ANA SAYFA İLETİŞİM BİLGİLERİ BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI E-POSTA GİRİŞİ ÜYE GİRİŞİ TMMOB
eski.mmo.org.tr ENGLISH
AKM ML MK EKM

26 Ocak 2022 Çarşamba    

EİM-MEDAK MİEM PBK

 AKP İKTİDARI TÜRKİYE’DE İÇ SAVAŞ, ORTADOĞU’DA BÖLGESEL SAVAŞ PEŞİNDEDİR

    Yayına Giriş Tarihi: 09.10.2014  Güncellenme Zamanı: 09.10.2014 09:52:23  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

 

Bilindiği üzere yanı başımızdaki Irak, Suriye ve Kobane‘de her türlü vahşeti uygulayan çağdışı İslam Devleti-İD‘in (eski adıyla Irak Şam İslam Devleti/IŞİD‘in) Kürt halkına yönelik saldırılarına karşı Türkiye genelinde yapılan protesto eylemleri sırasında en az 23 yurttaşımız yaşamını kaybetmiş, yüzlerce yurttaşımız yaralanmıştır. Yaşamını kaybeden yurttaşlarımızın aileleri ve yakınlarına baş sağlığı ve sabır diliyor, demokratik kamuoyunun duyarlılıklarını paylaşıyoruz.

Söz konusu protesto eylemlerine hükümetin yaklaşımı "misliyle şiddet ile müdahale" olmuştur. AKP iktidarı halkın protestosuna kurşunlar, gaz bombaları ve "yardımcı" sivil silahlı güçlerle, 12 Eylül faşizminin uygulaması olan sokağa çıkma yasağı ve askeri güçleri devreye sokarak yanıt vermiştir. İktidarın "yardımcıları", ümmetçi-şeriatçı Hizbullah‘çılar ile faşist milliyetçiler olmuş, halkın demokratik protesto hakkına karşı tabancalar, pompalı tüfekler, satırlar, devlet desteğinde devreye sokulmuştur. Taksim Gezi Parkı-Haziran Direnişinde milyonları şiddet-terör ile bastırmaya çalışan iktidar, Kobane‘de yaşanan trajediye karşı protesto haklarını kullanan halka karşı aynı şiddeti-terörü devreye sokarak "yeni Türkiye‘nin" nasıl olacağını bir kez daha göstermiştir.

AKP iktidarı fıtratına uygun olarak, Ortadoğu‘da Müslüman Kardeşler, Özgür Suriye Ordusu, El Kaide, Nusra Cephesi, İslami Cephe ve İslam Devleti (İD/İŞİD) gibi şeriatçı örgütlere aktif destek sunmuştur. Bölgede arkasına emperyalizmi alarak ondan rol çalmak isteyen AKP iktidarının laiklik düşmanı şeriatçı güçlere sunduğu destek, bilindiği gibi dünyada dillere dolanmış durumdadır. Rolünü çaldırmamak ve bölgesel piyonları, taşeronları kullanıp kendini fazla riske atmak istemeyen emperyalizm ise Afganistan‘da beslediği, Suriye‘de desteklediği şeriatçı çeteleri, son yıllarda Suriye iç savaşı ve Irak‘taki kargaşadan yararlanarak, AKP iktidarı ile işbirliği içinde, Suriye ve bölgenin başına bela eden başlıca sorumlu güçtür.

AKP iktidarı, Kürtlerin Suriye‘deki kazanımlarını karşıya almakta ve İD‘i Kürt halkına karşı çeşitli biçimlerde desteklemektedir. İD‘e hava saldırısı yapan ABD de "önceliğimiz Kobane değil petrol" diyerek aslında İD‘i kısmi sınırlama ve enerji kaynaklarının kontrolünün peşinde olduğunu belli etmiştir. ABD bir yandan İD‘den yararlanmakta, diğer yandan yaptığı müdahale ile bu örgütün Irak, Suriye ve bölge dengelerini daha fazla belirlemesini engellemeye çalışmaktadır. ABD ile AKP iktidarı, İD ve Kürt halkına karşı izledikleri politikalarda bir madalyonun iki yüzü gibi birbirlerini tamamlamaktadır.

Erdoğan-Davutoğlu-AKP iktidarı, Türkiye‘de "çözüm süreci" diyedursun, Rojava ve Kobane‘deki Kürtlerin siyasal özgürlüklerine karşı çıkarak çözüm/süzlüğün neresinde durduğunu göstermektedir. AKP‘nin bölgede izlediği politika bölgesel savaşı, iç savaşları; ülkemiz içinde izlediği politika da iç savaşı zorlayıcı niteliktedir. AKP iktidarı başlarda liberal "değişim" temasıyla kendini güvenceye almış, iktidarı ele geçirdikten sonra ise aslına rücu ederek şeriatçı güçleri mezhepçilik, ümmetçilik, "Türk-İslam Sentezi" vb. belirlenimlerle destekleyerek bölgede ve iç politikada savaş tamtamları çalmaktadır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası, bu durumdan çıkışın Türkiye ve Ortadoğu‘da bağımsızlık ile gerçek demokrasi ve laikliğin tesisi için mücadele etmek olduğuna ve AKP‘yi alt edecek tek gücün halkımızın birleşik mücadelesi olacağına inanmaktadır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

 

Tüm Basın Açıklamaları »

09.10.2014 tarihinden itibaren 2056 defa okunmuştur.

 

ODAMIZ

SAYFA ÜSTÜ
ÖNCEKİ SAYFA

COPYRIGHT © 2022 TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MEŞRUTİYET CADDESİ No:19 KAT:6-7-8 KIZILAY / ANKARA
TEL: 0850 495 0 666   FAKS:(+90) 312 417 86 21
E-POSTA:

Key İnternet Hizmetleri