Giriş Tarihi: 16.02.2015  Güncellenme Zamanı: 19.02.2015 15:40:17  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Bilindiği üzere 20 yaşındaki Özgecan Aslan kardeşimize tecavüz edildi, yakılarak katledildi. Bu vahşet, haklı bir toplumsal infiale yol açtı, kadınların, kadın-erkek duyarlı herkesin haklı tepkilerine neden oldu. Zira AKP‘nin "yeni Türkiye"si, kadınların sürekli olarak aşağılandığı, ikincilleştirmenin sistematik hale geldiği, kadın cinayetlerinin yüzde 1.400 arttığı, kadın bedeninin, kimliğinin ve emeğinin bir bütün olarak sömürüldüğü, nesneleştirildiği, kadın cinayetlerinin ve toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin arttığı; sokaklarında Türkiyeli-Suriyeli kadın ve çocukların dilenci yapıldığı ve pazarlandığı bir ülke haline gelmiştir.

Kadın cinayetlerinin arttığı, kadınları kapatmanın ve köleler gibi sömürmenin peşindeki AKP iktidarının kadınlara yönelik gerici uygulamalarını saymakla bitirmek olanaklı değil. Çocuk-ergen tüm kadınların evlere ve ucuz işgücü depolarına hapsedilmek istendiği, dinsel gerici ideolojiler ile eğitim ve nüfus planlamasının kürtaj politikalarında buluştuğu, çocuk gelinliğinin yaygınlaştığı, kadın bedeninin bir mülkiyet/sahiplik alanı olarak görüldüğü, kadınların gülmelerine, kahkaha atmalarına karşı çıkıldığı, hamilelerin sokağa çıkmamasının fetva edildiği, kadın ve erkeğin eşitliğinin fıtrata ters olduğunun söylendiği, doğum kontrolünün vatana ihanet olarak nitelendiği, kadın spiker izlemenin caiz olmadığı, her çalışan kadının gözü doymamış erkek olduğu vb. sayısız çirkin ve aşağılık örnek var.

Ancak kadınlar bu sömürücü, saçma ve Ortaçağ kalıntısı söz ve yaklaşımlara, meydanlara çıkarak, mücadele ederek yanıt veriyorlar, AKP‘nin kurmak istediği "yeni Türkiye"ye teslim olmayacaklarını gösteriyorlar.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO), Özgecan Aslan katliamını ve bütün kadın cinayetlerini nefretle kınamaktadır. MMO üyeleri, bugün kadınların ülke genelinde düzenleyeceği eylemleri destekleyecektir. Bugün ve her zaman kadınların mücadelelerinin yanında olacağız.

Kadın-erkek elele, kadın cinayetlerine, kadın sömürüsüne ve AKP iktidarına karşı direnişe..

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Tüm Basın Açıklamaları »

16.02.2015 tarihinden itibaren 1239 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2022 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri