ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

14 Ağustos 2022 Pazar    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 CUMHURİYET GAZETESİ`NE YAPILAN SANSÜR VE BASKI GİRİŞİMLERİNİ KINIYORUZ

    Yayına Giriş Tarihi: 16.01.2015  Güncellenme Zamanı: 19.01.2015 15:37:37  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Çizerleri ve yöneticileriyle birlikte 12 kişinin Paris`teki saldırıda katledildiği Charlie Hebdo dergisinin karikatürlerini, Türkiye`de seçki şeklinde basan Cumhuriyet Gazetesine yönelik AKP iktidarının baskı ve kışkırtmalarıyla linç kampanyası başlatılmış, gazete gerici çevreler tarafından hedef gösterilmiştir.

Gazetenin dağıtım araçları Charlie Hebdo dergisinin karikatürlerini yayınlayacağının duyulması üzerine hukuka aykırı şekilde durdurulup aranmış ve ardından gerici saldırganlar gazete önünde ve sosyal medyada tehditlerde bulunmuşlardır. Son olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Charlie Hebdo dergisi karikatürlerini yayımladığı için Cumhuriyet Gazetesi ile iki yazarı hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama‘ iddiası ile resen soruşturma başlatılmıştır. Bu da yetmemiş ve konuyla ilgili yayın yasakları devreye girerek basın ve ifade özgürlüğü en tepeden çiğnenmiştir.

Makina Mühendisleri Odası insanlığın ve Cumhuriyetin temel değerleri olan demokrasi, insan hakları, düşünce ve basın özgürlüğünün her zaman yanındadır. Odamız bu özgürlüklere tahammülü olmayan iktidarın ve gerici saldırganların karşısında olup, oluşturulmaya çalışılan bu demokrasi dışı atmosferin karşısında bilimin öncülüğünde aydınlık bir gelecek yaratma mücadelesinin yanında yer alacaktır.

Birçok yazarı karanlık güçler tarafından katledilen, onlarca saldırıya hedef olan Cumhuriyet Gazetesi‘ne yönelik her türlü baskı ve saldırı girişimlerini şiddetle kınıyor, dayanışma içerisinde olduğumuzu kamuoyuyla paylaşıyoruz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Tüm Basın Açıklamaları »

16.01.2015 tarihinden itibaren 1238 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2022 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri